Глумци стигли до Министарства за рад и запошљавање
Глумцима који су данас у акцији "Путујуће позориште" кренули сa платоа испред Храма Светог Саве у Београду у међувремну су се придружиле колеге из Београдског драмског позоришта, Mалог позоришта "Душко Радовић", Атељеа 212, позоришта "Бошко Буха" и Народнoг позоришта.
Код Трга Републике дочекале су их колеге из позоришта "Бошко Буха" и Народног позоришта са транспарентом "Народно је народно", "Маске у пале, ја аска а ти вучић", "Не ћутим дакле постојим".
Поворка глумаца била је све бројнија, јер су им се успут придружили и студенти и грађани, а кроз Коларчеву улицу стигли су до Позоришта на Теразијама и наставили ка Југословенском драмском позоришту, а одатле према Министарству за рад, запошљавање, борачка и социјална питања, где ће петнаестоминутном тишином одати пошту жртвама несреће на новосадској железничкој станици.
Глумачки ансамбли почели су 10. фебруара десетодневни штрајк којим подржавају студенте и њихове захтева, а све представе су отказане. Колгама у јуче започетом штрајку придружили су се данас и глуммци Звездара театра.
Београдски студенти у колони од Авале ка Сопоту
Фото: РТС
Тишина и протестна шетња у Врању
Матуранти гимназије "Бора Станковић" у Врању и данас су у 11.52 одржали 15 минута тишине испред зграде те установе и на тај начин одали пошту настрадалима у паду надстрешнице на Железничкој станици у Новом Саду.
Затим су са појединим професорима и грађанима шетали улицама града у знак подршке студентским захтевима.
Носили су транспаренте "Час етике", "Гимназијалци имају ОБРАЗовање", "Када ће час савести", скандирали су "Борба за правду" и правили буку током шетње коју је обезбеђивала полиција.
Матуранти гимназије су у обустави наставе, док остали разреди и одељења имају часове од по 30 минута.
У Лесковцу протест просветних радника Јабланичког округа
Просветни радници Јабланичког округа одржали су данас протест испред Школске управе Лесковца. Скуп под називом "Наставници за наставнике" почео је у 11.52 шеснаестоминутном тишином за настадале у Новом Саду и седамнаестогодишњег Андрију Илића.
У име Неформалне групе просветних радника Јабланичког округа писмо упућено начелнику Школске управе прочитала је професорка Ивона Ранђеловић.
"Дубоко свесни изазова са којим се образовање данас суочава", наставници траже адекватну реакцију јер директорка Гимназије у Лесковцу није реаговала на захтев професора да се одржи ванредно Наставничко веће у овој школи.
Надају се да ће заједно радити да образовни систем постане "простор слободе, правде и подршке свима који у њему учествују".
Школска управа Лесковца, протест просветних радника Јабланичког округа
РТС/Светлана Панић Цонић
Глумци шетају од Храма Светог Саве до БДП-а
Београдски глумци, којима су се придружили и учесници протеста одржаног испред Министарства просвете, кренули су нешто пре 13 часова са платоа код Храма Светог Саве ка Београдском драмском позоришту, једном од театара који су у штрајку у знак подршке захтевима студената.
Учесници протеста блокирали су саобраћај у Катанићевој, уз подршку саобраћајне полиције која регулише њихов безбедан пролазак.
Окупљени скандирају "Сви у блокаде, сви у блокаде", "Студенти, студенти", "Сви на улице".
Глумцима су се на протесту код Храма Светог Саве придружили и запослени у Народној библиотеци Србије.
Фото: Фонет/Марко Драгославић
Дочек за студенте код Авалског парка, уз погачу и со
Грађани насеља око Авале дочекали су београдске и новосадске студенте који пешаче из правца Београда ка Крагујевцу, код Авалског парка, на традиционални начин, са погачом и сољу.
Ваљевски гимназијалци одали пошту новосадским жртвама
Ваљевски гимназијалци којима су се придружили поједини наставници и ученици других средњих школа и окупљени грађани, блокирали су централну раскрсницу и одали пошту настрадалима у Новом Саду.
РТС/Михаило Јевтић
Блокада Карађорђеве улице код Економског факултета
Студенти Економског факултета су, уз подршку стотинак рачуновођа, на 15 минута, од 11.52 до 12.07, блокирали Карађорђеву улицу одајући пошту жртвама пада надстрешнице на железничкој станици у Новом Саду.
Скуп је обезбеђивала полиција, блокирајући све прилазе Карађорђевој на раскрсници код некадашње аутобуске станице, а инцидената није било.
Претходно су рачуновође у 11.30 дошле у двориште Економског факултета, како би пружиле подршку студентима који су трчали од Факултета драмских уметности на Новом Београду.
На блокади су носили транспаренте "И Екоф се чује", "Време је за завршни рачун", "Цена корупције увек пада на народ", "Рачуновође су уз вас, рачунајте на нас", "Ко то најзад слаже активу и пасиву".
На згради факултета доминира транспарент "Блокирамо предавања да бисмо вама одржали једно".
Фото: Фонет/Давор Лукач
Опширније
Краће
Смедерево – грађани одали пошту настрадалима у паду надстрешнице у Новом Саду
Просветни радници, студенти, ученици и грађани, окупили су се испред Смедеревске гимназије у 11.52, како би одали пошту страдалима на Главној железничкој станици у Новом Саду и пружили подршку студентима и њиховим захтевима.
На 15 минута су блокирали раскрсницу код Гимназије.
Фото: РТС/Ана Пендић
Грађани Ужица блокирали су Улицу Димитрија Туцовића у 11.52 како би петнаестоминутном ћутњом одали пошту настрадалима у паду надстрешнице на Главној железничкој станици у Новом Саду.
Шапчани одали пошту настрадалима на Железничкој станици у Новом Саду
На раскрсници код библиотеке и музеја у Шапцу, матуранти средњих школа, просветни радници, родитељи и грађани застали су и данас у 11.52, на 15 минута, како би тишином и блокадом саобраћајнице одали пошту жртвама у паду надстрешнице железничке станице у Новом Саду.
Матуранти који су у блокади и данас су од својих школа дошли пешице, носећи транспаренте, и истичући да подржавају студентске протесте и захтеве.
Чачани одали пошту страдалима у Новом Саду
Као и сваког дана, Чачани су у 11.52 одали пошту страдалима у Новом Саду.
На данашњи протестни скуп позвао је Синдикат образовања Чачак.
После 15 минута тишине грађани су кренули у шетњу поред Полицијске управе и Јавног тужилаштва у Чачку, све до Техничког факултета.
Фото: РТС/Силвија Пашајлић
Петнаест минута тишине код Авале
Студенти београдских факултета који су пешке кренули ка Крагујевцу, застали су на 15 минута код Авале, како би од 11.52 до 12.07 одали пошту страдалима на Главној железничкој станици у Новом Саду.
"Скуп за правду" – сусрет просвете и здравства у Новом Саду
Ученици и професори Средње музичке школе Исидор Бајић и део просветних радника у Новом Саду, прошетали су данас до Поликлинике Клиничког центра Војводине, где су се састали са студентима који блокирају Медицински факултет и здравственим радницима.
"Скуп за правду“, како су га назвали организатори, јесте сусрет просвете и здравства, односно "спој одговорности за будућност нације кроз бригу о здрављу и образовање".
Ученици и професори из музичке школе, отпевали су химну Боже Правде, након чега су, тачно у 11 и 52, одали пошту настрадалима на Железничкој станици петнаестоминутном ћутњом.
Студенти, наставници, ђаци и грађани испред Министарства просвете
Студенти факултета Универзитета у Београду, ученици средњих школа и просветни радници стигли су испред Министарства просвете, где ће одржати јавни час солидарности.
Демостранте је испред Министарства сачекала група студената, грађана и средњошколаца који су дошли из других делова града.
Редари су направили обруч испред улаза у Министарство.
Окупљени носе транспаренте "Наше време стиже", "Трећа је устала", "Слобода", а са разгласа се емитују дечје песме о заједништву и другарству.
Професор Тринаесте београдске гимназије Зоран Башић истакао је данас на протесту испред Министарства просвете да је први и главни захтев просветара да сви стану иза студентских захтева.
Башић је, као представник средњих школа на протесту “Држимо вам лекцију”, истакао је да говори у име хиљаде побуњених колега.
Рекао је да је ово тренутак у којем "сви ми сведочимо изливу енергије побуњених људи, пробуђене су наде да је могуће живети у уређеном друштву", као и да се сада јасно види да је тешко манипулисати образованим људима.
Студенти, ђаци и грађани испред Министарства просвете
РТС/Зоран Слепчевић
Протестна шетња од Студентског трга до Министарства просвете
Студенти факултета Универзитета у Београду окупили су се на Студентском тргу одакле су око 11.10 кренули у протестну шетњу до Министарства просвете, где би данас у 11.30 требало да почне протест “Држимо вам лекцију”.
Студентима се придружују грађани и просветни радници.
Почетак заједничког "јавног часа" испред Министарства просвете је у 11.30, а у 11.52 почеће петнаестоминутно одавање поште жртвама пада надстрешнице на Железничкој станици у Новом Саду.
Након тога је планирано читање захтева београдских гимназија, у 12:10 читање књига у тишини, док је за 12.15 најављена размена књига са посветама и крај протеста.
РТС/Зоран Слепчевић
Београдски студенти кренули пешке ка Крагујевцу
Београдски студенти кренули су од Фармацеутског факултета пешке ка Крагујевцу, где би требало да стигну 15. фебруара, на Сретење. Шетња би требало да траје четири дана, са ноћењем у Сопоту, Аранђеловцу и Чумићу.
На челу студентске колоне, која је блокирала саобраћај у Улици војводе Степе, код Фармацеутског факултета, вијори се српска застава.
Студенте су испратили грађани који су им аплаудирали, дувајући у пиштаљке. Међу окупљенима су и старији Београђани, а ту су и запослени у оближњем Институту за молекуларну генетику.
Према речима учесника, за шетњу до Крагујевца пријављено је 265 студената, али очекују да ће их на пут ка срцу Шумадије поћи више.
Са платоа код Фармацеутског факултета студенти иду у правцу Кумодража и даље ка Авали.
Београдским студентима придружиле су се у шетњи до Крагујевца и поједине новосадске колеге, које су синоћ стигле у Београд после "штафетног трчања".
Студенти Машинског факултета пред почетак шетње ка Крагујевцу
Припреме за "Шумадијски марш" од Београда до Крагујевца
Студенти који намеравају да пешице стигну из Београда до Крагујевца, где ће у суботу бити одржан протест "Сретнимо се на Сретење", окупили су се јутрос испред Фармацеутског факултета, где проверавају опрему и окрепљују се за "Шумадијски марш", пише Фонет.
Студенти носе торбе, ранчеве, термосе са топлим напицима, а неки имају и планинарску опрему. Реч је о 140 км пута.
Спремна је и застава Србије, као и транспаренти појединих факултета, попут "Машинци против машинерије". Ту је и комби у који студенти товаре делове опреме, вреће за спавање и друге неопходне ствари.
Студент Факултета музичких уметности Никола Марчетић, после "марша" до Новог Сада, одлучио је да данас пешице крене и на протест у Крагујевцу.
"Идемо до краја. Где год треба", поручио је Марчетић за Фонет, који пут Крагујевца креће са шајкачом и српском заставом. Марчетић је изјавио да је одлазак у Нови Сад било само загревање и да му ништа није тешко.
Испред Фармацеутског факултета на испраћај студената стигао је и Михајло Поповић, који је студентима донео сендвиче за "шумадијски марш".
"Уз студенте сам већ два месеца. Поред мене неће остати гладни", поручио је Поповић, који дели сендвиче са пршутом и кајмаком.
Док се студенти спремају за "шумадијски марш", у позадини се чује "Марш на Дрину".
Према ранијој најави, београдски студенти и њихове новосадске колеге, које су им се синоћ придружиле, кренуће пешице до Крагујевца како би у суботу учествовали на протесту "Сретнимо се на Сретење".
Студенти ће Устав Србије, као штафету, предати колегама са Универзитета у Крагујевцу.
Последње припреме београдских студената пред полазак у Крагујевац
Нишки студенти кренули пешке ка Крагујевцу
На пут ка Крагујевцу, у дужини од 150 километара, пешке су кренули и нишки студенти, њих више од 150, у оквиру акције "Ништа није далеко за правду". У Крагујевац би требало да стигну у петак, а пре тога ће одмарати у Алексинцу, Ћићевцу, Параћину и Јагодини.
Студенти данас пролазе кроз Чамурлију, Горњу и Доњу Топоницу, Доњу Трнаву, Тешице, Лужане и Житковац, а последња тачка је Алексинац, у који би требало да стигну око 18 часова.
У среду студенти настављају у седам часова из Алексинца, рутом која обухвата Вукашиновац, Делиград, Ражањ, Мађере, Лучину и Ћићевац, где планирају да стигну око 19 часова, а у том месту ће и преспавати.
Из Ћићевца студенти крећу у четвртак, у седам часова ујутру, и потом иду кроз Појате, Дреновац, Ратаре, Параћин, Ћуприју, Мијатова и стижу у Јагодину око пола осам, што је последња тачка за тај дан.
Нишки студенти ће у петак у седам часова кренути из Јагодине, а потом ће проћи кроз Трнаву, Драгоцвет, Горњу и Доњу Сабанту, после чега, око 21 час, стижу у Крагујевац.
Студенти из Ниша уочи почетка марша ка Крагујевцу
Новосадски студенти у блокади су јуче, 10. фебруара, после петнаестоминутног помена испред Железничке станице кренули у штафетно трчање до Београда са Уставом Србије. Београдске колеге су их увече дочекале испред Филозофског факултета, уз црвени тепих, аплаузе и ватромет.
Поводом 100 дана од пада надстрешнице у Новом Саду, када је погинуло 15 људи, а две особе тешко повређене, студенти су у недељу 9. фебруара седмочасовном блокадом београдског моста Газела још једном позвали надлежне институције на одговорност.
Крагујевачки студенти су истог дана кренули на штафетни маратон до Храма Светог Саве у Београду да би уручили позивнице свим факултетима у Србији за протест који ће, како су најавили на друштвеним мрежама, бити одржан 15. фебруара у Крагујевцу. На сто дана од трагедије и нишки студенти су организовали једанаесточасовну блокаду наплатне рампе "Ниш север" на улазу у град под слоганом "Дошло је на наплат(н)у".
Када се навршило три месеца од трагедије на Железничкој станици 1. и 2. фебруара организована је студентска блокада Моста слободе у Новом Саду, која је трајала 27 сати. Неколико дана пре, истим поводом студенти су организовали једнодневну блокаду београдске Аутокоманде.
У међувремену, студенти, професори универзитета у Србији као и наставници основних и средњих школа широм градова Србије настављају са протестима и блокадама зграда факултета и ректората, основних, средњих школа и гимназија.
Захтеви студената у блокади су објављивање целокупне документације о реконструкцији Железничке станице, одбацивање оптужби против ухапшених и приведених студената, активиста и грађана на претходним протестима поводом трагедије у Новом Саду, подношење кривичних пријава против свих нападача на студенте, професоре и грађане и повећање буџета за факултете за 20 одсто.
Представници власти сматрају да су испунили све захтеве, док студенти у блокадама истичу да ниједан од захтева није испуњен у потпуности. Грађевински факултет Универзитета у Београду више пута је објавио анализе документације у којима је таксативно навођено који папири недостају или нису комплетни.
Један од повода за оставку премијера Милоша Вучевића 28. јануара је и напад на студенте испред страначких просторија СНС-a у Новом Саду, у ноћи између 27. и 28. јануара. Нападачи су тукли студенте палицама и песницама.
Студенткиња која је тада теже повређена имала је интервенцију на Клиници за максилофацијалну хирургију УКЦБ.
У блокадама су најмање 63 факултета пет државних универзитета, два приватна факултета и четири високе струковне школе.
Својим потписима су подржали студентске захтеве одређен број судија Апелационог суда у Београду, Привредног апелационог суда, Првог основног суда у Београду, Вишег суда у Београду, Основног суда у Обреновцу, као и Адвокатска комора Србије која је била у тродневном штрајку. Акцијама, протестима и обуставом рада пружају подршку и пољопривредници, позоришта и друге културне установе и појединци.
Блокадама и обустави наставе придружили су се матуранти великог броја гимназија и средњих стручних школа. Поједине средње школе и гимназије одржавале су током распуста јавне часове на којима су одавале пошту страдалима на Железничкој станици у Новом Саду.
Протестима и обуставама рада прикључиле су се и основне школе широм Србије, наставници незадовољни договором који су репрезентативни синдикати направили са Владом Србије. Опречни су подаци о основним и средњим школама у штрајку које објављују ресорно министарство, с једне и нерепрезентативни синдикати и организације цивилног друштва с друге стране. У међувремену, учитељи, наставници и професори у штрајку својим захтевима су придодали и захтеве студената.
Матуранти новосадске Гимназије "Јован Јовановић Змај" обуставили су блокаду зато што су, како наводе, испуњени сви захтеви осим извињења директора. Већи део колектива наставника школе, али и чланова синдиката Гимназије, као и родитељи ученика који их подржавају, захтевају смену директора.
Почетком фебруара студентске захтеве подржали су и пензионери.
Студентске блокаде факултета и ректората почеле су крајем новембра, пошто су академци са Факултета драмских уметности (ФДУ) у Београду физички нападнути испред зграде факултета током одавања поште страдалима у новосадској трагедији.
Скупови подршке студентима који скоро три месеца блокирају факултете и протестују захтевајући одговорност за погибију 15 људи на Железничкој станици у Новом Саду одржавају се у региону, али и у српској дијаспори, у Европи, Америци и Канади, Аустралији. Недавно, одржани су и у Вашингтону, Чикагу, Бостону, Лос Анђелесу, Хјустону, Торонту, Ванкуверу, Сиднеју али и по европским градовима – Милану, Франкфурту, Бечу, Амстердаму, Лондону, Луксембургу, Љубљани.
Коментари