понедељак, 02. дец 2024, 21:45
Креативни дистрикт: Нена и Радован Крагуљ
У Паризу смо дан провели са историчарком уметности Неном Крагуљ, у атељеу и стану сликара Радована Крагуља где су, недалеко од Бобура, последњих деценија живели заједно. Радован је преминуо 2022. године. Имао је 87, до тада узбудљив живот и богату каријеру. Тих, ненаметљив, посвећен својој уметности стварао је далеко од јавних помпи и експонирања.
Радио је у широком спектру медија: бавио се цртежом, графиком, сликама на платну, инсталацијама, објектима и амбијенталном уметношћу, истраживао је однос животиња и људи. Та тема доминира у његовим радовима.
Радован Крагуљ је рођен и одрастао у Великом Паланчишту код Приједора. Током Другог светског рата, отац је одведен у Земунски логор, где је и преминуо. Мајка је депортована у концентрациони логор у Келн, Радован и шесторо браће и сестара у логор у Сиску, они су преживели рат.
Вративши се кући, Радован је похађао школе пре него што је са 13 година почео да ради у војсци где је уочен његов таленат за цртање. Ту су га подстакли да упише Академију ликовних уметности у Београду, где је дипломирао 1960. године.
1962. добија британску стипендију, усавршава се у London Central School of Arts. Почетком 70-их, први пут борави у Велсу где је убрзо купио сеоску кућу. Затим долази у Париз, добија атеље и до 2010. његов живот и рад одвија се између Велса и Париза. Предавао је ликовну уметност у Великој Британији, Белгији и Француској.
Радован и Нена Радовановић, коју је упознао у Паризу, венчали су се у Велсу 1985. и ту су провели неке од својих најсрећнијих година. У Велсу је он створио значајна дела која промишљају односе између животиња и људи.
Током каријере Радован има самосталне изложбе у Лондону, Небраски, Паризу, Сарајеву, Кардифу, Београду. Учествовао је на више од 200 групних изложби и бијенала у 16 земаља.
Крагуљеви радови се налазе у збиркама Британског и Музеја Викторија и Алберт у Лондону, Музеја модерне уметности у Њујорку, Уметничке галерије у Манчестеру, Националним музејима и галеријама у Кардифу, националним библиотекама у Паризу и Бриселу, Конгресној библиотекци у Вашингтону, Музеју Цептер у Београду… Предавао је уметност у Централној уметничкој школи у Лондону, као и у Кембриџу и Манчестеру, децембра 2015. године изабран је за иностраног члана Академије наука и уметности Републике Српске.
Минуциозни радови, истраживање форме као посебне ликовне сензације, артизам и ексклузивност су заштитни знак нашег уметника из Париза којем посвћујемо ову емисију.
аутор и уредник Оливера Милошевић
сниматељ Милан Ромањук
монтажа Марко Роксандић
режија Милица Митровић
Коментари