недеља, 24. нов 2024, 14:25
Гласови из прошлости – приче о легатима
Осма прича: Спомен – збирка Павла Бељанског
Jедан од најуспешнијих српских легата, Спомен - збирка Павла Бељанског тема је осме приче серијала "Гласови из прошлости – приче о легатима“.
Захваљујући правнику, дипломати и колекционару Павлу Бељанском ми данас баштинимо најцеловитију збирку југословенског сликарства из прве половине 20. века. Како се одвијао узбудљиви животни пут овог великог човека? На који начин је настајала деценијама формирана колекција која је држави поклоњена 1957. године? Због чега нам је важна Спомен - збирка Павла Бељанског?
Попут многих младих људи у време Великог рата, прекинуте студије Бељански је наставио у Француској. Дипломира на Сорбони 1917. као правник дипломатско-конзуларне струке и прихвата позив Министарства иностраних послова – наша земља добила је одмереног, дисциплинованог службеника који ће јој током дипломатске мисије служити од 1919. до 1958. године.
Принчевски отмен, како га се сећао чувени историчар уметности Милан Кашанин, изузетну дипломатску каријеру започиње у Стокхолму у коме је добио прво намештење, а службовања у краљевским посланствима Берлина, Беча, Прага, Париза и Рима отвориће му сва врата. Захваљујући личном напору, али и праћен срећним околностима, Бељански је сопствено виђење света градио у моћним дипломатским круговима и међу интелектуалном елитом. У његов видокруг улазе најважнији ствараоци тог доба – Иво Андрић, Јован Дучић, Растко Петровић, Милутин Миланковић, Вељко Петровић, Исидора Секулић.
Ипак, за будућег власника вредне колекције, много ће значајнија бити познанства са нашим младим уметницима који се тридесетих година 20. века школују широм Европе. Многима од њих Бељански материјално помаже, откупљује њихове радове, са некима га везује пријатељство, а Лубарди, Милуновићу и Хакману биће и венчани кум.
У то време набавља нека од најзначајнијих дела своје збирке. Правник са мисијом имао је способност да препозна врхунско дело и начини прави избор!
Најбоље године живота Бељански је по сопственом сведочењу провео у Риму у коме је службовао од 1935. до 1940. године. Доба надолазећег фашизма, посланик Јован Дучић, његов надређени, назвао је "временом злих успомена“.
Ипак, и у таквим сложеним околностима Бељански је остајао озбиљан и посвећени чиновник. Истовремено, окружена уметничким и археолошким изобиљем, његова страст је у вечном граду цветала. Захваљујући високом положају саветника и отправника – послова који су му обезбедили озбиљна примања – вредна уметничка збирка се богатила.
Почетак Другог светског рата из темеља ће променити живот Павла Бељанског.
Околности у којима се тада нашао показаће колика је била снага његове личности, али и то какав значај у преживљавању има посвећеност сопственој пасији.
Уредник и сценариста емисије Невена Милић
Редитељ Маша Вујошевић
Наратор Дејан Грујић
Сниматељи Димитрије Хаџи Николић, Драган Лапчевић
Монтажер Петар Шумоња
Графички дизајн Драган Буловић
Музички уредник Ана Павловић
Дизајн звука Марко М. Вучковић
Коментари