Неповољне временске прилике десетковале род шљиве у ваљевском крају

Ова година ће бити изузетно тешка за воћаре. На то указује изузетно лоше стање у воћњацима, који су практично у највећем броју остали без рода. Неповољне временске прилике уништиле су и род шљиве у Подгорини, једном од центара шљиварске производње.

За разлику од прошле године када све се плавило од рекордног рода, ове године у воћњацима у домаћинству Јанковића у Горњем Црниљеву код Осечине, тек по неки плод. Шљива неће бити за продају и сушење.

"Тешка година свакако, како која година све теже и теже ми смо фабрика под ведрим небом. Али, шта да кажем, прошле године огроман род, ове године видите да ни за слатко, ни за пекмеза и џема неће бити", наглашава Марко Јанковић, из Горњег Црниљева код Осечине.

Мештанин истог села Александар Јанковић додаје: "И џаба од примењених свих агротехничких мера, не вреди временски услови нису погодовали никако. Многи људи и не памте који су много старији да је шљива почела да цвата да је завршила цватање у киши и лошем времену и у падавинама нон стоп, то је катастрофа".

Шљива ће се ове године у овом крају сушити у ретким домаћинствима, где су успели да сачувају део рода.

"Ми смо применили све агротехничке мере и кад су били мразеви трудили смо се, дежурали смо, надимњавали и остало је, доста значајна количина. И уколико има шљиве и уколико нема, па иако је мала цена и ако је велика цена тај пласман је најбитнија ствар у целом процесу, да је сигуран", истиче Марко Вучинић, из села Доње Црниљево код Осечине.

Воћари у Подгорини имају подрску највећих извозника суве шљиве из Осечине, који због мање понуде у целој Србији, већ најављују значајно веће откупне цене свеже шљиве.

Добривоје Јовановић, из „Јовановић воћа“ у Осечини мисли да ће цена шљиве отићи преко педесет динара. Додаје: „Тако да је питање колико ће моћи сува да прати на тржишту шта ће се дешавати. Није то само код нас већ је и у окружењу лоше, тако да се већ осетило на тржишту и почела је да се појављује потражња за суву шљиву. Чекаћемо нову сезону, имамо старих залиха. Наши кооперанти и кад је добра цена и кад је лоша имали су сигурност у нама, тако да не видим ни овог пута, значи све што осуше ми ћемо од њих узети".

Због штета које се процењују од 70 до 90% на појединим воћним културама, воћари и поједини пољопривредни стручњаци предлажу да се прогласи елементарна непогода од позног пролећног мраза на коштичавом воћу.

понедељак, 19. мај 2025.
16° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом