Читај ми!

Гламоч

Срби су већинско становништво у Гламочу, али и поред тога њихова деца немају право да се школују на српском језику. Једини избор који се нуди деци српске националности је да наставу прате на хрватском или босанском језику.

„Српски језик се не користи јер програме образовања доноси кантонално министарство просвете које је увело законску одредницу да у једном одељењу мора бити 18 ученика исте национаности да би оно имало своју националну групу предмета. То се овде не може постићи јер нема 18 ученика свих нација по одељењу" - каже за емисију Квадратура круга Радован Марковић начелник општине Гламоч.

Гламоч припада Ливањском кантону којим, углавном, управљају Хрвати. Устав Босне и Херцеговине, Србима као и свим другим народима у БиХ гарантује школовање на матерњем језику.

"Шта то вреди када се у овој земљи не поштује ни Устав ни одлуке Уставног суда" - каже начелник општине Гламоч у којој су Срби и даље на власти.

Уз српски језик у Гламочу је протерана и ћирилица која је избрисана са већине табли и путоказа у овој општини.

После хрватске акције Олуја српско становништво је прогнано из Гламоча у који се до данас вратило свега 15 одсто његовог предратног становништва. Зато је до пре неколико година на уласку у Гламоч писало: Добро дошли у Гламоч, ми смо у Бањалуци.

Уредник: Бранко Станковић
Сниматељ: Дарко Бурсаћ
Монтажа: Марија Баронијан Шашић

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом