Гадафијеве милијарде за милион Палестинаца, где ће завршити људи које нико неће

Шест тела остало је на улицама Триполија пошто су се, по ко зна који пут у последњих петнаестак година, сукобиле локалне милиције покушавајући да заузму нове територије у либијској престоници. Нови талас сукоба уследио је свега неколико дана пошто су амерички званичници "на живо" тестирали идеју да у Либију преселе бар милион Палестинаца из Појаса Газе и на тај начин реше палестинско питање. Бројне постојеће либијске власти би, заузврат, добиле приступ милијардама долара које су на Западу "замрзнуте" још у време Моамера ел Гадафија.

Гадафијеве милијарде за милион Палестинаца, где ће завршити људи које нико неће Гадафијеве милијарде за милион Палестинаца, где ће завршити људи које нико неће

Администрација америчког председника Доналда Трампа, на згражавање остатка света, као једно од решења палестинског питања покушала је да промовише пресељење око милион становника Појаса Газе на север Африке, рачунајући да би такав потез, истовремено, одвукао Палестинце од граница Израела и покренуо било какве процесе у Либији.

Тестирање контроверзног предлога о пресељењу Палестинаца уследило је свега неколико дана пошто су амерички званичници и представници једне од либијских влада почели преговоре о одмрзавању 30 милијарди долара, заробљених у западним банкама још од почетка побуне против Моамера ел Гадафија 2011. године.

После неколико рунди прилично компликованих преговора, испоставило се да би трећина те суме припала Американцима, односно компанијама "Ханивел" и "Халибартон", које би тих 10 милијарди уложиле у енергетске пројекте управо у Либији.

Вредност фонда који је Гадафијев режим спремио у западним банкама процењује се на око 70 милијарди долара.

Гадафијеве милијарде за палестинске избеглице

Готово истовремено, у либијској престоници почеле су борбе између ривалских милиција - влади у Триполију лојалне 444. бригаде и снага Рада које из источних предграђа покушавају да заузму насеља ближе центру града.

Пуцњава из аутоматског оружа и експлозије трајале су више од 24 часа, након чега су локалне болнице објавиле да је убијено најмање шест особа. Упоредо са сукобима, обе стране су у Триполи допремиле значајна појачања.

Битка за територије, суштински, представља последицу драматичних неуспеха покушаја међународне заједнице да, безмало 15 година од пада Гадафијевог режима, од Либије створи какву функционалну државу и одржи било какве изборе.

У Либију подељену на две владе и безброј локалних милиција, Трампова администрација намерава да доведе милион Палестинаца, на начин на који је Роналд Реган 1982. године на север Африке "преселио" Палестинску ослободилачку организацију и лидера Јасера Арафата.

И тада, конвој бродова пратило је двосатно шенлучење и повремени ватромет десетина пројектила из ручних бацача, чији су пројектили експлодирали по скоро потпуно уништеној луци. Грчки брод, назван по грчком песнику Одисеју Елитису, у пратњи француских фрегата полако је испловљавао ка, у том тренутку, непознатом одредишту.

Пет бродова за Јасера Арафата

Тог дана из луке је испловило пет бродова у којима је из Либана евакуисано укупно око 4.000 припадника Палестинске ослободилачке организације који су преко Грчке доспели до Туниса, где су провели наредних 12 година.

Арафат је, за 12 година изгнанства, променио приступ решавању палестинског питања, па је саборце наговорио да из рушевина пређу за преговарачки сто, прихватајући истовремено постојање Израела. У Газу се вратио 1994. године промовишући палестинску самоуправу што је резултирало споразумом из Сола и Нобеловом наградом за мир, коју је поделио са израелским премијером Јицаком Рабином.

Тридесетак година касније, Вашингтон поново размишља да би палестински проблем могао да реши бродовима, овог пута тако што би у њих укрцао готово половину Палестинаца из Појаса Газе и истоварио их негде на северу Африке, најбоље у Либији.

Због тога, наводи америчка мрежа Ен-Би-Си, Бела кућа разматра низ опција везаних са смештај и транспорт Палестинаца, укључујући и верзију према којој би милион људи авионима било пребачено до Триполија.

За такав подухват било би потребно око 1.200 летова највећег путничког авиона, али би додатни проблем представљала чињеница да у Појасу Газе нема аеродрома, па би Палестинцима прво морао бити обезбеђен транспорт до безмало 400 километара удаљеног Каира. Копнени пут би захтевао безброј аутобуса који би до Либије морали да превале више од 2.000 километара.

Медитерански рај уместо рушевина

Суштински, план о расељавању део је Трампове визије о Блискоисточној ривијери у којој би на рушевинама палестинских насеља изникао туристички рај, док би Палестинци у будућности живели у "дивним кућама, прекрасном региону, где ће бити срећни и где на њих нико не би пуцао".

"Сада не можете да живите у Гази и мислим да нам треба нека друга локација", рекао је Доналд Трамп почетком године.

Такав приступ решавању палестинског питања шокирао је политичаре од Далеког истока до Европе, арапске лидере, највише званичнике Уједињених нација, али и око 7,7 милиона Либијаца, који већ годинама чекају назнаке нормалности у разореној држави.

Згражавање Арапа на ову идеју навела је Трампову администрацију да размотри алтернативне опције за расељавање Палестинаца, па се као могућа дестинација помиље и Сирија у којој је шаролики савез исламиста, Курда и Друза свргнуо режим Башара ел Асада, али остао заробљен у мрежи међународних санкција и међусобних сукоба.

Да би отворили пут ка "дестинацији Сирија", Американци су прошле седмице најавили да ће укинути санкције тој држави. Помињала се и Руанда.

уторак, 20. мај 2025.
13° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом