недеља, 09.02.2025, 08:10 -> 23:35
Извор: РТС, Фонет
Студенти који су трчали маратон стигли испред Храма Светог Саве; блокада наплатне рампе у Нишу продужена до поноћи
Студенти из Крагујевца, који су трчали штафетни маратон, стигли су до Храма Светог Саве. До поноћи је продужена блокада наплатне рампе Север у Нишу. Седмочасовна блокада београдских студената Газеле код Сава центра под слоганом "Газимо Газелу, јер ви газите правду" је завршена. Биле су, такође, блокиране и три раскрснице на прилазним путевима за Нови Сад, од 11 до 14 часова. Навршило се и 100 дана од трагедије у Новом Саду, када је у паду надстрешнице погинуло 15 људи.
Скупови подршке у Скандинавији
Скупови у Скандинавији, са којих је студентима и грађанима Србије послата подршка, одржани су данас у Гетеборгу, у Шведској, и у Нарвику, у Норвешкој.
Раније су, на иницијативу грађана Србије који живе и раде у Скандинавији, одржани скупови подршке у Ослу, Трондхајму и Бергену, у Норвешкој, Малмеу и Стокхолму у Шведској, као и у Копенхагену, у Данској.
Продужена блокада наплатне рампе Север у Нишу
Први градски пленум у Нишу продужио је блокаду наплатне рампе Север до поноћи.
Окупљени најављују да ће цео простор који су користили, да очисте.
Студенти који су трчали маратон стигли испред Храма Светог Саве
Студенти, који су од Крагујевца до Београда трчали штафетни маратон, стигли су вечерас испред Храма Светог Саве на Врачару, где су их дочекали грађани овацијама и укљученим светлима на мобилним телефонима.
Студенти факултета Универзитета у Београду колегама из Крагујевца доделили су медаље, а крагујевачки студенти су београдским колегама уручили званичну позивницу за петнаесточасовну блокаду, коју ће организовати у свом граду 15. фебруара.
У Брусу седми протест подршке студентима
У Брусу је вечерас одржан седми протестни скуп подршке студентима. Говорио је професор Факултета организационих наука Драган Вукмировић.
После 15 минута тишине, грађани су прошетали главном улицом у Брусу. Протест је протекао мирно.
Шетња и петнаест минута тишине у Трстенику
Након вечерашњег окупљања на Тргу Кнегиње Милице, мештани су најпре прошетали Трстеником, а затим петнаестоминутном тишином одали почаст настрадалима на железничкој станици у Новом Саду.
У Суботици протестна шетња и петнаестоминутна тишина
Протестна шетња суботичких студената, ученика и професора у блокади, као и грађана Суботице, одржана је вечерас од насеља Прозивка, од споменика жртвама фашизма у Другом светском рату, до раскрснице улица Максима Горког и Сенћанског пута.
Колону су предводили трактори са пољопривредницима који су се придружили учесницима протеста. "Слобода или ништа" писало је на транспаренту који су носили предводници шетње.
Пољопривредници су са свих страна блокирали раскрсницу у центру града са тридесетак трактора, где су се окупили учесници скупа.
Саобраћајна полиција обезбеђивала је колону и прилазе раскрсници код хотела "Патрија".
Говорници су подсетили на 100 дана од трагедије у Новом Саду и 15 изгубљених живота уз поруке да они неће бити заборављени, нити ће се одустати од студентских захтева.
Наставница ОШ "Матко Вуковић" Весна Бељански рекла је да пружа подршку колегама у блокади и да ће пре изгубити посао, него чист образ.
Огњен Габрић, продекан Грађевинског факултета у Суботици рекао је да професори треба да буду уз своје студенте.
Професор Економског факултета у Суботици Дражен Марић рекао је да неправда и корупција разара "дивну земљу Србију". Затражио је списак одговорних за трагедију у Новом Саду.
"Ослободилачки хор Суботице" отпевао је химну "Гаудеамус игитур".
Почаст настрадалима после пада надстрешнице на Железничкој станици у Новом Саду одата је петанестоминутном тишином.
Протестна шетња у центру Зајечара уз буку и одавање поште страдалима
Грађани Зајечара одржали су вечерас протестну шетњу кроз центар града предвођени бајкерима која је завршена на централном градском тргу.
Том приликом дата је подршка студентима и свима који се боре за нормално функционисање државе уз громогласне звуке пиштаљки и вувузеле.
У центру града одата је пошта петнаестоминутним ћутањем настрадалима у паду надстрешнице у Новом Саду, а после тога наставлена је бука.
Потом су се грађани мирно разишли.
Скуп на Тргу глумаца у Крушевцу, петнаестоминутном тишином одата пошта страдалима у Новом Саду
Окупљени грађани на Тргу глумаца, под слоганом "Крушевац још јаче уз студенте", одали су најпре пошту страдалима у Новом Саду, петнаестоминутном тишином а затим су говорили студенти и професори истакавши да ово није страначки скуп већ протест грађана. Мирно и достојанствено, окупљени грађани упутили су се у кружну протестну шетњу главним градским улицама. Скуп је протекао мирно.
"Не дајте да вас застраше и деморалишу. Ово није борба појединаца али је сваки појединац важан. Важна је и свака подршка када је тешко. Ово је борба свих грађана а ја сам вечерас поносни грађанин овог града зато што видим колико је вас овде и колико сте бројнији из недеље у недељу, зато вас позивамо, хајде да останемо заједно, корачајте заједно уз студенте, истрајмо заједно у овој борби до испуњена студентских захтева", рекао је Ђорђе Шиндић, студент шесте године Медицинског факултета у Београду.
Скупу у Вршцу придружили су се пољопривредници и бајкери
Грађани Вршца окупили су се испред Гимназије и подржали захтеве студената, у протестној шетњи прошли су поред зграде Општине, а придружили су им се локални пољопривредници и бајкери.
После блокирања раскрснице код зграде Општине, прочитана су имена жртава трагедије на железничкој станици у Новом Саду, којима одали почаст петнаестоминутним ћутањем.
Скуп под називом "Ветар промене" биће завршен наступом Хора промене.
Шетња и централним градским улицама у Обреновцу
Ученички пленум Гимназије у Обреновцу организовао је скуп подршке просветним радницима и студентима у блокади.
Блокирали су улицу Милоша Обреновића, испред Основне школе "Прва Обреновачка", а придружили су им се и гимназијалци из Уба.
Учесници скупа формирали су протестну колону и кренули у шетњу централним градским улицама.
Скуп протиче без инцидената, а обезбеђују га припадници Полицијске станице Обреновац и саобраћајне полиције.
Протестна шетња уз петнаестоминутну тишину и у Јагодини
Више хиљада Јагодинаца предвођених студентима Факултета педагошких наука, матурантима јагодинске Гимназије и бајкерима кренуло је у 17 часова у протестну шетњу главном градском улицом.
Учесници скупа подржали су још једном све студентске захтеве са централним транспарентом "Ово је Јагодине лице - не стојимо уз убице" и стотинама других парола.
Након протестне шетње упутили су се ка јагодинском спортском центру, а испред цркве Свете Петке одали су петнаестоминутну пошту страдалима на новосадској железничкој станици.
Завршена блокада Газеле, саобраћај проходан
Блокада Газеле студената је завршена, а саобраћај на мосту је поново проходан.
Блокада кружног тока у Зрењанину
Након протестне шетње у Зрењанину под паролом "Ту где смо стали настављамо", на кружном току у насељу Багљаш одржана је петнаестоминутна тишина у знак сечања на 15 настрадалих у Новом Саду.
Шетња је организована под паролом јер су пре две недеље блокирали кружни ток.
Грађани који живе у овом насељу дочекали су учеснике протестне колоне са послужењем.
У оквиру обраћања поводом 100 дана од пада надстрешнице у Новом Саду, говориле су др Бојана Ковачевић Петровић, професор хиспанских култура и Надежда Лазић, професорка филозофије у Зрењанинској гимназији.
Оне су подржале студенте Техничког факултета из Зрењанина и све друге студенте у њиховој намери да се дође до истине и бољег друштва.
Смедерево, протестна шетња после тишине и блокаде раскрснице
Грађани Смедерева окупили су се на једној од већих раскрсница у граду у 17 часова, како би одали пошту страдалима у Новом Саду и пружили подршку студентима.
Након петнаестоминутне тишине и блокаде раскрнице, окупљени су кренули у шетњу главним улицама града.
Протестна шетња и 15 минута тишине и у Шапцу
На позив матураната у блокади, на раскрсници код Библиотеке и Музеја, и данас су се окупили Шапчани који подржавају студенте и њихове захтеве, јавља дописник РТС-а.
После петнаестоминутне тишине, кренули су у протестну шетњу кроз Масарикову улицу, а затим поред два највећа градска насеља, Тркалишта и Бенске Баре.
Полиција је обезбеђивала скуп.
Студенти у блокади позвали Владу да преиспита одлуку о непокретном културном добру
Студенти Универзитета у Београду позвали су Уставни суд и Владу да преиспитају одлуке о укидању статуса непокретног културног добра комплексу зграда Генералштаба Војске Србије и Црне Горе и Министарства одбране у Београду и да их, без одлагања, ставе ван снаге, објављено је на Инстаграм налогу ЕТФ блокада.
У објави се наводи да су зграде Генералштаба Војске Србије и Црне Горе проглашене за непокретно културно добро одлуком Владе Србије из 2005. године, а да је подручје уз Улицу кнеза Милоша утврђено за непокретно културно добро одлуком из 2020.
Студенти сматрају да је одлукама из новембра 2024. године Влада Србије прекршила Закон о културном наслеђу и донела одлуке без претходно законом прописаних радњи, будући да надлежне институције у овом случају нису израдиле предлог одлуке о брисању из регистра културних добара или његовим изменама.
С обзиром на то да од дана утврђивања наведена културна добра нису изгубила ништа од својих споменичких вредности, нису постојали ни стручно аргументовани, ни законом прописани основи за доношење тих одлука 2024. године, констатовали су студенти.
Протестна шетња у Власотинцу, на 15 минута блокирана два моста преко Власине
Студенти, средњошколци, грађани Власотинца окупили су се током поподнева у центру града испред зграде општине одакле су кренули у протестну шетњу.
Траса је водила преко моста код зелене пијаце где је један број учесника остао, а други се упутио до другог моста преко Власине.
Блокадом мостова и петнмаестоминутном тишином, у исто време на оба моста, за настрадале у паду надстрешнице у Новом Саду поручили су да остају истрајни у протестима до испуњена студентских захтева.
Уследио је кратак перформанс, спајање обе колоне и наставак шетње до сквера у Власотинцу и назад до почетне тачке у Немањиној улици.
Шетњу и блокаду мостова обезбеђивала је полиција.
Почело је окупљање у Чачку
На позив студената у блокади, Чачани су у 17 часова од Факултета техничких наука кренули у протестну шетњу, коју су предводили бајкери и добошари, под паролом "Што сте чачкали Чачане".
У 17.30 су на градском тргу петнаестоминутном тишином одали пошту настрадалима на железничкој станици у Новом Саду.
Након тога студенти су читали вести Радио-телевизије Студент.
Након тога грађани су се упутили у протестну шетњу централним градским улицама.
Студенти су најавили да у четвртак 13. фебруара крећу у Крагујевац на протест 15. фебруара.
Протест гимназијалаца и средњошколаца у центру Пожаревца
Протест на Тргу ослобођења у Пожаревцу у организацији дела матураната Пожаревачке гимназије, Економске и Политехничке школе.
Њима су се придружили и поједини пољопривредници и грађани Пожаревца.
Студенти из Крагујевца пролазе кроз Младеновац
Студенти из Крагујевца управо пролазе кроз Младеновац, њих су код аутобуске станице грађани дочекали и испратили даље.
Завршена трочасовна блокада раскрсница у Новом Саду
Завршене блокаде у Новом Саду нешто пре 14 часова. Окупљени пре одласка очистили све раскрснице које су блокирали.
На сто минута Параћинци блокирали главни мост на Црници
Симболично на сто минута за сто дана од пада надстрешнице грађани Параћина, студенти и матуранти блокирали су главни мост на Црници у центру града.
На тај начин упутили су подршку студентским захтевима и протестима широм земље, али су се у исто време јасно оградили од било каквог повезивања скупа са политичким странкама.
Петнаестоминутном тишином одата је пошта за петнаест страдалих на Железничкој станици у Новом Саду, међу којима је и њихова суграђанка Ања.
Док је трајала блокада главног моста у Параћину, полиција је преусмеравала саобраћај.
Извештај Лазара Јановића
Стотину дана тишине обележено и у Сомбору
Скуп студената и грађана почео је код Педагошког факултета након чега је поворка наставила ка згради Жупаније а потом до гимназије "Вељко Петровић".
Група је блокирала раскрсницу улица Степе Степановића и Краља Петра и петнаестоминутном тишином одала почаст страдалима у Новом Саду.
Након тога поворка је наставила да се креће венцима Живојина Мишића, Радомира Путника, Петра Бојовића и Степе Степановића те назад према Педагошком факултету.
Акција "Дошло је на наплат(н)у" у Нишу
На две локације окупили су се студенти у блокади и грађани, после одавања 15 минутне поште настрадалима у Новом Саду две колоне су се упутиле ка наплатној станици Север, коју ће, како са најавили блокирати до 21 час.
На скупу под називом "дошло је на наплат(н)у" у 21 час ће бити одржан, како је најављено, грађански пленум на коме ће се одлучивати да ли ће блокада бити продужена.
Шетња и одавање поште у Варварину
"Варварин је устао", био је мото трећег протеста у тој општини у централној Србији.
Након 15 минута тишине на мосту преко Велике Мораве грађани су прошетали до центра Варварина.
На протестном скупу говорила је професорка књижевности Лидија Илић.
Протестна шетња и тишина у Ћићевцу
Под паролама "Руке су вам крваве" и " Хоћемо општину а не месну заједницу" у Ћићевцу одржан шести протестни скуп.
Након протестне шетње главном улицом грађани су у 11.52 застали на 15 минута у центру Ћићевца, одајући почаст страдалима у Новом Саду.
Пошта страдалима на Железничкој станици на блокираним раскрсницама у Новом Саду
Петнаест минута тишине на Газели
Студенти, средњошколци и становници Новог Београда који су данас у 11 часова блокирали Мост Газелу, читањем имена 15 особа погинулих приликом пада надстрешнице на новосадској железничкој станици су почели одавање почасти жртвама те несреће.
Студенти су са моста бацили у реку руже за 15 жртава пада надстрешнице.
Студентима Правног и техничких факултета, који су данас, после одавања петнаестоминутне почасти жртвама трагедије у Новом Саду, кренули ка Мосту Газела, да би се прикључили блокади саобраћаја, придружили су се и грађани.
Због колоне је за саобраћај блокирана Улица кнеза Милоша, у оба смера. Учесници протеста су, пролазећи поред Уставног суда Србије, узвикивали "уа", а испред зграде владе "Оставке, па робија".
Блокирана и Газела
Студенти и ратари са тракторима стигли су на Газелу чиме је почела блокада тог моста.
Колона студената и пољопривредника код Центра "Сава"
Студенти београдских факултета у блокади и средњошколци, предвођени трактористима, стигли су до Центра "Сава", како би започели блокаду Моста Газела.
Шетња која је почела испред Пољопривредог факултета пролази без инцидената.
Саобраћај регулише полиција, а у пратњи студената су и полицајци у цивилу.
Почела блокада три новосадске раскрснице
Новосадски студенти почели су са трочасовном блокадом три раскрснице у граду, а поводом 100 дана од пада надстрешнице на Железничкој станици.
Блокиране су раскрснице Партизанске и Темеринске улице, Булевара Европе и Руменачке, као и Иришки пут, код окретнице аутобуса 72.
У позиву на блокаду раскрсница студенти наводе да је уз обележавање 100 дана од пада надстрешице, повод и 100 дана борбе за правду и одговорност.
Планирано је да трочасовна блокада траје до 14 часова.
Уз окупљене студенте и грађане, на раскрсницама се налазе и пољопривредници са тракторима.
Колона из Земуна кренула ка Газели
Колона студената, средњошколаца и грађана кренула је данас у 9.30, предвођена тракторима, од Пољопривредног факултета у Земуну ка Новом Београду, где ће у 11 часова блокирати Мост Газелу.
У поворци има неколико стотина људи, а саобраћајна полиција обезбеђује трасу кретања.
Колона је кренула према згради Општине Нови Београд, одакле ће даље ићи Булеваром Зорана Ђинђића.
Студенти почели штафетни маратон од Крагујевца до Храма Светог Саве
Студенти крагујевачких факултета, кренули су у девет сати на штафетни маратон до Храма Светог Саве у Београду.
Циљ тог симболичног чина је, како кажу, уручење позивнице свим факултетима у Србији за протест који ће, како су најавили на друштвеним мрежама, бити одржан 15. фебруара у Крагујевцу.
Петочлани тим чине студенти Факултета медицинских наука, и то четири студента.
На пут од 137 километра, испратили су их грађањи, колеге. Окупили су се, кажу, да им пруже подршку, да истрче маратон и истрају у својим захтевима.
Поједини Крагујевчани, истрчали су са њима прве километре.
Петочлани тим, преко Младеновца, Сопота, Авале, до Храма Светог Саве, требало би да стигне око 22 сата. У објавама на друштвеним мрежама, позвали су колеге са других универзитета да их дочекају у Београду, како би тај тренутак, како кажу, учинили значајним за академску заједницу.
"Сретнимо се на Сретење", слоган је којим крагујевачки академци позивају на протест у Крагујевцу.
Студенти најавили блокаду Газеле
После студентске блокаде Моста слободе у Новом Саду, која је трајала 27 сати, поводом три месеца од трагедије на Железничкој станици када је у паду надстрешнице 1. новембра 2024. страдало 15 људи, а две особе су тешко повређене, као и једнодневне блокаде београдске Аутокоманде неколико дана пре, истим поводом, студенти, професори универзитета у Србији као и наставници основних и средњих школа широм градова Србије настављају са протестима и блокадама зграда факултета и ректората, основних, средњих школа и гимназија.
Захтеви студената у блокади су објављивање целокупне документације о реконструкцији Железничке станице, одбацивање оптужби против ухапшених и приведених студената, активиста и грађана на претходним протестима поводом трагедије у Новом Саду, подношење кривичних пријава против свих нападача на студенте, професоре и грађане и повећање буџета за факултете за 20 одсто.
Представници власти сматрају да су испунили све захтеве, док студенти у блокадама истичу да ниједан од захтева није испуњен у потпуности. Грађевински факултет Универзитета у Београду више пута је објавио анализе документације у којима је таксативно навођено који папири недостају или нису комплетни.
Један од повода за оставку премијера Милоша Вучевића 28. јануара је и напад на студенте испред страначких просторија СНС-a у Новом Саду, у ноћи између 27. и 28. јануара. Нападачи су тукли студенте палицама и песницама.
Студенткиња која је тада теже повређена имала је интервенцију на Клиници за максилофацијалну хирургију УКЦБ.
У блокадама су најмање 63 факултета пет државних универзитета, два приватна факултета и четири високе струковне школе.
Својим потписима су подржали студентске захтеве одређен број судија Апелационог суда у Београду, Привредног апелационог суда, Првог основног суда у Београду, Вишег суда у Београду, Основног суда у Обреновцу, као и Адвокатска комора Србије која је била у тродневном штрајку. Акцијама, протестима и обуставом рада пружају подршку и пољопривредници, позоришта и друге културне установе и појединци.
Блокадама и обустави наставе придружили су се матуранти великог броја гимназија и средњих стручних школа. Поједине средње школе и гимназије одржавале су током распуста јавне часове на којима су одавале пошту страдалима на Железничкој станици у Новом Саду.
Протестима и обуставама рада прикључиле су се и основне школе широм Србије, наставници незадовољни договором који су репрезентативни синдикати направили са Владом Србије. Опречни су подаци о основним и средњим школама у штрајку које објављују ресорно министарство, с једне и нерепрезентативни синдикати и организације цивилног друштва с друге стране. У међувремену, учитељи, наставници и професори у штрајку својим захтевима су придодали и захтеве студената.
Матуранти новосадске Гимназије "Јован Јовановић Змај" обуставили су блокаду зато што су, како наводе, испуњени сви захтеви осим извињења директора. Већи део колектива наставника школе, али и чланова синдиката Гимназије, као и родитељи ученика који их подржавају, захтевају смену директора.
Почетком фебруара студентске захтеве подржали су и пензионери.
Студентске блокаде факултета и ректората почеле су крајем новембра, пошто су академци са Факултета драмских уметности (ФДУ) у Београду физички нападнути испред зграде факултета током одавања поште страдалима у новосадској трагедији.
Скупови подршке студентима који скоро три месеца блокирају факултете и протестују захтевајући одговорност за погибију 15 људи на Железничкој станици у Новом Саду одржавају се у региону, али и у српској дијаспори, у Европи, Америци и Канади, Аустралији. Недавно, одржани су и у Вашингтону, Чикагу, Бостону, Лос Анђелесу, Хјустону, Торонту, Ванкуверу, Сиднеју али и по европским градовима – Милану, Франкфурту, Бечу, Амстердаму, Лондону, Луксембургу, Љубљани.
Коментари