Јужна Кореја, борба престоничких власти за смањење самоубистава
У Републици Кореји, једној од земаља са највишом стопом самоубиства на свету, поново расте број преминулих на тај начин. Градска влада Сеула донела је нове мере за спречавање суицида, будући да јужнокорејска метропола предњачи по броју и пропорцији саомоубистава у земљи, па и свету.
По подацима градских власти, десетомилионски Сеул је прошле године забележио највишу стопу самоубистава од 2015. наовамо, која је износила 23,2 особе на 100.000 становника, јављају јужнокорејски медији.
Проблем самоубистава поново је у фокусу тамошњих медија, социолога и политичара, јер се почетком октобра домаћа новинска агенција Јонхап објавила вест да је прошле године стопа самоубиства у тој земљи порасла преко осам посто у односу на 2022.
Мере градских власти Сеула, између осталог, обухватају осетно повећање броја радника кол центра који могу да позову особе са суицидалним мислима, успостављање психолошких саветовалишта у свим општинама и новчану помоћ за лечење неколико десетина хиљада људи који пате од депресије.
Циљ мера је да се стопа самоубиства у граду преполови до 2030. године. С тим у вези, број оболелих који ће моћи да од града приме до 80.000 вона (око 60 америчких долара) финансијске помоћи за сваку психијатријску сесију постепено ће расти, од 20.000 особа у овој, до 100.000 у 2030. години.
Престонична влада планира и успостављање програма у оквиру којег ће продавци, локални лекари, наставници и други субјекти у деловима града који су познати као стецишта самоубица или подручја са високом инциденцијом алкохолизма бити подучавани да у понашању људи препознају знаке који претходе покушају или извршењу самоубиства.
Раст стопе самоубиства паралелно с брзим економским и технолошким развојем
Јужна Кореја има највишу стопу самоубиства међу релативно богатим земљама ОЕЦД-а и четврту највишу на свету.
По подацима владиног статистичког завода, прошле године земља је у целини забележила стопу од 27,3 особе на 100.000 становника.
Црни рекорд у овом веку, у којем је земља толико економски узнапредовала да је прошле године по бруто друштвеном производу по глави становника претекла суседни Јапан, износио је 31,7 у 2011. - преко два пута више него у 2000. години (13,7). (Поређења ради, по подацима Светске здравствене организације, 2019. године просечна стопа самоубиства у свету износила је 9,2 особе на 100.000 становника, док је исти просек за земље ОЕЦД 11,1).
У 2023. у тој далекоисточној земљи од око 51 милион становника живот је себи одузело 13.978 људи. Суицид је узрок више од половине смртних случајева младих јужнокореанаца у двадесетим годинама и уопште највећи фактор смртности за демографску групу 10 до 39 година старости.
Земља је ноторна по великом броју трагедија у којима су изразито млади певачи и глумци дигли руку на себе - оне нажалост (могу да) функционишу тако да инспиришу и меланхолочне обожаваоце на исти чин.
Ипак, стопа самоубиства у Јужној Кореји последњих година је посебно висока међу сениорима, људима у седмој и осмој деценији живота, сматра се, у великој мери због проблема сиромаштва у том слоју становништва, чији је радни век био у време када у земљи није био успостављен пензиони систем.
Социолози сматрају да се иза високе стопе самоубистава у Јужној Кореји последњих двадесетак година, осим већ поменуте чињенице да у њој није био добро успостављен систем друштвене заштите, налази велика конкуренција међу ђацима, стидентима и радницима за успех на пријемним испитима и запошљавање у престижним фирмама, те тешки услови рада, попут пуно прековремених сати.
Коментари