Студенти нишког Медицинског факултета пуштени после информативног разговора
Сви студенти Медицинског факултета у Нишу који су позвани на информативни разговор јавили су се Полицијској управи и после разговора су пуштени.
Потом су се разишли и грађани и студенти који су им пружали подршку испред зграде Полицијске управе Ниш.
Нишки студенти који су кренули за Нови Пазар стигли у Краљево
Група нишких студената која је јуче кренула пут Новог Пазара, где се 12. априла одржава нови студентски протест, око 20 часова стигли су у Краљево.
На Тргу српских ратника дочекала их је група краљевачких студената, средњошколаца, просветних радника и грађана.
Они ће преспавати на Факултету за машинство и грађевинарство и сутра наставити пут Новог Пазара.
На последњој деоници треба да пређу више од 100 километара.
Студенти бициклисти стигли у Салцбург
Студенти, који су бициклима пре осам дана из Србије кренули у Стразбур, стигли су у Салцбург где их је дочекао велики број грађана, међу њима држављани Србије који живе у Аустрији.
Протест због протеривања страних држављана
Чланови Иницијативе "Побуњени универзитет" и грађани окупили су се на Тргу Републике на протесту због протеривања странаца који су слободно изражавали своје мишљење и подржали студентске протесте.
Окупљени су, уз буку пиштаљки и труба носили транспаренте "Против репресије режима", "Стоп протеривању страних држављана", "Sorry friends, Serbia is occupied by thugs " ("Извините пријатељи, Србију су окупирали насилници"), "Побуњен је универзитет, побуни се и ти".
Студентима уручени позиви да дају изјаве, протест испред ПУ Ниш
Полицајци који су, на позив декана, ушли на Медицински факултет у Нишу, уручили су студентима позиве да вечерас дају изјаве у Полицијској управи у Нишу. Потом су, око 18.20 напустили факултет.
Испред факултета током дана окупили су се студенти и грађани, који су протест наставили испред зграде полицијске управе, све док студенти који су позвани на разговор не изађу из станице.
Неколико студената већ је дало изјаву и напустило зграду нишке полиције, јавља дописница РТС-а.
У међувремену, огласило се и Струковно удружење полиције, које у саопштењу наводи да је на Медицински факултет у Нишу полиција ушла по званичном позиву декана факултета, "што представља јасан и легитиман основ за поступање".
Нагласили су, међутим, да законски основ за улазак полиције у просторије универзитета постоји и независно од позива декана, у случајевима када је угрожена безбедност људи и имовине или нарушен јавни ред и мир.
"Провера идентитета лица на факултету, која је изазвала пажњу јавности, спроведена је у потпуности у складу са законом", наводе из Струковног удружења и позивају се на овлашћења наведена у Закону о полицији, пре свега на члан 75.
Истичу и да је аутономија универзитета загарантована чланом 72 Устава Републике Србије, али напомињу да се та аутономија "пре свега односи на академску, нормативну, финансијску и управљачку самосталност универзитета".
"Аутономија не подразумева искључење примене закона у простору универзитета", закључује се у саопштењу, уз напомену да је повод за долазак то што запосленима физички онемогућен улазак у зграду факултета.
Протест испред зграде Полицијске управе Ниш
Фото: Јелена Пиљевић/РТС
Опширније
Краће
Припремили Милица Милосављевић, новинари и сниматељи РТС-а
Полиција на Медицинском факултету у Нишу на позив декана
На Медицински факултет у Нишу је, како тврде студенти – на позив декана, дошла полиција.
Полицајци су, према незваничним сазнањима, легитимисали студенте који су јутрос онемогућили запосленима да уђу у зграду и уручили им позив за информативни разговор.
Испред факултета окупили су се студенти и грађани који ће протест наставити испред зграде полицијске управе.
Дочек студената бициклиста из Новог Сада и Београда у Ваљеву
У Ваљеву око стотину студената бициклиста из Новог Сада и Београда, који су се упутили на протест у Нови Пазар, са погачом, сољу и медаљама дочекали су гимназијалци и грађани.
За госте су припремили су храну и напитке, средства за хигијену, медицинску опрему и лекове.
Бициклисти ће преноћити у Ваљеву и пут, преко Рудника ка Чачку, наставити сутра ујутро.
Протест испред полиције због хапшења Димитрија Мијушковића
Студенти у блокади окупили су се данас испред Полицијске управе за Београд, у знак протеста што је њихов бивши колега Димитрије Мијушковић приведен и одређено му је задржавање до 48 сати, а терети се за насилничко понашање на јавном скупу.
Испред седишта београдске полиције пристигли су грађани, као и ученици београдских средњих школа.
Сестра ухапшеног Димитрије Мијушковић захвалила је свима на подршци.
"Мој брат је био само у пролазу поред тог Ћациленда и није ништа урадио, али је легитимисан. Он је оперисан у суботу и има малтене отворену рану, потребна му је адекватна нега, превијање", рекла је Мијушковићева сестра, истичући да је њен брат доживео "класичан пример малтретирања" и стављања у нељудске услове које носи притвор".
Учесници протеста негодују дувајући у пиштаљке.
Студенти у блокади су на својим налозима на друштвеним мрежама навели да је приведени Димитрије Мијушковић њихов бивши колега који је дипломирао на ЕТФ и да му је одређено задржавање од 48 сати јер се сумњичи за насилничко понашање на јавном скупу.
"Он је имао врло компликовану операцију рамена пре недељу дана, и није у стању да буде ван куће 48 сати, с обзиром да мора сваки дан да иде на превијања, прегледе, физикалну терапију итд", навели су студенти.
Шабац одаје пошту настрадалима у паду надстрешнице у Новом Саду
Студенти и матуранти у Шапцу су се уз подршку грађана, просветних радника и активиста окупили као и сваког дана на протесту подршке студентским захтевима.
Раскрсница између библиотеке и музеја је блокирана у 11.52 где је одата пошта настрадалима у паду настрешице у Новом Саду 16-минутном тишином.
Пленум изгласао наставак блокаде Медицинског факултета у Нишу, приступ факултету омогућен само студентима
Пленум студената Медицинског факултета у Нишу изгласао је наставак блокаде. Томе је претходило званично обавештење на сајту факултета у коме се наводи да надокнада наставе почиње 15. априла.
Студенти тврде да, према договору, није требало прецизирати датум. Захтевају оставку управе факултета јер су, како кажу, својим поступцима и неодговорним јавним иступима показали да немају капацитет ни интегритет да обављају функције које су им поверене.
Згради факултета од јутрос нема приступ нико сем студената у блокади, јавља дописник РТС-а.
Новосађани наставили пут на скуп у Новом Пазару
Група студената која је бициклима из Новог Сада кренула на скуп у Новом Пазару упутила се око 11 часова из Лознице ка Горњим Недељицама.
Студенти су синоћ преспавали у дворани Спортског центра "Лагатор" у том граду. Палнирају да данас стигну до Ваљева.
ФОТО: РТС
Пут ка Новом Пазару наставили и студенти из Јагодине
Студенти, матуранти и грађани који су кренули из Јагодине и они који су се уз пут прикључили, јутрос су после осам часова из Богутовца наставили су пут ка Новом Пазару.
Испратили су их мештани Богутовца који су их синоћ дочекали и примили а преноћиште.
Данас их, према плану, чека најдужа деоница од 48 километара до Баљевца, где ће преноћити.
Циљ им је долазак до Новог Пазара, где се 12. априла одржава скуп на који су позвали студенти Државног универзитета у Новом Пазару.
Бициклисти се упутили ка Салцбургу у наставку пута до Стразбура
Студенти који бициклима иду у Стразбур прешли су половину пута, а данас из Линца иду до Салцбурга, до кога имају 128 километара.
Један од учесника акције "Тура до Стразбура", студент Матија Обреновић, је осврћући се на вожњу до Линца, навео за ФоНет да је та траса била најлепша јер се све време возило поред Дунава, а да у Линцу приређен дочек студентима.
Група студената кренула је 3. априла у бициклистичку туру до Стразбура како би европским званичницима скренула пажњу на студентске захтеве поводом страдања 16 особа у паду надстрешнице на Железничкој станици у Новом Саду и обавестила их о тренутној ситуацији у Србији.
Студенти бициклисти би требало да стигну у Стразбур 15. априла.
Фото: Фонет
Матија Обреновић
Нишки студенти наставили пешке пут ка Новом Пазару
Око 200 студената који пешаче из Ниша на скуп "Слобода влада Чаршијом" у Новом Пазару кренуло је око 10 часова из Јошаничке бање.
Они ће након кратког задржавања у Баљевцу преноћити у Рашки. Студенти који пешаче из Поморавља преноћили су Богутовцу. Према плану са друштвених мрежа, направиће паузу у Ушћу након чега ће преспавати у Баљевцу.
Две групе студената сутра ће се састати у Рашки са колегама из Новог Пазара након чега ће отпешачити последњу етапу.
Протест који организују студенти ДУНП 12. априла почеће у 11 сати и трајаће све до 23 сата.
Предвиђена су два помена трагично настрадалим суграђанима у Новом Саду и Ернаду Бакану и низ перформанса који ће се одигравати у ужем центру града.
Студенти из Ниша најавили су да се неће враћати за Ниш, већ ће из Новог Пазара пешице кренути ка Краљеву, где је протестни скуп "Пумпај, пумпај Ибар водо" најављен за 16. април.
Новопазарски студенти у блокади подржали идеју експерстске владе
Новопазарски студенти у блокади објавили су синоћ на званичној инстаграм страници да је Пленум студента Државног универзитета у Новом Пазару излгасао да је за предлог о експертској влади.
Како наводе, ова одлука излгасана је 5. априла а донета је након "отворене расправе и јавне дискусије међу студентима као одговор на тренутну друштвено-политичку ситуацију".
Пленум наводи и да постоји неповерење према актуелним политичким структурама. Додају да је "Србији потребна експертска влада коју чине стручњаци из различитих области, а не партијски кадрови".
Студенти у блокади настављају са акцијама док њихови захтеви не буду испуњени. Протестују пет месеци, тражећи одговорност за пад надстрешнице зграде Железничке станице у Новом Саду 1. новембра и погибију 16 људи.
Група од 80 студената у блокади је 3. априла ујутру кренула бициклима пут Стразбура, да би у "центру европске правде предали документ о кршењу права у Србији". Пролазе кроз кључне европске градове, а у Стразбур би, према плану, требало да стигну 15. априла. Циљ пута је да европским званичницима скрену пажњу на студентске захтеве и тренутну ситуацију у Србији. Стигли су до Линца.
Студенти високошколских установа у Београду у блокади синоћ су се окупили испред РТС-а због тога што, како наводе, није тачно да је Београдска академија пословних и уметничких струковних студија (БАПУСС) изашла из блокаде, што је вест која је претходно објављена у Дневнику РТС-а.
Блокадама и обустави наставе претходних месеци придружили су се матуранти великог броја гимназија и средњих стручних школа у Србији.
Комеморативним скуповима у више градова у Србији 1. априла обележено је пет месеци од пада надстрешнице у Новом Саду, средњошколци и наставници на три и по сата блокирали су мост "Газела".
Грађани Ниша протестовали су 31. марта испред Основног суда због напада на Наталију Јовановић, деканку Филозофског факултета Нишког универзитета, који се догодио 30. марта.
Последње суботе у марту одржан је шесточасовни протест испред Информера.
Грађани и студенти окупили су се 24. марта, на годишњицу почетка НАТО бомбардовања Савезне Републике Југославије, испред Генералштаба и Уставног суда у Београду. Изразили су незадовољство због тога што је Генералштабу одузет статус културног добра.
У недељу, 23. марта, у Новом Саду је био Дан жалости због смрти Вукашина Црнчевића, који је после четири месеца и три недеље подлегао повредама задобијеним у паду надстрешнице.
У Чачку је истог дана одржан протест грађана на који су их позвали студенти Факултета техничких наука у блокади због догађаја од суботе 22. марта на Градском тргу када су, како су навели, нападнути студенти тог факултета. Неколицина учесника протеста разбила је врата градске управе у Чачку и ушла у зграду. Полиција је саопштила да је идентификовано шест особа. Окупљени су током протеста шетали градским улицама, правили буку и гађали јајима седиште Градског одбора СНС-а.
У Нишу је у петак увече 21. марта дошло до инцидента испред места где је требало да буде одржана трибина Српске напредне странке. Окупљени грађани су чланове СНС-а гађали јајима, каменицама и поливали водом. Нападнут је градоначелник Ниша Драгослав Павловић као и други чланови СНС-а који су хтели да присуствују страначкој трибини. Тада су приведена и тројица студената.
Студенти су претходних дана пружили и подршку просветарима који су протестовали испред Министарства просвете и зграде РТС-а у среду 19. марта. Просветни радници траже од Јавног сервиса да о њиховим захтевима извештава објективно, истинито и правовремено, као и да "стану на страну грађана" и извештавају о њиховим захтевима у Другом дневнику. Протест су подржали и средњошколци, као и део радника РТС-а.
Студенти и грађани су у понедељак 17. марта после Ургентног центра у Београду, протестовали испред Министарства здравља, пошто је Ургентни центар осудио "ширење панике" о здравственом стању људи после инцидента у Улици краља Милана када је још необјашњен звучно-ваздушни удар уплашио и растерао демонстранте у петнаестоминутном одавању поште настрадалима у Новом Саду. Ургентни центар је навео да је радио "уобичајено", а амбуланте "нису биле преплављене" пацијентима са симптомима "звучног удара".
Велики број грађана из целе земље одазвао се на студентски протестни скуп под слоганом "15. за 15" у центру Београда 15. марта.
Иако је првобитно Скупштина Републике Србије била најављена за централно место окупљања, Трг Славија је у два наврата током дана проглашен за алтернативно место централног програма скупа "15. за 15", из безбедносних разлога – због окупљених око Удружења Студенти 2.0 који су боравили и тог дана у
И поред тога, на више локација у центру Београда дошло је до инцидената и међусобне туче једног дела учесника протеста, а данима после протеста јавност је заинтересована за случај у Улици краља Милана када је петнаестоминутна тишина која је почела у 19.00 прекинута четири минута раније због звучно-ваздушног удара о којем сведоче очевици, међу којима је одређен број затражио лекарску помоћ.
Док се у делу јавности спекулише о употреби звучног средства за разбијање демонстрација, полиција, Војска и БИА, демантују да је тако нешто употребљено 15. марта.
Студенти у блокади су 11. марта у 21 сат окончали 22-часовну блокаду улаза у зграду Радио-телевизије Србије у Таковској 10 и Абердаревој 1, која је почела 10. марта, око 22.30. Истовремено, била је блокирана и зграда Радио-телевизије Војводине.
Наставили су са блокадама факултета и ректората после студентско-радничког протеста "Раме уз раме – студенти и радници" који је одржан за викенд. У Нишу је одржан студентски протест "Ружа правде", док су је у Новом Саду био протест под називом "Шта жене знају са јајима".
Два дана раније је организована шетња "Кругом двојке" у Београду и протест испред зграде РТС-а.
Део студената у блокади и грађана који су били на протесту испред РТС-а дошли су до Пионирског парка и скандирали и звиждали окупљенима у Удружењу "Студенти 2.0" који, како наводе, желе да похађају наставу и који су од четвртка под шаторима у Пионирском парку. Кордон полиције стајао је између две групе студената и грађана.
Поред свакодневних протестних шетњи и одавања поште настрадалима у паду надстрешнице на Железничкој станици у Новом Саду, широм Србије, одржан је и велики протест "Студентски едикт" у Нишу, 1. марта, четири месеца после пада надстрешнице у Новом Саду када су студенти из више праваца у вишедневном маратону пешке стигли у Ниш на протест који је трајао 18 сати.
Протест у Нишу уследио је после великог скупа студената из целе земље под називом "Сретнимо се на Сретење" у Крагујевцу.
Претходно, поводом 100 дана од пада надстрешнице у Новом Саду, студенти су и 9. фебруара, седмочасовном блокадом београдског моста Газела још једном позвали надлежне институције на одговорност.
Када се навршило три месеца од трагедије на Железничкој станици, 1. и 2. фебруара, организована је и студентска блокада Моста слободе у Новом Саду, која је трајала 27 сати.
Неколико дана пре, истим поводом, студенти су организовали једнодневну блокаду београдске Аутокоманде.
У међувремену – студенти, професори универзитета у Србији као и наставници основних и средњих школа, ђаци и матуранти широм градова Србије – настављају и са протестима и блокадама зграда факултета и ректората, основних, средњих школа и гимназија.
Један од повода за оставку премијера Милоша Вучевића 28. јануара је и напад на студенте испред страначких просторија Српске напредне странке у Новом Саду, у ноћи између 27. и 28. јануара. Нападачи су тада тукли студенте палицама и песницама. Студенткиња која је том приликом теже повређена имала је интервенцију на Клиници за максилофацијалну хирургију УКЦБ.
У блокадама су најмање 63 факултета пет државних универзитета, више приватних факултета и неколико високих струковних школа.
Потписима студентске захтеве су подржали одређен број судија Апелационог суда у Београду, Привредног апелационог суда, Првог основног суда у Београду, Вишег суда у Београду, Основног суда у Обреновцу, као и Адвокатска комора Србије, која је била у тродневном штрајку, а потом и у једномесечном штрајку. Акцијама, протестима и обуставом рада подршку пружају и пољопривредници, лекари, глумци, позоришта и друге културне установе и појединци. Скупови подршке студентима у међувремену су организовани и у региону, али и у српској дијаспори по градовима и светским метрополама.
Блокадама и обустави наставе придружили су се матуранти великог броја гимназија и средњих стручних школа.
Протестима и обуставама рада прикључиле су се и основне школе широм Србије, као и наставници незадовољни договором који су репрезентативни синдикати направили са Владом Србије.
Коментари