уторак, 12. апр 2016, 19:10
Арт зона: Рат и плакат: 1914-1918
У Великом рату плакат је био најутицајнији и најраспрострањенији медиј масовне комуникације, најделотворније оруђе "уметности убеђивања".
Као плод вишегодишњег истраживања и ангажовања филолога и комуниколога, оснивача Института за историју оглашавања, Владимира Чеха, крајем 2014. године, у оквиру програма обележавања стогодишњице Првог светског рата, у Музеју примењене уметности у Београду, приређена је изложба "Рат и плакат: од 1914. до 1918".
На истом месту, ове године, представљен је наставак његовог истраживања у домену улоге плаката у Великом рату. Изложба "Жене, рат и плакат: од 1914. до 1918." и стручни скуп са темом "Утицај Великог рата на друштвени положај жене", чије су учеснице биле реномирани истраживачи из земље и иностранства, оспоравају уврежен став да је рат "мушка ствар", указујући на чињеницу да су мушкарцима после ратова подизани споменици, а да су уствари жене, и за време и после ратова, одржавале и подизале разрушени свет.
У емисији посвећеној овом подухвату говори филолог и комуниколог, оснивач Института за историју оглашавања, Владимир Чех, као и учеснице стучног скупа, историчарке из Србије др Ана Столић и проф. др Љубинка Трговчевић, затим, др Серпил Атамаз из Турске и др Мелани Морен Пелетие из Канаде, и антрополошкиња проф. др Светлана Слапшак.
Уредник и аутор емисије: Данијела Пурешевић
Режија: Марко Шотра
Autor:
РТС
Серијал месечних емисија АРТ ЗОНА конципиран је као низ монотематских емисија посвећених појединим личностима (уметници, уметничке групе, критичари, кустоси, галеристи, итд), актуелним манифестацијама, проблемима и феноменима савремене домаће и светске ликовне сцене. [ детаљније ]
Коментари