Ускоро савитљиви и растегљиви апарати

Јапански научници успели су да направе гумени материјал који проводи струју што представља крупан корак на путу ка изради уређаја који се могу савијати и растезати. Очекује се бржи развој роботике и медицинских уређаја.

Материјал који је Цујоши Секитани са Токијског универзитета описао у часопису "Сајенс" (Science), може се користити на теласастим површинама, па чак и на покретним деловима апарата.

Група научника изумела је материјал користећи карбонске наноцеви то јест, дуге нити молекула угљеника које проводе електричну енергију, које су затим умешали у полимер гуме да би добили базни материјал.

Затим су на то повезали мрежу малих транзисторску електронику на материјал и тестирали уређај.

Јапански научници су материјал растегли на скоро дупло већу површину у односу на почетну и он се вратио у почетни облик а да при том нијепоремећен рад транзисторске електронике, нити су оштећене проводне способности материјала.

Растегљив проводник ће омогућити да се електрична кола постављају на, до сада, недоступна места укључујући "неограничено савијене површине и покретне делове попут руке робота," истиче Секитани.

У исто време, од америчких научника је стигла вест да су успели да направе еластичан мрежасти материјал који им је омогућио да стандардне електронске материјале уграде у камеру базирану на облику и структури људског ока.

Тај уређај представља основу за даљи развој вештачког ока.

Џон Роџерс са Универзитета у Илиноису који је један од конструктора камере-ока, навео је да ће развој материјала који се могу обликовати и мењати облик по потреби, омогућити помак у прављењу нове класе електронских уређаја који ће се користити у унапређеној интеракцији са људским организмом као што су апарати за мониторинг мозга.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 13. октобар 2024.
12° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи