недеља, 04.06.2017, 17:20 -> 12:20
štampajНити културе: ТВ Писма из Норвешке
У другом делу серијала Нити културе, који је Културно-образовни програм РТС-а реализовао у сарадњи са Амбасадом Краљевине Норвешке, гледаоци ће упознати занимљиве приче о Норвежанима који су, стицајем животних прилика, заволели Србију, њену културу, обичаје и приче о Србима који су, обревши се у тој далекој северној земљи, прокрчили себи успешан пут.
Окосница друге емисије серијала је људско стваралаштво у области уметности и његова неприкосновена улога у спајању људи, премошћавању различитости, међусобном упознавању, разумевању и зближавању.
Између осталог, гледаоци ће се упознати са госпођом Хедвиг, која се, пре много година, први пут обрела у Србији на једној омладинској радној акцији у Кикинди, да би данас писала о животу жена код нас и све нам то испричала на одличном српском језику.
Такође, упознаћемо младог човека са Космета који је основао сада већ у Норвешкој познати бенд, састављен од норвешких музичара, који свирају и негују традиционалну српску музику.
Млади свештеник, Американац, испричаће нам своју причу која почиње у Калифорнији и води до студија теологије у Солуну и служења у парохији у Свети Василије Острошки у Ослу.
Највећи парк уметничких скулптура на свету, Вигеланд, такође је забележен оком камере. Ту је и галеристкиња из Ниша, која Норвежанима представља српске уметнике у области ликовног стваралаштва и још много тога.
Уредник серијала је Милица Бајић-Ђого, редитељ Марко Ковачевић, сниматељ Васко Васовић.
реприза, 5. јун у 01:20 и 09:20
Коментари