недеља, 03.12.2023, 19:00 -> 10:46
Декодирање: 28. епизода
„Декодирање” је емисија магазинског типа у трајању од 30 минута, којом се кроз прилоге из различитих области друштвених, природних и техничких наука гледаоцима објашњавају значај, специфичности, примена и проблематика појединих аспеката ових наука.
Експерти из различитих научних дисциплина објашњавају зашто су шумски пожари опасни, као и значај зубних импланата, Теслиних калемова, витамина, минерала, говоре о размножавању риба, производњи пробиотских производа, али и о селекцији голмана, раду са младим кошаркашима и историји клавира.
У овој емисији ће бити речи о могућностима графена и њиховој примени у сензорима. О томе ће говорити Теодора Вићентијевић, докторанд на Факултету за физичку хемију Универзитета у Београду и истраживач-приправник на Институту за хемију, технологију и металургију.
Поред тога, у емисији ће бити речи и о новим материјалима за израду плочника, о којима ће говорити др Владана Рајаковић Огњановић, ванредни професор на Катедри за хидротехнику и водно еколошко инжењерство Грађевинског факултета Универзитета у Београду.
Последња тема емисије посвећена је генетском материјалу шума у Србији. О томе разговарамо са др Мирјаном Шијачић Николић, редовним професором на Катедри семенарства Шумарског факултета Универзитета у Београду. Она је и оснивач и руководилац Лабораторије за биотехнологију и Центра за мониторинг и конзервацију шумских генетичких ресурса на Шумарском факултету. Редовни је члан Академије инжењерских наука Србије (АИНС).
О још много занимљивих тема за гледаоце свих узраста имаћете прилике да сазнате у серијалу „Декодирање” на РТС Наука.
Коментари