Читај ми!

Изборник одлучује ко ће бити председник САД

Амерички избори изазов су за политикологе, али ни преводиоцима није лакше. Како да разликујемо elected од elect, ко су електори и зашто је важно да иду у колеџ?

ЕЛЕКТОР. „Председника и потпредседника САД не бирају грађани непосредно, него дајући свој глас заправо бирају електоре у матичној држави, који се потом по аутоматизму изјашњавају о кандидатима.“

А шта је електор?

У речницима стоји да је то реч латинског порекла са значењем бирач, изборник.

Али Речник страних речи и израза има допуну: то је „члан Eлекторске групе која у свакој америчкој држави бира председника и потпредседника САД“.

Зато је боље да остане електор, упућује на електорски систем гласања, док су значења именица бирач или изборник превише општa.

ЕЛЕКТОРСКИ КОЛЕГИЈУМ. А баш именицу изборник налазимо на Википедији, где је Електорски колеџ посрбљен, па гласи – Колегијум изборника.

А шта се за изборника може рећи? Именица је готово изобичајена, нови Речник Матице српске је не помиње, налазимо је у старом, из 1967. године, с једним примером, и то из Крлеже!

Данас је именица електор, мада позајмљеница, ипак боље решење. Има је у свим новијим речницима, јасно упућује на америчке изборе, да не буде забуне.

Међутим, код Електорског колеџа мислим да би без колеџа било боље.

Колеџ је – према нашим речницима – приватна, специјална или висока, али увек школа. Е сад, или ћемо колеџу проширити значење, или ћемо га заменити другом именицом.

Википедија предлаже колегијум. Може. То је „скуп, збор особа истога звања на заједничком послу“.

А може и онако како је у Речнику: Електорска група.

СВИНГ. Посебан стил џез-музике, настао тридесетих година ХХ века мешањем елемената црначке и европске музике.

Речник би требало допунити још једним свингом, оним изборним.

„Најважније 'свинг' државе на изборима за председника САД традиционално су Охајо, Флорида, Пенсилванија.“

Државе у САД, у којима је у претходним изборним циклусима разлика између кандидата била свега неколико процената, јесу тзв. 'свинг', значи разигране, у овом случају климаве.

Значи стабилан пут Америке зависи од њених „климавих“ чланица.

ИЗАБРАНИ ПРЕДСЕДНИК. Медији кажу да је то описни израз, а не званична дужност. Такав председник нема моћ у влади и неће је имати док не буде инаугурисан.

Али проблем је што је синтагма изабрани председник у ствари превод с енглеског: "elect(ed) president".

А да ли је то стварно проблем?

Не би требало да буде. У речницима већ имамо изабраног декана и епископа, а уз синтагму изабрани судија и додатак да је реч „о изабраном телу које је носилац (судске) власти“.

Проблем ипак постоји. Има разлике између "president elect" и "elected president".

Американци изабраног председника до ступања на дужност зову "elect", као да процес није завршен.

Дакле не изабрани, што је прошло време, већ бирани, што упућује садашње, мада неодређено, "elect". Реч је о инфинитиву "to elect", не презенту "electing".

Зато је питање да ли у српском постоји згодна реч за некога ко је изабран а није на дужности јер је неко други обавља још десет недеља.

Можда баш биран, то је трпни придев од несвршеног глагола бирати, што упућује на то да изборни процес није завршен.

Али биран се више употребљава у значењу изврстан, одличан: бирани јунаци, биране речи.

А одабран je, између осталог, синоним трпног придева изабран.

Можда ће морати да остане изабрани председник...

ИМПИЧМЕНТ. У биографији актуелног председника каже се да је „покренута и иницијатива за његов опозив (импичмент), што је поделило Америку“.

А импичмент је, према Речнику страних речи и израза, „поступак за опозив високог државног службеника с имунитетом (нарочито председника САД) због злоупотребе положаја“.

Показало се у пракси да је много лакше попети се на трон него сићи с њега пре окончања мандата.

Број коментара 3

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 25. новембар 2024.
7° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње