Траг у простору-Док је ракије биће и казана

Постојбином бакарног посуђа сматрају се Персија и Индија, које су богате овом рудом. У њима је казанџијски занат познат од давнина и нигде није доведен до таквог савршенства као тамо

Бакарно посуђе и његово калајисање први пут је у 3. веку пре наше ере поменуо грчки филозоф Тхеопрастос. Грци су за израду бакарног посуђа научили од Персијанаца, а преко Грка, употреба бакарног посуђа се прошилила и по старом Риму. Међутим, израда и коришћење бакарног посуђа нису се "удомили" у Европи, у којој се кроз читав средњи век користило земљано посуђе.

Израда судова и других предмета од бакра представља један од најстаријих заната у Србији, и кажу постоји више од пет векова, на нашим просторима, а сама реч казан је турског порекла.

Казанџијски занат је врхунац достигао крајем 19. и почетком 20. века јер су њихови производи тада били највише коришћени и цењени. Бакарно посуђе је било у широкој употреби како у градским, тако и у сеоским срединама, где се на отвореном огњишту могло да припрема јело у бакарним судовима због велике издржљивости.

Бакарно посуђе је поред практичне имало и декоративну функцију у богатим градским кућама, а многи предмети били су богато украшени техникама гравирања и цезелирања. Некада су велики казанџијски центри код нас били Пирот, Ниш и Призрен, а данас се казанџије још могу наћи у Београду, Ваљеву, Новом Саду, Лесковцу, Крушевцу, Пироту и Врању.

Стручњаци Етнографског музеја у каталогу "Стари занати у Србији" написали су 15 текстова о 15 одабраних заната за које сматрају да имају будућност и да ће бити тражени, међу њима је и казанџијски занат. Зна се да нема домаћинске куће без добре ракије, а док је домаће ракије, биће и казанџијског заната.

Ауторка и уредница: Милица Барјактаревоћ

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње