Читај ми!

Креативни дистрикт: Нена и Радован Крагуљ

У Паризу смо дан провели са историчарком уметности Неном Крагуљ, у атељеу и стану сликара Радована Крагуља где су, недалеко од Бобура, последњих деценија живели заједно. Радован је преминуо 2022. године. Имао је 87, до тада узбудљив живот и богату каријеру. Тих, ненаметљив, посвећен својој уметности стварао је далеко од јавних помпи и експонирања.

Радио је у широком спектру медија: бавио се цртежом, графиком, сликама на платну, инсталацијама, објектима и амбијенталном уметношћу, истраживао је однос животиња и људи. Та тема доминира у његовим радовима.

Радован Крагуљ је рођен и одрастао у Великом Паланчишту код Приједора. Током Другог светског рата, отац је одведен у Земунски логор, где је и преминуо. Мајка је депортована у концентрациони логор у Келн, Радован и шесторо браће и сестара у логор у Сиску, они су преживели рат.

Вративши се кући, Радован је похађао школе пре него што је са 13 година почео да ради у војсци где је уочен његов таленат за цртање. Ту су га подстакли да упише Академију ликовних уметности у Београду, где је дипломирао 1960. године.

1962. добија британску стипендију, усавршава се у London Central School of Arts. Почетком 70-их, први пут борави у Велсу где је убрзо купио сеоску кућу.  Затим долази у Париз, добија атеље и  до 2010. његов живот и рад одвија се између Велса и Париза. Предавао је ликовну уметност у Великој Британији, Белгији и Француској.

Радован и Нена Радовановић, коју је упознао у Паризу, венчали су се у Велсу 1985. и ту су провели неке од својих најсрећнијих година. У Велсу је он створио значајна дела која промишљају односе између животиња и људи.

Током каријере Радован има самосталне изложбе у Лондону, Небраски, Паризу, Сарајеву, Кардифу, Београду. Учествовао је на више од 200 групних изложби и бијенала у 16 земаља.

Крагуљеви радови се налазе у збиркама Британског и Музеја Викторија и Алберт у Лондону, Музеја модерне уметности у Њујорку, Уметничке галерије у Манчестеру, Националним музејима и галеријама у Кардифу, националним библиотекама у Паризу и Бриселу, Конгресној библиотекци у Вашингтону, Музеју Цептер у Београду… Предавао је уметност у Централној уметничкој школи у Лондону, као и у Кембриџу и Манчестеру,  децембра 2015. године изабран је за иностраног члана Академије наука и уметности Републике Српске.

Минуциозни радови, истраживање форме као посебне ликовне сензације, артизам и ексклузивност су заштитни знак нашег уметника из Париза којем посвћујемо ову емисију. 

аутор и уредник Оливера Милошевић

сниматељ Милан Ромањук

монтажа Марко Роксандић

режија Милица Митровић

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње