Читај ми!

Временска капсула: Пут на Исток грофа од Такова

Редакција за културу и уметност, у оквиру серијала "Временска капсула", премијерно приказује емисију "Пут на Исток грофа од Такова" посвећену краљу Милану Обреновићу и његовом путовању по Светој земљи и Оријенту.

Радња овог живописног путовања одвија се након абдикације краља Милана, у временском периоду од 17. марта до 13. јуна 1889. године.

Под именом гроф од Такова, Милан Обреновић путује возом, бродом, поштанским колима, на коњу...

Мотив његовог путовања је Света земља и духовни преображај на Христовом гробу. На том путовању он обилази древне земље и народе, а на великим базарима у Цариграду, Бејруту и Дамаску купује уметнине Оријента којима ће украсити свој двор у Београду.

На стоседамдесетогодишњицу рођења краља Милана, белешке његовог ађутанта и сапутника Михаила Рашића са путовања по Истоку, преточене у књигу "Са Њ. В. Краљем Миланом на Истоку“ и изложбена поставка смедеревског музеја "Пут на Исток краља Милана Обреновића: хаџилук и култура Оријента на српском двору“, јесу повод да оживимо незаборавне тренутке путовања краља Милана по Светој земљи и чудесном свету Оријента.

Куриозитет емисије је виртуелна рекострукција Арапског салона који је некада давно важио за најлепши ентеријер краљевог Старог двора у Београду. Нажалост, после убиства краља Александра и краљице Драге и рушења Старог конака, краљица Наталија је највећи део заоставштине Обреновића, међу којима и Арапски салон, продала на великим аукцијама. Неколико сачуваних фотографија Арапског салона послужило је за његову виртуелну реконструкцију.

У амбијенту виртуелне реконструкције Арапског салона, иначе ауторско дело конзерватора Снежане Мијић из Галерије Матице српске у Новом Саду, о владавини и животу краља Милана и његовом путовању на Исток, за Временску капсулу говоре аутори изложбе др Снежана Цветковић, историчар уметности Музеја у Смедереву и Дејан Вукелић, историчар уметности Математичког института САНУ, и Александар Марушић, историчар Музеја Рудничко-таковског краја у Горњем Милановцу.

Емисија је снимана у Музеју у Смедереву, Вили Обреновић у Смедереву, манастиру Крушедолу, Музеју СПЦ у Београду.

У емисији су коришћене оригиналне фотографије из путописне књиге Михаила Рашића, као и фотографије из бројних архива, музеја, библиотека и приватних колекција из земље и иностранства.

Аутор и уредник: Светлана Илић

Стручни консултанти: др Снежана Цветковић, Дејан Вукелић, Александар Марушић

Извршни продуцент: Светлана Бандић

Главни организатор: Зоран Зиндовић

Дизајнери емисије: Драган Буловић, Валентина Даниловић

Музички уредник: Силвија Милошевић

Расветљивачи: Владимир Васиљевић, Зоран Ђорђевић

Сниматељ звука, дизајнер звука: Дамјан Попадић, Срђан Филиповић

Дрон оператери: Добривоје Каитовић, Мирослав Кондић

Директор фотографије: Милан Илић

Монтажер: Александра Виријевић Павлек

 

 

 

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи