Београдски и новосадски студенти бициклисти дочекани у Краљеву
Око 100 студената новосадског и београдског универзитета који су се бициклама упутили на студентски протест који је заказан за 12.април у Новом Пазару око 22.15 су стигли у Краљево.
Они су данас трећег дана свог путовања превалили пут од 110 километара од Ваљева, преко Чачка до Краљева.
На Tргу српских ратника приређен им је велики дочек који су организовали студенти Факултета за машинство и грађевинарство који ће својим колегама из Новог Сада и Београда обезбедити и преноћиште.
Бициклисте сутра очекује последња деоница до Новог Пазара дуга 100 километара.
Студенти дочекани у Новом Пазару
У Новом Пазару је организован дочек студената који су кренули на протест.
Први су стигли студенти из Ниша који су ка Новом Пазару кренули бициклима, студети који се пешаче би требало да стигну до 23 сата у центар града.
Студенти стигли до Минхена, приређен им дочек
Студенти бициклисти, који су пре девет дана кренули у Стразбур, стигли су вечерас у Минхен, где им је на Одеонсплатзу припремљен свечани дочек.
На једном од најпознатијих минхенских тргова дочекао их је велики број становника Минхена и држављана Србије који живе у Немачкој.
Скуп и протестна шетња у Врању
Грађани Врања, на позив неформалне групе "Млади с југа", окупили су се и овог петка у центру града.
Данашњи протест назвали су "Бицикла стиже даље од аутобуса", поручују да нам студенти ових дана показују да се бициклом стиже најдаље, као и да подржавају њихове захтеве.
Затим су окупљени кренули у шетњу улицама града, зауставили су се на неколико локација, у Београдској улици су објавили да ће почети потписивање петиције против измештања градске аутобуске станице која се налази у тој улици.
Планирано је да у наредном периоду стајалиште буде премештено у Дунавску улицу, у близини Здравственог центра, што организатори скупа сматрају да није одговарајуће решење.
Испред главне поште у Врању одали су пошту шеснаестоминутном тишином настрадалима у Новом Саду.
У Лесковцу протест "Гомила се, видимо се"
Студенти Технолошког факултета у Лесковцу организовали су протест под називом "Гомила се, видимо се".
Окупљени студенти, просветни радници, грађани деветнаестоминутном тишином одали су пошту жртвама пада надстрешнице у Новом Саду и Лесковчанима седамнаестогодишњем Андрији, седмогодишњем Александру и двадесетогодишњем Марку Краљевићу који је настрадао пре два дана у саобраћајној несрећи.
Учесницима протеста обратио се студент Технолошког факултета који је рекао да наставе неће бити док се захтеви не испуне и додао да верују да ова земља може да буде боља, "али да би то била мора да нас чује, мора да нас поштује, мора да одговори, зато нашу борбу настављамо истрајно и знајте да нећемо одустати".
Студенти су одлучили да рута вечерашње шетње буде нешто другачија и да продју крајевима града куда до сада нису ишли. Од Технолошког факултета Булеваром ослободјења до Опште болнице поред Службе Хитне помоћи, кроз Улицу Милоша Обилића, преко Трга Црног Марка и улицу Максима Ковачевића назад до зграде факултета.Скуп обезбедјује полиција.
Пошта настрадалима одата у Чачку
Чачани су у 11.52 одали пошту настрадалима у паду надстрешнице у Новом Саду шеснаестоминутном тишином и блокадом раскрснице код Гимназије.
У Новом Саду скуп "Ко је следећи", одата пошта страдалима
Новосадски студенти у блокади одржали су протестни скуп "Ко је следећи", како би пружили подршку притвореним активистима и студентима, као и грађанима, а који су, како кажу, постали мета репресије због учешћа на протестима.
Они су шетали од студентског града, зграде тужилаштва где су у 11:52, одали пошту, шеснаестоминутном тишином, настрадалима у паду надстрешнице 1. новембра, а затим су протест завршили испред Факултета за спорт и физичко васпитање, где су позвали декана овог факултета да изађе и изјасни се поводом дисциплинске пријаве коју је против студената овог факултета поднео ректор.
Бициклисти са Универзитета у Амстердаму крећу ка Стразбуру у знак солидарности са студентима из Србије
Група студената, академика и симпатизера српског порекла из Холандије јутрос је кренула бициклима са Универзитета у Амстердаму на пут дуг 626 километара ка Стразбуру.
"Овом акцијом изражавају солидарност са студентима и академском заједницом у Србији, који се суочавају са све већим притисцима због свог мирног протеста у знак подршке демократији, владавини права и против државног насиља", наводи се у саопштењу Срба из Холандије.
Непосредно пре поласка, учесници су предали писмо руководству Универзитета у Амстердаму, у којем позивају овај универзитет и кровну организацију Universiteiten van Nederland да јавно изразе солидарност и активно се ангажују у заштити академских слобода у Србији.
Srbi iz Holandije
Опширније
Краће
Гимназијалци из Лесковца пустили 19 балона, у Крушевцу тишина на Тргу глумаца
Ученици лесковачке Гимназије одали су пошту бившем ученику Марку Краљевићу који је пре два дана настрадалом у саобраћајној несрећи.
Они су симболично пустили 19 балона и положили 19 ружа.
Заједно са професорима и једним бројем грађана они су, као и сваког дана од повратка у школске клупе, минутима тишине завршили наставу.
На позив матураната у Крушевцу је на Тргу глумаца одржан протестни скуп. Окупљени грађани и матуранти поновили су подршку стедентским захтевима. Након одаваа поште за настрадале у паду надстрешнице уследила је протестна шетња централним улицама града.
Опширније
Краће
Студенати који пешаче ка Новом Пазару у Рашки стајали 16 минута у тишини
Испред зграде општине у Рашка студенти који се пешице крећу ка Новом Пазару застали су на 16 минута како би одали пошту настрадалим у паду надстрешнице у Новом Саду.
Студенти са Универзита у Београду и Новом Саду бициклима из Ваљева наставиљају вожњу ка Краљеву
Око сто студената, који су се бициклима упутили за Нови Пазар, преноћили су у Ваљевској гимназији и пут наставили ка Чачку и Краљеву. Трећа деоница њиховог пута дуга је 110 километара.
Студенти су са Београдског и Новосадског универзитета.
Опширније
Краће
Шеснаест минута тишине на више локација у Београду
У 11:52 у више места широм Србије и на неколико локација у Београду студенти и грађани са 16 минута тишине одали су пошту настрадалим у паду надстрешнице на Железничкој станици у Новом Саду.
У Београду студенти Правног и техничких факултета блокирали су угао Синђелићеве улице и Булевара Краља Александра.
Иницијатива Београд остаје и група радника запослених у Радио-телевизији Србије "Наш пРоТеСт" блокирали су данас Таковску улицу и одали пошту страдалима у паду надстрешнице у Новом Саду шеснаестоминутном тишином.
Окупљени су носили транспаренте "Наш пРоТеСт - Јааоо…", "Нећеш рушити буди Зарић", "Борба траје, мост остаје", "Несрећни људи", као и папире са именима страдалих у паду надстрешнице 1. новембра.
Њих је обезбеђивала саобраћајна полиција. Иницијатива Мост остаје, која се сада назива "Београд остаје", већ 21 петак заредом блокира улицу испред РТС и сваке недеље подноси званични захтев руководству РТС да обустави емитовање редовног програма у петак од 11.52 до 12.08 као чин солидарности.
Студенти који пешаче кренули у последњу етапу ка Новом Пазару
Студенти који пешаче из Поморавља започели су последњу етапу ка Новом Пазару након ноћи проведене у Баљевцу.
Они ће се током дана у Рашки састати са колегама из Ниша и Новог Пазара. Најављено је да ће дочек студента у Новом Пазару бити иза 20 часова.
Студенти у блокади настављају са акцијама док њихови захтеви не буду испуњени. Протестују пет месеци, тражећи одговорност за пад надстрешнице зграде Железничке станице у Новом Саду 1. новембра и погибију 16 људи.
Група од 80 студената у блокади је 3. априла ујутру кренула бициклима пут Стразбура, да би у "центру европске правде предали документ о кршењу права у Србији". Пролазе кроз кључне европске градове, а у Стразбур би, према плану, требало да стигну 15. априла. Циљ пута је да европским званичницима скрену пажњу на студентске захтеве и тренутну ситуацију у Србији. Стигли су до Салбурга.
Блокадама и обустави наставе претходних месеци придружили су се матуранти великог броја гимназија и средњих стручних школа у Србији.
Комеморативним скуповима у више градова у Србији 1. априла обележено је пет месеци од пада надстрешнице у Новом Саду, средњошколци и наставници на три и по сата блокирали су мост "Газела".
Грађани Ниша протестовали су 31. марта испред Основног суда због напада на Наталију Јовановић, деканку Филозофског факултета Нишког универзитета, који се догодио 30. марта.
Последње суботе у марту одржан је шесточасовни протест испред Информера.
Грађани и студенти окупили су се 24. марта, на годишњицу почетка НАТО бомбардовања Савезне Републике Југославије, испред Генералштаба и Уставног суда у Београду. Изразили су незадовољство због тога што је Генералштабу одузет статус културног добра.
У недељу, 23. марта, у Новом Саду је био Дан жалости због смрти Вукашина Црнчевића, који је после четири месеца и три недеље подлегао повредама задобијеним у паду надстрешнице.
У Чачку је истог дана одржан протест грађана на који су их позвали студенти Факултета техничких наука у блокади због догађаја од суботе 22. марта на Градском тргу када су, како су навели, нападнути студенти тог факултета. Неколицина учесника протеста разбила је врата градске управе у Чачку и ушла у зграду. Полиција је саопштила да је идентификовано шест особа. Окупљени су током протеста шетали градским улицама, правили буку и гађали јајима седиште Градског одбора СНС-а.
У Нишу је у петак увече 21. марта дошло до инцидента испред места где је требало да буде одржана трибина Српске напредне странке. Окупљени грађани су чланове СНС-а гађали јајима, каменицама и поливали водом. Нападнут је градоначелник Ниша Драгослав Павловић као и други чланови СНС-а који су хтели да присуствују страначкој трибини. Тада су приведена и тројица студената.
Студенти су претходних дана пружили и подршку просветарима који су протестовали испред Министарства просвете и зграде РТС-а у среду 19. марта. Просветни радници траже од Јавног сервиса да о њиховим захтевима извештава објективно, истинито и правовремено, као и да "стану на страну грађана" и извештавају о њиховим захтевима у Другом дневнику. Протест су подржали и средњошколци, као и део радника РТС-а.
Студенти и грађани су у понедељак 17. марта после Ургентног центра у Београду, протестовали испред Министарства здравља, пошто је Ургентни центар осудио "ширење панике" о здравственом стању људи после инцидента у Улици краља Милана када је још необјашњен звучно-ваздушни удар уплашио и растерао демонстранте у петнаестоминутном одавању поште настрадалима у Новом Саду. Ургентни центар је навео да је радио "уобичајено", а амбуланте "нису биле преплављене" пацијентима са симптомима "звучног удара".
Велики број грађана из целе земље одазвао се на студентски протестни скуп под слоганом "15. за 15" у центру Београда 15. марта.
Иако је првобитно Скупштина Републике Србије била најављена за централно место окупљања, Трг Славија је у два наврата током дана проглашен за алтернативно место централног програма скупа "15. за 15", из безбедносних разлога – због окупљених око Удружења Студенти 2.0 који су боравили и тог дана у
И поред тога, на више локација у центру Београда дошло је до инцидената и међусобне туче једног дела учесника протеста, а данима после протеста јавност је заинтересована за случај у Улици краља Милана када је петнаестоминутна тишина која је почела у 19.00 прекинута четири минута раније због звучно-ваздушног удара о којем сведоче очевици, међу којима је одређен број затражио лекарску помоћ.
Док се у делу јавности спекулише о употреби звучног средства за разбијање демонстрација, полиција, Војска и БИА, демантују да је тако нешто употребљено 15. марта.
Студенти у блокади су 11. марта у 21 сат окончали 22-часовну блокаду улаза у зграду Радио-телевизије Србије у Таковској 10 и Абердаревој 1, која је почела 10. марта, око 22.30. Истовремено, била је блокирана и зграда Радио-телевизије Војводине.
Наставили су са блокадама факултета и ректората после студентско-радничког протеста "Раме уз раме – студенти и радници" који је одржан за викенд. У Нишу је одржан студентски протест "Ружа правде", док су је у Новом Саду био протест под називом "Шта жене знају са јајима".
Два дана раније је организована шетња "Кругом двојке" у Београду и протест испред зграде РТС-а.
Део студената у блокади и грађана који су били на протесту испред РТС-а дошли су до Пионирског парка и скандирали и звиждали окупљенима у Удружењу "Студенти 2.0" који, како наводе, желе да похађају наставу и који су од четвртка под шаторима у Пионирском парку. Кордон полиције стајао је између две групе студената и грађана.
Поред свакодневних протестних шетњи и одавања поште настрадалима у паду надстрешнице на Железничкој станици у Новом Саду, широм Србије, одржан је и велики протест "Студентски едикт" у Нишу, 1. марта, четири месеца после пада надстрешнице у Новом Саду када су студенти из више праваца у вишедневном маратону пешке стигли у Ниш на протест који је трајао 18 сати.
Протест у Нишу уследио је после великог скупа студената из целе земље под називом "Сретнимо се на Сретење" у Крагујевцу.
Претходно, поводом 100 дана од пада надстрешнице у Новом Саду, студенти су и 9. фебруара, седмочасовном блокадом београдског моста Газела још једном позвали надлежне институције на одговорност.
Када се навршило три месеца од трагедије на Железничкој станици, 1. и 2. фебруара, организована је и студентска блокада Моста слободе у Новом Саду, која је трајала 27 сати.
Неколико дана пре, истим поводом, студенти су организовали једнодневну блокаду београдске Аутокоманде.
У међувремену – студенти, професори универзитета у Србији као и наставници основних и средњих школа, ђаци и матуранти широм градова Србије – настављају и са протестима и блокадама зграда факултета и ректората, основних, средњих школа и гимназија.
Један од повода за оставку премијера Милоша Вучевића 28. јануара је и напад на студенте испред страначких просторија Српске напредне странке у Новом Саду, у ноћи између 27. и 28. јануара. Нападачи су тада тукли студенте палицама и песницама. Студенткиња која је том приликом теже повређена имала је интервенцију на Клиници за максилофацијалну хирургију УКЦБ.
У блокадама су најмање 63 факултета пет државних универзитета, више приватних факултета и неколико високих струковних школа.
Потписима студентске захтеве су подржали одређен број судија Апелационог суда у Београду, Привредног апелационог суда, Првог основног суда у Београду, Вишег суда у Београду, Основног суда у Обреновцу, као и Адвокатска комора Србије, која је била у тродневном штрајку, а потом и у једномесечном штрајку. Акцијама, протестима и обуставом рада подршку пружају и пољопривредници, лекари, глумци, позоришта и друге културне установе и појединци. Скупови подршке студентима у међувремену су организовани и у региону, али и у српској дијаспори по градовима и светским метрополама.
Блокадама и обустави наставе придружили су се матуранти великог броја гимназија и средњих стручних школа.
Протестима и обуставама рада прикључиле су се и основне школе широм Србије, као и наставници незадовољни договором који су репрезентативни синдикати направили са Владом Србије.
Коментари