понедељак, 14. окт 2024, 21:45
Временска капсула: Задужбина краља Петра
Редакција за културу и уметност Културно-уметничког програма, у оквиру серијала "Временска капсула", премијерно приказује серијал од четири емисије посвећене једном од највећих српских владара Петру I Карађорђевићу. Повод је 180 година од његовог рођења и 120 година од крунисања. Емисије ће бити приказиване сваког понедељка, од 23. септембра до 14. октобра, на Другом програму, у термину од 21.45.
Петар Карађорђевић је рођен у Београду, 29. јуна по старом, односно 12. јула по новом календару 1844. године, на Петровдан, као четврто од петоро деце, кнеза Александра и кнегиње Персиде, ћерке устаничког војводе Јеврема Ненадовића. Историја га памти као доброг војника и разумног политичара, као човека кога су красиле доброта и родољубље. За његову владавину везује се оснивање првих демократских институција у Србији. Петар I је био унук великог вожда Ђорђа Петровића Карађорђа, родоначелник династије Карађорђевић и једини уставотворни и парламентарни монарх у правом смислу те речи, у историји Србије. Био је један од највољенијих српских владара, краљ Ослободилац, Стари краљ и Чика Пера.
О животу и владавини краља Петра I Карађорђевића, у серијалу, говоре: проф. др Чедомир Антић, историчар, Драгомир Ацовић, архитекта и хералдичар, мр Душан Бабац, аутор монографија о краљу Петру I, Александар Ердељановић, директор Архива Југословенске кинотеке, проф.др Игор Борозан, историчар уметности, др Тијана Борић Антонијевић, историчар уметности, Драган Рељић, управник Задужбине краља Петра I на Опленцу, Урош Парезановић, шеф сектора за односе с јавношћу и протокола Краљевске породице Србије, Игор Петровић, кустос Задужбине краља Петра I.
Серијал је сниман у Комплексу дворова на Дедињу, Задужбини краља Петра I на Опленцу, Саборној цркви у Београду и Кући краља Петра I у Београду. Поред изузетно вредних фотографија из живота краља Петра, серијал приказује инсерте из филма Крунисање краља Петра, као и многе друге филмске записе о краљу Петру I, а које баштини Архив Југословенске кинотеке.
4. eмисија Задужбина краља Петра
Емисија Задужбина краља Петра осветљава један веома важан период у животу краља Петра I Карађорђевића. Повратком у земљу и ступањем на престо 1903. година краљ Петар испуњава завет својих предака и обнавља Карађорђев град, цркву, винограде и винарију у Тополи. На врху Малог Опленца он гради Цркву Светог Ђорђа и маузолеј Карађорђевића. Узор за своју задужбину краљ је тражио у многим сличним владарским маузолејима које је имао прилику да види по Европи, али са жељом да његова идеја о монументалности храма у српско-византијском стилу, буде јединствена и непоновљива.
Раскошно петокуполно решење опленачке цркве у облику слободног крста, архитекте Косте Ј. Јовановића, задивило је краља. Убрзо је према његовим плановима 1. маја 1910. године почета градња краљевског маузолеја. У наредне две године црква је била под куполама, а фасада покривена белим мермером који је допремљен са оближње планине Венчац. Међутим, радове на цркви прекинули су Балкански и Први светски рат. Аустроугарска војска је 1915. године поробивши Србију стигла и до опленачке цркве коју је опљачкала, а гробове у крипти оскрнавила.
Градња цркве је трајала више од двадесет година, али краљ Петар није дочекао да види своју задужбину завршену. После његове смрти 1921. године о градњи маузолеја бринуо је његов син Александар.
Унутрашњост опленачког храма прекривена је раскошним мозаицима и најлепшим копијама фрескама из преко 60 средњовековних манастира са простора Србије, Македоније и Свете Горе. Израђено је 725 композиција са 1.500 фигура. Три и по хиљаде метара квадратних површине декорисано је са 40 милиона коцкица у 15 000 нијанси боја, у раскошној техници италијанског мозаика.
Аутор и уредник серијала: Светлана Илић
Стручни консултант: проф. др Чедомир Антић
Извршни продуцент: Светлана Бандић
Главни организатори: Зоран Зиндовић, Слободан Богдановић
Дизајнер шпице: Драган Буловић
Сниматељи звука: Дамјан Попадић, Срђан Бајски
Дизајнер звука: Срђан Филиповић
Екипа расвете: Горан Калањ, Владимир Васиљевић, Зоран Ђорђевић
Колор корекција: Драшко Пејановић
Музички уредник: Ана Кулић
Редитељ на снимању: Саша Габрић
Дрон оператери: Добривоје Каитовић; Мирослав Кондић
Сниматељ: Петар Вујанић
Директор фотографије: Милан Илић
Монтажер: Александра Виријевић Павлек
Коментари