Вучић у Давосу: Потребна нам је јача Немачка – када се закашље, ми добијемо упалу плућа

Председник Александар Вучић рекао је на Светском економском форуму у Давосу, у оквиру дебате "Ново евроазијско свитање", да је Србији и другим земљама Западног Балкана потребна јача Немачка. Навео је и да је Србија успела више него да удвостручи вредност укупног БДП-а од 2012/2013. до сада, са 32 милијарде на 69 милијарди евра.

Говорећи о односу Европске уније и Западног Балкана, Вучић је рекао да "када се Немачка закашље, ми добијемо упалу плућа" и нагласио да економски пад Немачке од 0,3 одсто представља проблем и за државе у региону.

"Да није било поменуте контракције, имали бисмо плус 4,5 одсто раста ове године, а не плус 3,5 одсто", истакао је Вучић.

Нагласио је и да је веома захвалан пореским обвезницима Европске уније на помоћи коју су до сада упутили нашој земљи.

У дебати су учествовали и председница Европске банке за обнову и развој Одил Рено-Басо, Мирек Душек из Светског економског програма, премијер Грузије Иракли Гарибашвили, као и Ценк Алпер турски бизнисмен и члан Удружења послодаваца и индустрије Турске и министар економије Казахстана Алибек Куантиров.

Председник Србије похвалио је саговорника у дебати премијера Грузије Ираклија Гарибашвилија за изузетне економске резултате које је остварила његова земља, као и резултате владе Казахстана у истој области.

"Људи у Европи морају да схвате да су кинеске инвестиције неопходне за развој и да Европска унија не треба да врши притисак по том питању", рекао је Вучић и нагласио да неће да лиши своју земљу кинеских инвестиција, које учествују са 30 одсто у укупним страним инвестицијама у Србији.

"Неко се увек додворава званичницима ЕУ, а са друге стране плаче и жали се на беспарицу. А са Србијом то није случај", навео је Вучић.

Министар економије Казахстана Алибек Куантиров рекао је да је сагласан са изјавом председника Вучића да је свака држава, односно влада, одговорна за сопствену економију и народ.

"Тако да владе не смеју да буду прокинеске, проруске или проамеричке, на пример. Оне морају да буду проказачке, просрпске, прогрузијске, и тако даље", навео је Куантиров.

"Србија више него удвостручила вредност укупног БДП-а"

Председник Вучић изјавио је у дискусији "Ново евроазијско свитање" да је Србија успела више него да удвостручи вредност укупног БДП-а од 2012/2013. године до сада, са 32 милијарде на 69 милијарди евра.

Вучић је први најављен да говори у дискусији, као председник земље која има просперитетну и највећу економију на Западном Балкану, као и земље која има привредни раст.

Истакао је да је ММФ предвидео да привредни раст Србије износи 3,5 одсто ове године, али да верује да ће бити и већи од тога и износити 3,6 одсто.

"Од 2012/2013. више смо него удвостручили наш укупни БДП, са 32 милијарде на скоро 69 милијарди. Да, земље Западног Балкана, Југоисточне Европе, имају већу стопу раста од Европске уније. Као што знате флеш процена раста земаља Европске уније је 0,6 ове године, а за следећу годину последња предвиђена од Светске банке је 0,9 одсто", рекао је Вучић.

Додао је да су за ЕУ прогнозе раста све слабије, док за нашу земљу и регион расту.

"А наше мало расту, не вртоглаво, али и даље расту, што је добро за нас. Али то значи да је наша економија конзистентна, када говоримо рецимо о страним директним инвестицијама 60-64 одсто укупних страних директних инвестиција долази из Европе, али више од 32-33% долази из Азије. Из Кине, Јапана и Јужне Кореје", рекао је Вучић.

Указао је да се у свету економска моћ све више помера ка Азији.

"И то треба да схватимо ми који смо у Европи и који ћемо увек живети у Европи и бити део Европе. А оваква повезаност или међуповезаност са азијским земљама је за нас од изузетног значаја", рекао је Вучић.

Нагласио је да је била добра одлука ЕУ да се оснује нови европски институт - Европску политичку заједницу и посебно похвалио европске лидере на том потезу.

"Бар два пута годишње можемо да разговарамо о свим овим питањима са мојим пријатељима, са нашим пријатељима из Молдавије, Украјине, неких других земаља, Азербејџана, Јерменије које никада нису представљене у европским институцијама", рекао је Вучић.

Председник је рекао да то значи да се ми сада много више окупљамо.

Када је реч о резултатима српске економије, Вучић је рекао да може да се похвали, али да је увек незадовољан било каквим резултатима, јер верује да увек можемо још боље.

Навео је да је све ствар добре повезаности и да Србија управо ради на томе правећи енергетске интерконекторе. Подсетио је да је Србија направила гасни интерконектор између Србије и Бугарске, уз велику подршку ЕБРД-а и ЕИБ-а и додао да ће правити и гасни интерконектор са Северном Македонијом, јер ће морати да се повеже на гасоводе ТАП и ТАНАП.

"Треба да градимо и нафтовод према Мађарској, сада имамо само један преко Хрватске до Србије – Јанаф", рекао је Вучић.

"У суботу представљам велики план за Србију, од ЕБРД очекујем подршку"

Председник Вучић изјавио је да ће у суботу представити велики план за Србију и поручио председници Европске банке за обнову и развој Одил Рено-Басо да од те организације очекује помоћ.

Указао је да је Србија до сада имала сјајна искуства са ЕБРД-ом.

"Они су увек били од велике помоћи, али ми смо водили рачуна и наш јавни дуг према БДП-у је 51,4 одсто, што је једно од најнижих у Европи, боље од 90 одсто земаља ЕУ. Увек смо водили рачуна о томе, увек смо бирали присуство ММФ-а, није битно да ли је био аранжман из предострожности или стендбај аранжман. Сада нам не треба њихов новац, зато је то само аранжман из предострожности, али морате имати некога ко ће надгледати ваше јавне финансије, што је било добро. Зато се надамо да ће се ЕБРД укључити", рекао је Вучић.

Навео је и да ће сукоби у Украјини, Гази и последњи напади Хута на пошиљке које пролазе кроз канал Црвеног мора утицати на економије у целој Европи и да ће повећати укупне оперативне трошкове свих компанија у целој Европи.

"То ће такође учинити велики утицај на веће резове и погоршање стопе раста у будућности и у Европи. А ово је, ако мене питате, од највећег интереса не Србије. Ми смо мала земља, мало место, када говоримо о броју становника и територије, али говорећи о читавој Европи. Изградња свих канала, свих рута, свих линија повезивања са Азијом је за нас од највеће важности, иако данас не изгледа тако", додао је Вучић.

Поручио је и да је у среду од француског председника Емануела Макрона први пут чуо нешто ново, а то је питање вештачке интелигенције јер, објаснио је, коришћење вештачке интелигенције у нашој индустрији, технологији, енергетици, значи много већу потрошњу електричне енергије.

"Где ћемо је наћи? Шта треба да радимо? Треба да градимо нове хидроелектране. Морамо да будемо реверзибилни. Треба да урадимо много, много ствари, и треба да уложимо много. Зато нам требају многе друге ствари. Такође, потребне су нам и све врсте повезаности са свим земљама", рекао је Вучић и појаснио да мисли на економску, саобраћајну, енергетску повезаност, али и на дигитално повезивање.

уторак, 26. новембар 2024.
5° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње