Завршен протест у Краљеву, почело чишћење града
На пуном Тргу српских ратника у 20 часова, читањем захтева студената, почео је главни програм. Затим су се окупљенима обратили Соња Поњавић, студенткиња из Краљева коју је 16. јануара возач ударио аутомобилом на тротоару у Београду, пре одавања поште настрадалима у Новом Саду. Она је рекла да није смишљала говор, јер је јуче пешачила од Врњачке Бање до Краљева, захваливши свима што су дошли у Краљево.
"Сви знамо што смо вечерас овде, сви имамо исти циљ, без обзира на све. Морамо да идемо даље, нема назад", рекла је Соња Поњавић, а окупљени су узвикивали "Соња ми те волимо".
Затим су се обратили просветни радници који су подржали студенте за које су рекли да су превазишли своје учитеље, што сматрају својим највећим успехом. Прочитали су и песму о студентима.
Хор Музичке школе "Стеван Мокрањац" извео је песму "Востани Сербие", а затим и химну Србије "Боже правде" коју су певали и окупљени.
Уследило је шеснаест минута тишине са упаљеним блицевима чиме је одата почаст настрадалима у Новом Саду.
За крај, окупљени су направили буку коју су организатори назвали "најачом буком у историји Краљева".
Почело је чишћење града, а блокада ширег центра трајаће док се то не заврши, по плану, до поноћи.
"Слободни универзитет": ДУНП обмањује јавност
Неформална група наставника и сарадника Слободни универзитет ДУНП-а оценио је да званична управа те установе обмањује јавност тврдњом да је извођење онлајн наставе потпуно законито.
"Актуелна ситуација се потпуно разликује од ситуације изазване Ковид пандемијом и ванредним стањем, које ју је пратило. Тада усвојена правна решења не могу се у овим околностима примењивати", поновио је Слободни универзитет ДУНП-а.
Та неформална група наставника је нагласила и да управа ДУНП-а, "такође, износи неистине и веома опасне тврдње о томе да поједини наставници прете студентима који долазе на онлајн наставу и да то раде из политичких побуда".
Универзитет у Новом Пазару (ДУНП) поновио је данас тврдњу да се онлајн настава на тој високошколској установи реализује по закону и у складу са неколико одобрења, закључака и одлука.
ДУНП се позвао на мишљење Националног савета за високо образовање (НСВО), који је у својем одговору Министарству просвете навео да "извођење наставе на даљину не захтева измену важеће акредитације студијских програма".
Опширније
Краће
У Краљеву главни програм протеста на Тргу српских ратника
Протест у Краљеву улази у тринаести сат. Очекује се почетак главног програма на препуном Тргу српских ратника - читања захтева, говори, емитовање видео порука, интонирање химне и 16 минута тишине са блицевима за страдале у Новом Саду.
Затим у 21 час најављена је највећа бука у Краљеву, а од 21.30 чишћење града
Протест у Краљеву ушао у десети сат
Протест у Краљеву улази у десети сат. Ранији планови промењени су и сва дешавања организују се на централном краљевачком кругу, јавља дописник РТС-а.
Окупљени се шетају централном градском и околним улицама, носе заставе, добро познате транспаренте, дувају у пиштаљке и вувузеле, узвикују паоле.
На четири пункта у граду просветни радници студенте и грађане послужују храном и пићем које су припремили, али које су донели и многи Краљевчани.
После шеснаестоминутне тишине у 11.52 којом је одата пошта страдалима у Новом Саду, на бини су прочитани студентски захтеви, Затим су се обратили просветни радници који су подржали студенте у њиховој борби за праведније друштво и за испуњење захтева.
Наставиће, кажу, да их подржавају и поред притисака са којима су суочени.
Са приближавањем краја радног времена повећао се и број људи на улицама. Наступли су хор Музичке школе "Стеван Мокрањац" у Краљеву, Црквени хор и Блокадни хор, а окупљенима се обаратио познати краљевачки писац за децу Дејан Алексић. Прочитао је песму коју је посветио студентима, а затим показао и географску карту Србије.
"Ово није само географска карта. Ово је набољи, најтачнији списак свих места, градова, варошица, села у којима је народ будан, у којима народ препознаје правду, у којима народ зна куда иде и како иде. пут ка бољем, праведнијем, слободнијем и на крају нормалнијем друштву... Неки душебрижници замерају што смо толико разнолики, што су се ујединили неспојиви идеолошки полови. Али само да ми дођемо до оздрављења нашег друштва. А кад оздравимо, некако ћемо се већ договорити око фризуре", поручио је Дејан Алексић.
Према најавама, у 20 часова почиње главни програм. Поново ће бити прочитани захтеви, затим ће се емитовати видео поруке и интонирати химна. Како је најављено, још једном ће се 16 минута ћутати, овог пута са упаљеним блицевима, и на тај начин ће бити одата пошта настрадалима у Новом Саду. У 21 планирана је, како је названа, највећа бука у Краљеву, а пола сата касније почиње чишћење града. Планирано је да блокаде трају до поноћи.
Студенти предали писмо Савету Европе
Српски студенти који су из Новог Сада бициклима стигли до Стразбура предали су писмо Савету Европе у ком је описан развој догађаја у Србији од 1. новембра прошле године, када је у паду надстрешнице зграде Железничке станице у Новом Саду настрадало 16 особа, преноси Фонет.
"Дошли смо чак из Србије овде у Стразбур, возили смо бицикл, било је и топло и хладно, смејали смо се и туговали. Овде смо да вам предамо писмо које садржи све што се дешавало у последњих пет месеци, од 1. новембра 2024. када је пала надстрешница и убила 14 људи на лицу места, а касније је још двоје преминуло", рекао је студент који је уручио писмо заменику генералног секретара Савета Европе Бјорну Бергеу.
Берге је поручио да је тој међународној организацији која се бави демократијом, владавином права и људским правима важно да и млади имају удео у њеном раду.
"Млади треба да се питају у свим аспектима рада Савета Европе, са свим што је у вези са владавином права. Желимо да чујемо гласове вас, гласове младих о свим питањима на којима радимо у Савету Европе", навео је Берге.
Део састанка студената са званичницима Савета Европе потом је затворен за медије.
Ректорски колегијум Државног универзитета у Новом Пазару: Онлајн настава организована у складу са законом
Ректорски колегијум Државног универзитета у Новом Пазару саопштио је да је онлајн настава организована у складу са законом, одобрењем Министарства просвете, закључком Националног акредитационог тела и мишљењем Националног савета за високо образовање.
Подвлаче да су инфирмације на друштвеним мрежама о незаконитом изводјењу наставе "апсолутно неистините и усмерене против интереса студената" али и да студенти који прате онлајн наставу "наилазе на осуде и оретње колега у блокади и појединих наставника и сарадника".
У саопштењу даље стоји да ни један наставник и сарадник није одбио радне обавезе и да сви одржавају онлајн наставу као и да Ректорски колегијум позива студенте да "воде рачуна о сопственим интересима и да прате онлајн наставу јер само тако могу да заврше школску годину". 0
У наставку саопштење на увид је постављено и мишљење Националног савета за високо образовање које је допис упутило Министарству просвете на данашњи дан.
Опширније
Краће
Протест лекара из "Тиршове" испред Министарства здравља, састанак са Лончарон после празника
Лекари Универзитетске дечије Клинике "Тиршова", који су дошли пред Министарство здравља у знак протеста због дисциплинских поступака против њих, били су на разговору у Министарству, где им је саопштено да се њихов захтев разматра, а да ће после ускршњих празника бити организован састанак са министром Златибором Лончаром.
Како су саопштили након састанка, лекари "Тиршове" су били лепо примљени и разговарали су са заменицом министра.
Речено им је да је захтев који су предали заведен у понедељак и да се разматра, а да пријем код министра Златибора Лончара могу да очекују после празника.
Лекари "Тиршове" су 11. априла од Министарсва просвете и лекарских комора затражили да се престане са неоснованим оптужбама и покретањима дисциплинских поступака против њихових колега.
Како је навдено, запослени у Тиршовој трпе медијски линч и добијају претеће поруке због етички оправдане поруке изнесене у виду транспарента "За ћација није интензивна нега. Кад нас види боље је да бега".
Они су напоменули да колеге ни у једном тренутку нису прекршиле кодекс части Лекарске коморе, нити су дискриминисали било ког пацијента.
Овом оптужбом нанета је велика штета њиховом угледу, као и угледу запослених у Универзитетској дечјој клиници.
Поручили су и да су се њихове колеге нашле на удару прогона мотивисаних неким другим разлозима осим стручних и професионалних.
Они су навели и да очекују усвајање захтева у року од три дана, у противном ће колектив запослених размотрити даље поступке у циљу заштите својих колега.
Опширније
Краће
Eвропосланици примили студенте у Стразбуру
Студенти у блокади који су синоћ бициклима стигли из Новог Сада у Стразбур обишли су данас зграду Европског парламента, а примили су их европосланица из Словеније Ирена Јовова, европосланик из Хрватске Гордан Босанац и европосланица из Француске Фабијен Келер.
Фото: Фонет/Матија Обреновић
Протестна шетња студената из Србије у Стразбуру
Студенти из Србије који су бициклима дошли до Стразбура одржали су данас акцију 16-минутне тишине испред седишта Савета Европе, након што су поручили председнику Француске Емануелу Макрону да Србији треба подршка Европске уније у виду "трачка истине и одговорности" и позвали га да покаже на делу универзалност европских вредности.
Након одавања почасти за 16 жртава у паду надстрешнице на Железничкој станици у Новом Саду, студенти бициклисти кренули су у протестну шетњу, а требало би у 12.30 да имају састанак са званичницима у просторијама Европског парламента.
У 15 часова имаће састанак са Бјорном Бергеом и Матјажом Груденом у Европском омладинском центру, најављено је на Инстаграм профилу "Студенти у блокади".
Опширније
Краће
Одата пошта настрадалима у паду надстрешнице у Шапцу и Панчеву
На шеснаест минута, Шапчани су и данас застали. Блокадом раскрснице код Библиотеке и Музеја одали су пошту настрадалима у паду надстрешнице Железничке станице у Новом Саду.
Окупљени су поновили да подржавају студенте у блокади и њихове захтеве.
Грађани Панчева, који наводе да су окупљени у зборовима, организовали су акцију 16 за 16 у којој су на 16 минута блокирали 16 пешачких прелаза и раскрсница у граду у знак сећања на настрадале у Новом Саду приликом пада надстрешнице.
Сваком пешачком прелазу симболично су дали једно име несретно настрадале особе.
Одавање поште у Шапцу
Фото: РТС
Протест у Прокупљу испред телевизије "Мост нет" и Дописништва РТС-а
Получасовним протестом и лепљењем плаката са порукама "Где су студенти у вашем програму", "Кад медији ћуте, студенти се љуте", упућеним локалној "Мост нет" телевизији, група грађана Прокупља изразла је протест, незадовољна извештавањем тог медија.
Они су захтевали од локалне телевизије, позивајући се на одлуке Збора грађана Прокупља, али и законских обавеза и Кодекса новинара, да почне да извештава о свим догађајима везаним за протест студената и грађана.
Иако је реч о приватном медију, грађани су истакли да и за њих важе исте законске одредбе, посебно ако се има у виду чињеница да се највећим делом финансира из буџета града Прокупља.
С обзиром на то да се у истој згради налази и Дописништво РТС-а, поруке "РТС - ваше право на обману, "Имамо право да знамо све", "РТС - режимска телевизија Србије", "Угасите РТС - нећемо да плаћамо лажи", упућене су и овој медијској кући, чијим извештавањем су грађани такође незадовољни.
Грађани су плакатима облепили улазна врата у телевизију "Мост нет" и Дописништво РТС-а у Прокупљу.
Фото: РТС
Блокиране четири раскрснице у Краљеву
На четири раскрснице у Краљеву локације су блокиране - код старог моста на Ибру, Ауто-мото друштва, Мале пијаце и Главчићевог моста (новог моста на Ибру).
На те четири локације постављају се транспаренти са по једним студентским захтевом.
Студенти редари обележавају траке куда ће током дана моћи да прођу кола хитне помоћи, логистике протеста и других служби.
Фото: РТС/Немања Јаковљевић
Почиње нови студентски протест у Краљеву
Почиње нови студентски протест у Краљеву, под називом "Пумпај, пумпај Ибар водо".
Шири центар града је затворен за саобраћај. Ту су саобраћајна полиција, бајкери и трактори, а на транспарентима су истакнути студентски захтеви.
Током дана три пута ће се ти захтеви ротирати. На тргу српских ратника биће истакнут захтев којим се од градоначелника Краљева Предрага Терзића тражи јавно извињење за увреде које је упутио студентима у објавама на друштвеним мрежама.
Блокада зграда Радио-телевизије Србије у Београду, у Таковској улици и на Кошутњаку, траје од понедељка увече.
Током јутра дошло је до гурања између полиције и студената, један полицајац повређен, неколико студената добило ударе пендрецима, јавља репортер РТС-а. После инцидента ситуација је мирна.
Студенти у блокади настављају са акцијама док њихови захтеви не буду испуњени. Протестују пет месеци, тражећи одговорност за пад надстрешнице зграде Железничке станице у Новом Саду 1. новембра и погибију 16 људи.
Група од 80 студената у блокади, која је 3. априла ујутру кренула бициклима пут Стразбура, стигла је у тај град да би у "центру европске правде предали документ о кршењу права у Србији", европским званичницима скренула пажњу на студентске захтеве и тренутну ситуацију у Србији. Прошли су кроз кључне европске градове, Салбург, Минхен, Улм, Штутгарт, Карлсруе. У Стразбур су стигли 15. априла.
Протест се данас одржава у Краљеву, где су пешке дошли студенти из Аранђеловца, Ужица, Ваљева, Пожеге, Чачка.
Блокадама и обустави наставе претходних месеци придружили су се матуранти великог броја гимназија и средњих стручних школа у Србији.
Комеморативним скуповима у више градова у Србији 1. априла обележено је пет месеци од пада надстрешнице у Новом Саду, средњошколци и наставници на три и по сата блокирали су мост "Газела".
Последње суботе у марту одржан је шесточасовни протест испред Информера.
Грађани и студенти окупили су се 24. марта, на годишњицу почетка НАТО бомбардовања Савезне Републике Југославије, испред Генералштаба и Уставног суда у Београду. Изразили су незадовољство због тога што је Генералштабу одузет статус културног добра.
У недељу, 23. марта, у Новом Саду је био Дан жалости због смрти Вукашина Црнчевића, који је после четири месеца и три недеље подлегао повредама задобијеним у паду надстрешнице.
У Чачку је истог дана одржан протест грађана на који су их позвали студенти Факултета техничких наука у блокади због догађаја од суботе, 22. марта, на Градском тргу када су, како су навели, нападнути студенти тог факултета. Неколицина учесника протеста разбила је врата градске управе у Чачку и ушла у зграду. Полиција је саопштила да је идентификовано шест особа. Окупљени су током протеста шетали градским улицама, правили буку и гађали јајима седиште Градског одбора СНС-а.
У Нишу је у петак увече 21. марта дошло до инцидента испред места где је требало да буде одржана трибина Српске напредне странке. Окупљени грађани су чланове СНС-а гађали јајима, каменицама и поливали водом. Нападнут је градоначелник Ниша Драгослав Павловић као и други чланови СНС-а који су хтели да присуствују страначкој трибини. Тада су приведена и тројица студената.
Студенти су претходних дана пружили и подршку просветарима који су протестовали испред Министарства просвете и зграде РТС-а у среду 19. марта. Просветни радници траже од Јавног сервиса да о њиховим захтевима извештава објективно, истинито и правовремено, као и да "стану на страну грађана" и извештавају о њиховим захтевима у Другом дневнику. Протест су подржали и средњошколци, као и део радника РТС-а.
Студенти и грађани су у понедељак 17. марта после Ургентног центра у Београду, протестовали испред Министарства здравља, пошто је Ургентни центар осудио "ширење панике" о здравственом стању људи после инцидента у Улици краља Милана када је још необјашњен звучно-ваздушни удар уплашио и растерао демонстранте у петнаестоминутном одавању поште настрадалима у Новом Саду. Ургентни центар је навео да је радио "уобичајено", а амбуланте "нису биле преплављене" пацијентима са симптомима "звучног удара".
Велики број грађана из целе земље одазвао се на студентски протестни скуп под слоганом "15. за 15" у центру Београда 15. марта.
Иако је првобитно Скупштина Републике Србије била најављена за централно место окупљања, Трг Славија је у два наврата током дана проглашен за алтернативно место централног програма скупа "15. за 15", из безбедносних разлога – због окупљених око Удружења Студенти 2.0 који су боравили и тог дана у
И поред тога, на више локација у центру Београда дошло је до инцидената и међусобне туче једног дела учесника протеста, а данима после протеста јавност је заинтересована за случај у Улици краља Милана када је петнаестоминутна тишина која је почела у 19.00 прекинута четири минута раније због звучно-ваздушног удара о којем сведоче очевици, међу којима је одређен број затражио лекарску помоћ.
Док се у делу јавности спекулише о употреби звучног средства за разбијање демонстрација, полиција, Војска и БИА, демантују да је тако нешто употребљено 15. марта.
Студенти у блокади су 11. марта у 21 сат окончали 22-часовну блокаду улаза у зграду Радио-телевизије Србије у Таковској 10 и Абердаревој 1, која је почела 10. марта, око 22.30. Истовремено, била је блокирана и зграда Радио-телевизије Војводине.
Наставили су са блокадама факултета и ректората после студентско-радничког протеста "Раме уз раме – студенти и радници" који је одржан за викенд. У Нишу је одржан студентски протест "Ружа правде", док су је у Новом Саду био протест под називом "Шта жене знају са јајима".
Два дана раније је организована шетња "Кругом двојке" у Београду и протест испред зграде РТС-а.
Део студената у блокади и грађана који су били на протесту испред РТС-а дошли су до Пионирског парка и скандирали и звиждали окупљенима у Удружењу "Студенти 2.0" који, како наводе, желе да похађају наставу и који су од четвртка под шаторима у Пионирском парку. Кордон полиције стајао је између две групе студената и грађана.
Поред свакодневних протестних шетњи и одавања поште настрадалима у паду надстрешнице на Железничкој станици у Новом Саду, широм Србије, одржан је и велики протест "Студентски едикт" у Нишу, 1. марта, четири месеца после пада надстрешнице у Новом Саду када су студенти из више праваца у вишедневном маратону пешке стигли у Ниш на протест који је трајао 18 сати.
Протест у Нишу уследио је после великог скупа студената из целе земље под називом "Сретнимо се на Сретење" у Крагујевцу.
Претходно, поводом 100 дана од пада надстрешнице у Новом Саду, студенти су и 9. фебруара, седмочасовном блокадом београдског моста Газела још једном позвали надлежне институције на одговорност.
Када се навршило три месеца од трагедије на Железничкој станици, 1. и 2. фебруара, организована је и студентска блокада Моста слободе у Новом Саду, која је трајала 27 сати.
Неколико дана пре, истим поводом, студенти су организовали једнодневну блокаду београдске Аутокоманде.
У међувремену – студенти, професори универзитета у Србији као и наставници основних и средњих школа, ђаци и матуранти широм градова Србије – настављају и са протестима и блокадама зграда факултета и ректората, основних, средњих школа и гимназија.
Један од повода за оставку премијера Милоша Вучевића 28. јануара је и напад на студенте испред страначких просторија Српске напредне странке у Новом Саду, у ноћи између 27. и 28. јануара. Нападачи су тада тукли студенте палицама и песницама. Студенткиња која је том приликом теже повређена имала је интервенцију на Клиници за максилофацијалну хирургију УКЦБ.
У блокадама су најмање 63 факултета пет државних универзитета, више приватних факултета и неколико високих струковних школа.
Потписима студентске захтеве су подржали одређен број судија Апелационог суда у Београду, Привредног апелационог суда, Првог основног суда у Београду, Вишег суда у Београду, Основног суда у Обреновцу, као и Адвокатска комора Србије, која је била у тродневном штрајку, а потом и у једномесечном штрајку. Акцијама, протестима и обуставом рада подршку пружају и пољопривредници, лекари, глумци, позоришта и друге културне установе и појединци. Скупови подршке студентима у међувремену су организовани и у региону, али и у српској дијаспори по градовима и светским метрополама.
Блокадама и обустави наставе придружили су се матуранти великог броја гимназија и средњих стручних школа.
Протестима и обуставама рада прикључиле су се и основне школе широм Србије, као и наставници незадовољни договором који су репрезентативни синдикати направили са Владом Србије.
Коментари