уторак, 22. дец 2020, 18:15
Марко Црнобрња - Дрвена педагогија
Готово истовремено са почетком уметничког формирања, на вајарском одсеку београдског Факултета ликовних уметности, Марко Црнобрња је постао и отац. Сазревајући паралелно као уметник и као отац, врло брзо је формирао сасвим аутентичну ликовну поетику и рукопис. "Скулптура је тада добила једног забринутог вајара, а његова деца једног брижног родитеља" - говорио је Црнобрња.
Посматрајући свакодневицу из перспективе деце, Марко Црнобрња већ готово две деценије израђује скулптуре и рељефе од дрвета у комбинацији са теракотом, текстилом, металом, полиестером и другим материјалима. Ове аутобиографске, аутентичне и препознатљиве композиције често су означене као "дрвена педагогија" или "едукативна скулптура".
"Све смо погрешно разумели..." - наслов је најновијег циклуса скулптура Марка Црнобрње, који обухвата 12 композиција, чији предлошци потичу из фундуса историје уметности: Ботичелијево "Рођење Венере", Микеланђелов "Мојсије", Рубенсов "Каин и Авељ", "Сеобе Срба" Паје Јовановића, Пикасов "Бик", Шумановићев "Илочки друм зими". "Соба с погледом на океан" Марине Абрамовић, итд.
Наоко лако и инфантилно, а заправо веома мудро и промишљено, он овде наслојава различита значења и садржаје. Бави се односом родитеља и деце, створитеља и створеног, општим и личним, јазом између генерација, бави се историјом уметности и комуникативношћу уметничких дела, бави се прошлошћу, али пре свега временом у којем живимо.
Циклус "Све смо погрешно разумели" током новембра био је изложен у Галерији Културног центра Београда. У вечерашњем издању Арт зоне биће представљен управо овај, најновији цикус Црнобрњиних скулптура.
Уредник и сренариста: Данијела Пурешевић
Сниматељ: Милан Станић
Монтажер: Душан Заложник
Режија: Марко Шотра
Autor:
РТС
Серијал месечних емисија АРТ ЗОНА конципиран је као низ монотематских емисија посвећених појединим личностима (уметници, уметничке групе, критичари, кустоси, галеристи, итд), актуелним манифестацијама, проблемима и феноменима савремене домаће и светске ликовне сцене. [ детаљније ]
Коментари