Читај ми!

Временска капсула: Задужбина краља Петра

Редакција за културу и уметност Културно-уметничког програма, у оквиру серијала "Временска капсула", премијерно приказује серијал од четири емисије посвећене једном од највећих српских владара Петру I Карађорђевићу. Повод је 180 година од његовог рођења и 120 година од крунисања. Емисије ће бити приказиване сваког понедељка, од 23. септембра до 14. октобра, на Другом програму, у термину од 21.45.

Петар Карађорђевић је рођен у Београду, 29. јуна по старом, односно 12. јула по новом календару 1844. године, на Петровдан, као четврто од петоро деце, кнеза Александра и кнегиње Персиде, ћерке устаничког војводе Јеврема Ненадовића. Историја га памти као доброг војника и разумног политичара, као човека кога су красиле доброта и родољубље. За његову владавину везује се оснивање првих демократских институција у Србији. Петар I је био унук великог вожда Ђорђа Петровића Карађорђа, родоначелник династије Карађорђевић и једини уставотворни и парламентарни монарх у правом смислу те речи, у историји Србије. Био је један од највољенијих српских владара, краљ Ослободилац, Стари краљ и Чика Пера.

О животу и владавини краља Петра I Карађорђевића, у серијалу, говоре: проф. др Чедомир Антић, историчар, Драгомир Ацовић, архитекта и хералдичар, мр Душан Бабац, аутор монографија о краљу Петру I, Александар Ердељановић, директор Архива Југословенске кинотеке, проф.др Игор Борозан, историчар уметности, др Тијана Борић Антонијевић, историчар уметности, Драган Рељић, управник Задужбине краља Петра I на Опленцу, Урош Парезановић, шеф сектора за односе с јавношћу и протокола Краљевске породице Србије, Игор Петровић, кустос Задужбине краља Петра I.

Серијал је сниман у Комплексу дворова на Дедињу, Задужбини краља Петра I на Опленцу, Саборној цркви у Београду и Кући краља Петра I у Београду. Поред изузетно вредних фотографија из живота краља Петра, серијал приказује инсерте из филма Крунисање краља Петра, као и многе друге филмске записе о краљу Петру I, а које баштини Архив Југословенске кинотеке.

4. eмисија Задужбина краља Петра

Емисија Задужбина краља Петра осветљава један веома важан период у животу краља Петра I Карађорђевића. Повратком у земљу и ступањем на престо 1903. година краљ Петар испуњава завет својих предака и обнавља Карађорђев град, цркву, винограде и винарију у Тополи. На врху Малог Опленца он гради Цркву Светог Ђорђа и маузолеј Карађорђевића. Узор за своју задужбину краљ је тражио у многим сличним владарским маузолејима које је имао прилику да види по Европи, али са жељом да његова идеја о монументалности храма у српско-византијском стилу, буде јединствена и непоновљива.

Раскошно петокуполно решење опленачке цркве у облику слободног крста, архитекте Косте Ј. Јовановића, задивило је краља. Убрзо је према његовим плановима 1. маја 1910. године почета градња краљевског маузолеја. У наредне две године црква је била под куполама, а фасада покривена белим мермером који је допремљен са оближње планине Венчац. Међутим, радове на цркви прекинули су Балкански и Први светски рат. Аустроугарска војска је 1915. године поробивши Србију стигла и до опленачке цркве коју је опљачкала, а гробове у крипти оскрнавила.

Градња цркве је трајала више од двадесет година, али краљ Петар није дочекао да види своју задужбину завршену. После његове смрти 1921. године о градњи маузолеја бринуо је његов син Александар.

Унутрашњост опленачког храма прекривена је раскошним мозаицима и најлепшим копијама фрескама из преко 60 средњовековних манастира са простора Србије, Македоније и Свете Горе. Израђено је 725 композиција са 1.500 фигура. Три и по хиљаде метара квадратних површине декорисано је са 40 милиона коцкица у 15 000 нијанси боја, у раскошној техници италијанског мозаика.

Аутор и уредник серијала: Светлана Илић

Стручни консултант: проф. др Чедомир Антић

Извршни продуцент: Светлана Бандић

Главни организатори: Зоран Зиндовић, Слободан Богдановић

Дизајнер шпице: Драган Буловић

Сниматељи звука: Дамјан Попадић, Срђан Бајски

Дизајнер звука: Срђан Филиповић

Екипа расвете: Горан Калањ, Владимир Васиљевић, Зоран Ђорђевић

Колор корекција: Драшко Пејановић

Музички уредник: Ана Кулић

Редитељ на снимању: Саша Габрић

Дрон оператери: Добривоје Каитовић; Мирослав Кондић

Сниматељ: Петар Вујанић

Директор фотографије: Милан Илић

Монтажер: Александра Виријевић Павлек

 

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње