Стратегија и контрола увоза млека
Млекаре Имлек и Др Милк у наредних неколико дана почеће са откупом свих вишкова млека у Србији, саопштило је Министарство пољопривреде после састанка са представницима неколико млекара. Пољопривредници из пожешког краја сматрају да је потребна дугорочна стратегија, како би се овакви проблеми сточара у будућности лакше превазилазили.
Нада Јовановић из Здравчића каже да мала пољоприведна газдинства, упркос субвенцијама не могу да прате поскупљења. Ових дана суочена је и са снижењем откупне цене од млекаре са којом послује годинама.
„Ја сам до пре три године држала и бикове, али сад не могу да се уклопим у свему томе, са сточном храном. И ајде окренула сам само на млекарство. Међутим и то је сад уместо да иду цене горе. Е сад ми није јасно зашто цене у продавницама не иду доле", каже Нада Јовановић из Здравчића.
Тодор Томић из Горобиља годишње за газдинство набави 2.000 тона концентрата, каже да је држава последњих неколико година значајно инвестирала у сточарство. Међутим, неопходна је стратегија за бољу заштиту српских произвођача.
„Људи морају да предвиде ситуацију увек. Рецимо једна Холандија, која је видела да ће се увести санкције Русији и кад су они сазнали да неће њихово млеко завршавати на руском тржишту, они су измислили да њихове краве загађују околину, и тако даље. Па су сељацима плаћали десет хиљада евра по крави да продају краву да би смањили, јер су знали да ће доћи до ситуације да имају вишак млека" истиче Тодор.
За бројне мање млекаре, које имају пуне лагере прерађевина, вишак млека у јануару је изненађење.
„Један од разлога јесте да су људи у задње време да су повећали број грла, због субвенција, које се дају, тако да ретко које газдинство да нема неколико приплодних јуница, тако да се тек очекује. На пролеће ће се појавити ти вишкови далеко већи" истиче Милош Николић власник млекаре у Милићевом Селу.
Држава планира да новом стратегијом реши проблеме и уведе ред у тој области, тврде у пољопривредној саветодавној стручној служби Ужице.
„То значи да фокус треба да буде на младим пољопривредним произвођачима, када говоримо исто о коришћењу пољопривредног земљишта, ево сада управо једна порука Министарства пољопривреде да размислимо да субвенције које трошимо на по хектару да можемо давати за пашњаке и за ливаде, али пре свега за људе који су остали на селу и имају животиње", наглашава Небојша Ђурић пољопривредна саветодавна стручна служба Ужице.
На тај начин ће се спречити свака злоупотреба субвенција и корисници средстава биће искључиво они који се баве пољопривредом. Пољоприведници сматрају да држава треба да буде агилнија и у контроли увоза и заштити их мерама какве се на том пољу примењују у развијеним европским земљама.
Коментари