Како зауставити агресивност код малолетника?
Недавно нас је опет узнемирила вест о вршњачком насиљу у Врању, када су тројица средњошколаца претукла тринаестогодишњака и нанела му тешке телесне повреде. У том граду током прошле године забележена су четири случаја вршњачког насиља. Локална мрежа за борбу против вршњачког насиља делује превентивно.
Насилничко понашање у школама мeђу ученицима није реткост. Почиње задиркивањем, исмевањем, вређањем и прерасте у физичко насиље. Бројни су узроци вршњачког насиља.
"То што су нам деца све више и више анксиозна, агресивна, у смислу не каналише се њихова енергија на прави начин. Доприносе највише и ове друштвене мреже, играње игрица читаве ноћи, неиспаваност. Све то доводи децу до, и те игрице које су претежно борбене повећавају агресивност код деце", сматра Јелена Тасић, педагог у Економској школи у Врању.
Превентивно деловање је наважније, кажу стручњаци, разговор са децом и едукација да се насиље спречи.
"Много је битна међу људима и децом комуникација и разумевање у разговору, ако треба некоме да се помогне и деси се некада да дође до расправе због глупости, али се брзо реши и схватимо да то није у реду", каже Матеја Стевановић, ученик.
"Спорт и неке физичке активности у којима могу да учествују деца које им одговарају, да раде на томе, да раде на себи, да просто разговарају", наводи ученица Теодора Митић.
Локална мрежа за борбу против вршњачког насиља делује превентивно већ две године, а Канцеларија за младе од 2021. године. Тимови обилазе школе у граду и селима, организују акције, предавања, представе, радионице кроз које је прошло око три хиљаде деце и младих.
"Оно што смо препознали од стране младих јесте да им је била потребна једна апликација где би се вршила анонимна пријава вршњачког насиља. Канцеларија за младе је у току израде те апликације која се зове "Тихи херој" где ће млади анонимно моћи да пријаве насиље", каже Лука Трајковић из Канцеларије за младе у Врању.
"Негде је био предлог да уколико постоји могућност у договору са директорима се одраде идентификационе картице за све ученике, да се зна ко је ученик, а ко не и да се спречи улазак лица који нису ђаци те школе", наводи Данијела Милосављевић, градска већница задужена за социјална питања.
У Локалној мрежи за борбу против врњачког насиља су и Центар за социјални рад, полиција, судство, тужилаштво, Здравствени центар, школе и њихови тимови.
Коментари