Студенти и матуранти из Ваљева, Ужица и Пожеге који пешаче на скуп, који ће се у среду, у Kраљеву одржати 16.априла, стигли су вечерас око 22 сата у Чачак. Приређен им је дочек на платоу испред чачанске Гимназије у којој ће преспавати, а ујутру настављају пут за Kраљево.
понедељак, 14.04.2025, 08:25 -> 23:09
Извор: РТС, Фонет
Студенти се окупили испред РТС-а и РТВ-а; бициклисти стигли у Карлсруе
Испред зграде РТВ-а окупили се новосадски студенти. Група студената која је бициклима кренула пут Стразбура стигла је у немачки град Карлсруе. У међувремену, студенти у блокади Државног универзитета у Новом Пазару (ДУНП) и Академска мрежа "Слободни универзитет" затражили су поништење одлуке о увођењу онлајн наставе. Протест наставника ОШ "Четврти краљевачки батаљон" због дисциплинских мера. Ужички студенти из Пожеге настављају пут ка Краљеву. У Београду и Шапцу одавање поште страдалима у паду надстрешнице на Железничкој станици у Новом Саду.
Студенти из Ужица, Пожеге и Ваљева стигли у Чачак, сутра настављају ка Краљву
Блокада РТВ-а у Новом Саду
Студенти у блокади факултета у Новом Саду блокирали су вечерас зграду РТВ-а у Новом Саду.
Претходно су преко друштвених мрежа позвали грађане да дођу у кампус у 21 сат, да би двадесет минута касније кренула блокада улице Цара Лазара, а затим и протестна шетња до зграде РТВ-а где је отпочела блокада.
Дочек студената из Јагодине у Крагујевцу
За групу студената у блокади која је јутрос из Јагодине кренула у протестну шетњу до Краљева вечерас је, уз ватромет, организован дочек испред Економског факултета у Крагујевцу, у ком ће преноћити.
У групи од тридесетак студената нису само они из Јагодине, већ и других градова, а данас су препешачили око 35 километара.
План им је да ујутру наставе шетњу до Краљева, где се у среду одржава студентски протест. На том путу придружиће им се и поједини студенти у блокади са крагујевачког Универзитета.
"Било је захтево, јер смо ишли и нало неким планинама. Тако да смо правили паузе, па онда су људи могли да се одморе, тако да било је узбудљиво у сваком случају“, каже Лука Балаж, студент Факултета савремених уметности у Београду.
Протест наставника ОШ "Четврти краљевачки батаљон" због дисциплинских мера
Наставници и стручни сарадници ОШ "Четврти краљевачки батаљон" позвали су родитеље и грађане да им се придруже у протесту испред ове школске установе, јер је данас наложено покретање дисциплинских поступака против свих 88 запослених радника школе.
Дисциплински поступци наложени су са циљем, како кажу просветари, да сви запослени наставниции стручни сарадници добију отказе.
Истовремено је Школска управа, по налогу Републичке просветне инспекције, наложила и разрешење директорке ове школе у Краљеву.
Након што је прочитано саопштење за јавност, просветни радници, родитељи и грађани наставили су протестну шетњу до седишта Школске управе како би позвали просветну заједницу и ширу јавност да стану на страну наставника и подрже их у њиховим следећим корацима ка остваривању њихових права.
Наглашавају да ће наставити да пружају подршку студентима до испуњења свих њихових захтева, као и борбу за поштовање устава и закона и стварање бољег и праведнијег друштва.
"Оптужени смо за најтежа дела. Насиље, злостављање и занемаривање деце за време штрајка и наводно политичко деловање. Ступајући у штрајк, ми, просветни радници, тражили смо поштовање устава и закона и прикључили смо се свеопштој борби за праведно друштво. Као колектив, деловали смо јединствено и имали потпуну подршку родитеља", рекао је Станко Аксентијевић, наставник краљевачке школе.
Студенти бициклисти стигли у Карлсруе
Група студената која је бициклима кренула пут Стразбура стигла је вечерас у Карлсруе, где им је приређен свечани дочек.
Студенти су по доласку подигли бицикла и узвикивали "пумпај", а дочекао их је црвени тепих, као и велики број грађана уз погачу и со. Током дочека окупљени су запевали песму "Ово је Србија".
Бициклисти би требало сутра да стигну у Стразбур, последњу тачку путовања на које су кренули 3. априла.
Перформанс у Крагујевцу, подршка студентима који бициклима иду за Стразбур
Професори, студенти и грађани у Kрагујевцу су извели перформан обликујући од својих тела облик бицикла у срцу.
На тај начин су послали поруку подршке и захвалности студентима који возе бицикла до Стразбура.
Након те анимације, окупљени су телима направили и бициклистичку пумпу.
Перформанс је организован на иницијативу професора, чланова академске мреже Слободан универзитет у Kрагујевцу.
Slobodni Univerzitet Kragujevac.#Pumpaj! #SviNaUlice #ZahteviNisuIspunjeni pic.twitter.com/cQrEB2DdS2
— Ultras035 (@Ultras035_) April 14, 2025
Студенти у блокади и Слободни универзитет у Новом Пазару траже поништење одлуке о онлајн настави
Студенти у блокади Државног универзитета у Новом Пазару (ДУНП) и Академска мрежа "Слободни универзитет" у Новом Пазару која је недавно основана и чији су чланови, како наводе, професори и асистенати ДУНП-а, затражили су поништење одлуке Управе тог универзитета о организовању онлајн наставе.
Позивајући се на чланове 4 и 101 Закона о високом образовању, студенти су захтевали да управа Универзитета јавно објави акредитације за наставу на даљину за све студијске програме, као и одобрења за наставу која су, како наводе у саопштењу, добили од Министарства просвете.
У поменутим члановима се налази и тачка 5, члана 4, која наводи да делатност универзитета мора бити отворена за грађане, а став 2, члана 101, да студенти имају право на благовремено и тачно информисање о питањима која се односе на студије.
Управа ДУНП није објавила ни један од тих докумената јавно, навели су студенти у саопштењу, објављеном на Инстаграму.
Како се наводи на Инстаграм налогу slobodni. dunp, студијски програми који се реализују на том универзитету немају акредитацију за онлине студије, па је "таква одлука незаконита, штетна и неизводљива", јер се Управа позива на одлуку која је била примењена током пандемије ковида и није применљива у овом тренутку али и због фонда часова који ће премашити дозвољених 30 недељно.
ДУНП је раније најавио да од данас почиње онлајн настава. На званичном сајту постављено је и упутство за коришћење две платформе за онјан наставу.
Матуранти Прве крагујевачке гимназије протестују због почетка наставе
Испред Прве крагујевачке гимназије одржан је протест у знак подршке матурантима те школе, јер је, како кажу, упркос одлуци већине њих да се блокада настави, настава данас почела.
Протест су организовали студенти у блокади крагујевачког Универзитета, којима су се прикључили поједини матуранти и грађани.
Након протеста испред школе, поједини су ушли у хол Прве крагујевачке гимназије и правили буку.
Присутани су били и припадници полиције који су спречили окупљене да иду на спрат школе где се налази већи део учионица.
Окупљени су након двадесетак минута изашли из школе.
Скуп је протекао без инцидената.
Протест испред Завода за заштиту споменика културе
Студенти Архитектонског и Факултета примењених уметности организовали су протест испред Завода за заштиту споменика културе на Калемегдану.
Скуп су назвали "Наслеђе у опасности", а присутни су и активисти иницијативе "Мост остаје", који су навели да желе да укажу на проблем рушења Старог савског моста.
Ужички студенти из Пожеге наставили пут ка Краљеву
Студенти у блокади који су пешке кренули из Ужица ка Краљеву наставили су пут из Пожеге, где су преноћили, док су студенти који су пешке кренули из Аранђеловца у Краљево пут наставили из Страгара.
Одавање поште за страдале у паду надстрешнице у Београду и Шапцу
Ученици Прве београдске гимназије и Техничке школе "Дрво арт" блокирали су раскрсницу улица Цара Душана и Добрачине, одајући пошту жртвама пада надстрешнице на Железничкој станици у Новом Саду.
Шеснаестоминутну тишину ометали су поједини пролазници који су упућивали погрдне речи ученицима.
О безбедности ученика водили су рачуна родитељи који су возилима окружили место блокаде.
На раскрсници су били и припадници Полицијске управе за Београд.
Шапчани су посветили шеснаест минута тишине за све страдале након пада надстрешнице у Новом Саду. Међу окупљенима на протесту испред Гимназије и Библиотеке су матурнати, студенти, родитељи и просветари.
Студенти дочекали Нишлије у Пожеги, заједно настављају ка Краљеву
Студенти из Ужица, Чачка, Ваљева и околних градова, који су јуче из Ужица препешачили до Пожеге, где су преноћили, дочекали су јутрос на Тргу слободе и колеге из Ниша.
Та група студената допутовала је превозом из Новог Пазара.
Медицински тимови су указали помоћ појединим студентима из Ниша, које чека захтевна деоница шетње кроз брдско планиски крај Драгачева.
Пошто су одиграли коло у центру Пожеге, једна група студената, која је кренула из Ужица, запутила се према Чачку магистралним правцем, док су студенти из Ниша кренули преко Ариља и Гуче.
Према плану, обе групе ће вечерас стићи до Чачка, где ће ноћити, а потом наставити пут Краљева на скуп који је заказан за среду.
Протест родитеља и ђака Математичке гимназије испред Министарства просвете
Родитељи дела ђака Математичке гимназије, који су се окупили испред те школе, стигли су до Министарства просвете, како би исказали подршку наставницима који су ступили у обуставу рада.
Родитељима су се придружили и поједини наставници, ученици и студенти, а банером на челу колоне поручују да "Математичка тражи чист рачун".
Поворка је из Улице краљице Марије кренула Улицом кнеза Милоша, па у Немањину.
"Ми смо се сабрали, а ви?", "Математичка гимназија спроводи мозговну гимнастику ученика", "Родитељи су уз наставнике", неки су од транспарената, а окупљени праве буку "како би их чули они који су у згради".
Скуп протиче без инцидената, а саобраћај регулише полиција.
Наставно особље Медицинског факултета у Нишу: Незаконито и обмањујуће обавештење о онлајн настави
Чланице и чланови наставног особља Медицинског факултета Универзитета у Нишу упутили су писмо Наставно-научном већу (ННВ) тог факултета у којем изражавају дубоку забринутост поводом обавештења постављеног на сајту факултета о почетку реализације Динамичког плана надокнаде наставе у школској 2024/25. години, а посебно у делу који се односи на почетак онлајн наставе од 15. априла.
Наставно особље у писму наводи да је неопходно обавестити јавност и студенте о једино важећим чињеницама и одлукама које је донело ННВ на својој последњој седници, истичући да на тој седници, која је у складу са Статутом једино надлежна за доношење одлука о почетку и начину извођења наставе, није донета одлука да надокнада наставе почиње 15. априла 2025. године.
"Том приликом, на захтев Сената Универзитета и Министарства, донет је само предлог Динамичког плана надокнаде наставе, без дефинисања датума почетка, који зависи од испуњености услова за одвијање наставе и подложан је променама у складу са ситуацијом", наводи се у саопштењу.
Даље се истиче да на седници ННВ није било речи, нити је донета одлука о спровођењу онлајн наставе која би започела 15. априла.
"Према информацијама које смо добили од Ректората Универзитета у Нишу, Медицински факултет нема акредитацију за спровођење онлајн наставе. Из тог разлога, обавештење о почетку онлајн наставе на Медицинском факултету у Нишу је противзаконито и потенцијално озбиљно угрожава академску будућност наших студената, као и углед саме установе", наглашава наставно особље.
Наставно-научно веће такође очекује да их декан и декански колегијум обавесте на основу чега је обавештење постављено, као и како и зашто је дошло до погрешног тумачења и имплементације одлуке ННВ.
"Захтевамо од управе Медицинског факултета у Нишу да поменуто обавештење хитно уклони са сајта факултета како студенти и јавност не би били доведени у заблуду. Ми, наставно особље Медицинског факултета Универзитета у Нишу, остајемо посвећени очувању интегритета наставног процеса и заштити интереса студената и факултета у целини", закључује се у саопштењу.
Студенти Београдског универзитета на КиМ, у току посета манастирима
Група студената са београдског универзитета налази се на Косову и Метохији како би подржали колеге са Приштинског универзитета у Косовској Митровици, који ће сутра у том граду одржати протест 16 минута тишине за жртве пада надстрешнице у Новом Саду.
Део студената са Универзитета у Косовској Митровици који подржавају студенте у блокади организовао је за колеге посету манастирима на Косову и Метохији.
Они су обишли манастир Грачаницу одакле ће, како је потврдила Милена Јевтић, студент београдског Правног факултета, отићи за Дечане и Пећку патријаршију.
Посету ће наставити обиласком Призрена, Богородице Љевишке, Богословије у граду на Бистрици, као и манастира Светих Архангела и Душановог града надомак Призрена.
Милена Јевтић каже да ће студенти сутра, 15. априла, у шест сати одати пошту за шеснаест страдалих у паду надстрешнице у Новом Саду, напомињући да су се радо одазвали позиву својих колега са КиМ.
"Ово је један знак да смо ми у овој борби једнаки и да се осећамо да смо добродошли. Радо смо се одазвали позиву и надамо се и већем броју студената из Београда у неком будућем периоду", истакла је Јевтићева.
Протест испред Градске куће у Вршцу, грађани и студенти преноћили испред зграде
Део грађана и студената у блокади у Вршцу преноћио је испред Градске куће у шаторима како би пружили подршку студентима и радницима државних установа, који су, како наводе окупљени, изложени притисцима.
Протест испред Градске куће у Вршцу трајаће до 15 часова.
На јучерашњем протесту одржаном у Вршцу донета је одлука о блокади зграде Општине због притисака којима су, како наводе, изложени радници државних установа у том граду. Потом су испред зграде општине учесници протеста поставили шаторе.
Студенти у блокади настављају са акцијама док њихови захтеви не буду испуњени. Протестују пет месеци, тражећи одговорност за пад надстрешнице зграде Железничке станице у Новом Саду 1. новембра и погибију 16 људи.
Група од 80 студената у блокади је 3. априла ујутру кренула бициклима пут Стразбура, да би у "центру европске правде предали документ о кршењу права у Србији". Пролазе кроз кључне европске градове, а у Стразбур би, према плану, требало да стигну 15. априла. Циљ пута је да европским званичницима скрену пажњу на студентске захтеве и тренутну ситуацију у Србији.
После Салцбурга, Минхена и Улма настављају пут ка свом циљу.
Блокадама и обустави наставе претходних месеци придружили су се матуранти великог броја гимназија и средњих стручних школа у Србији.
Комеморативним скуповима у више градова у Србији 1. априла обележено је пет месеци од пада надстрешнице у Новом Саду, средњошколци и наставници на три и по сата блокирали су мост "Газела".
Последње суботе у марту одржан је шесточасовни протест испред Информера.
Грађани и студенти окупили су се 24. марта, на годишњицу почетка НАТО бомбардовања Савезне Републике Југославије, испред Генералштаба и Уставног суда у Београду. Изразили су незадовољство због тога што је Генералштабу одузет статус културног добра.
У недељу, 23. марта, у Новом Саду је био Дан жалости због смрти Вукашина Црнчевића, који је после четири месеца и три недеље подлегао повредама задобијеним у паду надстрешнице.
У Чачку је истог дана одржан протест грађана на који су их позвали студенти Факултета техничких наука у блокади због догађаја од суботе, 22. марта, на Градском тргу када су, како су навели, нападнути студенти тог факултета. Неколицина учесника протеста разбила је врата градске управе у Чачку и ушла у зграду. Полиција је саопштила да је идентификовано шест особа. Окупљени су током протеста шетали градским улицама, правили буку и гађали јајима седиште Градског одбора СНС-а.
У Нишу је у петак увече 21. марта дошло до инцидента испред места где је требало да буде одржана трибина Српске напредне странке. Окупљени грађани су чланове СНС-а гађали јајима, каменицама и поливали водом. Нападнут је градоначелник Ниша Драгослав Павловић као и други чланови СНС-а који су хтели да присуствују страначкој трибини. Тада су приведена и тројица студената.
Студенти су претходних дана пружили и подршку просветарима који су протестовали испред Министарства просвете и зграде РТС-а у среду 19. марта. Просветни радници траже од Јавног сервиса да о њиховим захтевима извештава објективно, истинито и правовремено, као и да "стану на страну грађана" и извештавају о њиховим захтевима у Другом дневнику. Протест су подржали и средњошколци, као и део радника РТС-а.
Студенти и грађани су у понедељак 17. марта после Ургентног центра у Београду, протестовали испред Министарства здравља, пошто је Ургентни центар осудио "ширење панике" о здравственом стању људи после инцидента у Улици краља Милана када је још необјашњен звучно-ваздушни удар уплашио и растерао демонстранте у петнаестоминутном одавању поште настрадалима у Новом Саду. Ургентни центар је навео да је радио "уобичајено", а амбуланте "нису биле преплављене" пацијентима са симптомима "звучног удара".
Велики број грађана из целе земље одазвао се на студентски протестни скуп под слоганом "15. за 15" у центру Београда 15. марта.
Иако је првобитно Скупштина Републике Србије била најављена за централно место окупљања, Трг Славија је у два наврата током дана проглашен за алтернативно место централног програма скупа "15. за 15", из безбедносних разлога – због окупљених око Удружења Студенти 2.0 који су боравили и тог дана у
И поред тога, на више локација у центру Београда дошло је до инцидената и међусобне туче једног дела учесника протеста, а данима после протеста јавност је заинтересована за случај у Улици краља Милана када је петнаестоминутна тишина која је почела у 19.00 прекинута четири минута раније због звучно-ваздушног удара о којем сведоче очевици, међу којима је одређен број затражио лекарску помоћ.
Док се у делу јавности спекулише о употреби звучног средства за разбијање демонстрација, полиција, Војска и БИА, демантују да је тако нешто употребљено 15. марта.
Студенти у блокади су 11. марта у 21 сат окончали 22-часовну блокаду улаза у зграду Радио-телевизије Србије у Таковској 10 и Абердаревој 1, која је почела 10. марта, око 22.30. Истовремено, била је блокирана и зграда Радио-телевизије Војводине.
Наставили су са блокадама факултета и ректората после студентско-радничког протеста "Раме уз раме – студенти и радници" који је одржан за викенд. У Нишу је одржан студентски протест "Ружа правде", док су је у Новом Саду био протест под називом "Шта жене знају са јајима".
Два дана раније је организована шетња "Кругом двојке" у Београду и протест испред зграде РТС-а.
Део студената у блокади и грађана који су били на протесту испред РТС-а дошли су до Пионирског парка и скандирали и звиждали окупљенима у Удружењу "Студенти 2.0" који, како наводе, желе да похађају наставу и који су од четвртка под шаторима у Пионирском парку. Кордон полиције стајао је између две групе студената и грађана.
Поред свакодневних протестних шетњи и одавања поште настрадалима у паду надстрешнице на Железничкој станици у Новом Саду, широм Србије, одржан је и велики протест "Студентски едикт" у Нишу, 1. марта, четири месеца после пада надстрешнице у Новом Саду када су студенти из више праваца у вишедневном маратону пешке стигли у Ниш на протест који је трајао 18 сати.
Протест у Нишу уследио је после великог скупа студената из целе земље под називом "Сретнимо се на Сретење" у Крагујевцу.
Претходно, поводом 100 дана од пада надстрешнице у Новом Саду, студенти су и 9. фебруара, седмочасовном блокадом београдског моста Газела још једном позвали надлежне институције на одговорност.
Када се навршило три месеца од трагедије на Железничкој станици, 1. и 2. фебруара, организована је и студентска блокада Моста слободе у Новом Саду, која је трајала 27 сати.
Неколико дана пре, истим поводом, студенти су организовали једнодневну блокаду београдске Аутокоманде.
У међувремену – студенти, професори универзитета у Србији као и наставници основних и средњих школа, ђаци и матуранти широм градова Србије – настављају и са протестима и блокадама зграда факултета и ректората, основних, средњих школа и гимназија.
Један од повода за оставку премијера Милоша Вучевића 28. јануара је и напад на студенте испред страначких просторија Српске напредне странке у Новом Саду, у ноћи између 27. и 28. јануара. Нападачи су тада тукли студенте палицама и песницама. Студенткиња која је том приликом теже повређена имала је интервенцију на Клиници за максилофацијалну хирургију УКЦБ.
У блокадама су најмање 63 факултета пет државних универзитета, више приватних факултета и неколико високих струковних школа.
Потписима студентске захтеве су подржали одређен број судија Апелационог суда у Београду, Привредног апелационог суда, Првог основног суда у Београду, Вишег суда у Београду, Основног суда у Обреновцу, као и Адвокатска комора Србије, која је била у тродневном штрајку, а потом и у једномесечном штрајку. Акцијама, протестима и обуставом рада подршку пружају и пољопривредници, лекари, глумци, позоришта и друге културне установе и појединци. Скупови подршке студентима у међувремену су организовани и у региону, али и у српској дијаспори по градовима и светским метрополама.
Блокадама и обустави наставе придружили су се матуранти великог броја гимназија и средњих стручних школа.
Протестима и обуставама рада прикључиле су се и основне школе широм Србије, као и наставници незадовољни договором који су репрезентативни синдикати направили са Владом Србије.
Коментари