У Бразилу је у последња 24 сата регистровано још 3.869 преминулих од ковида 19, саопштило је министарство здравља те земље
Коронавирусом инфицирано је још 90.638 људи.
(Ројтерс)
Од почетка пандемије коронавируса, широм света до сада је заражено више од 128,8 милиона људи, а 2.815.993 особe преминулe су од последица ковида 19. Досад се опоравило готово 104 милиона оболелих.
У Бразилу је у последња 24 сата регистровано још 3.869 преминулих од ковида 19, саопштило је министарство здравља те земље
Коронавирусом инфицирано је још 90.638 људи.
(Ројтерс)
Од поноћи ће се за улазак у Хрватску признавати брзи антигенски тестови, а моћи ће да се уђе и са потврдом о вакцинацији, укључујући руску и кинеску вакцину, које није одобрила Европска агенција за лекове.
У земљу ће моћи да уђу и особе које су преболеле ковид уз потврду која ће важити 180 дана, рекао је шеф Националног штаба Давор Божиновић, преноси Хина.
Прелазак границе уређен је због туризма, а изузетак су дигитални номади и деца.
"С обзиром на рестриктивне мере у суседним земљама не очекујемо велик број улазака у Хрватску", казао је Божиновић.
(Танјуг)
У претходна 24 сата у свету је заражено више од 509.000 људи коронавирусом, показују подаци Светске здравствене организације.
Према подацима СЗО, у свету је од почетка пандемије ковида оболело 125,87 милиона људи, пренела је агенција ТАС.
Забележено је и више од 8.800 преминулих, па је број смртних случајева 2,79 милиона.
Европа је у последња 24 часа имала највише оболелих од ковида - 230.467 случајева (45 одсто), док Јужна и Северна Америка имају 149.102 случаја. На трећем месту је Југоисточна Азија (63.837).
Сви здравствени радници у Италији мораће да се вакцинишу против коронавируса, саопштила је италијанска влада, преноси Ројтерс оцењујући да је реч о потенцијално контроверзном потезу са циљем да се заштите угрожени пацијенти и потисне антиваксерско расположење у земљи.
У декрету који је одобрио кабинет премијера Марија Драгија каже се да су здравствени радници укључујући фармацеуте "у обавези да се вакцинишу", а они који то одбију могли би да буду суспендовани са посла без финансијске надокнаде до краја године.
"Циљ мере је да што више заштитимо медицинско и немедицинско особље, као и оне који раде у окружењу где се могу заразити", наводи се у саопштењу владе, преноси Ројтерс.
Уредбом се такође уводи правна заштита за лица која дају вакцине, мера коју су доктори и медицинске сестре захтевали после случаја када су неки лекари стављени под истрагу за убиство након смрти једног вакцинисаног мушкараца на Сицилији.
Kритичари владе доводе у питање легалност присиљавања само неких категорија становништва да прими вакцину.
У Италији је досад дато око 10 милиона доза вакцина, а око 3,1 милиона старијих од 60 година примило је обе дозе.
Нове мере ће бити на снази бар месец дана, а Макрон је оценио да "ће се изгубити контрола над пандемијом уколико се одмах не реагује", пренео је Ројтерс.
Макрон је додао да ће Француска затворити школе и обданишта на три недеље. Претходно су школе биле затворене два месеца током првог таласа пандемије ковида, али их је влада отворила током другог таласа од новембра и није их досад затварала.
"То је најбоља опција да успоримо ширење вируса", рекао је Макрон, наводећи да ће распуст за школарце почети 12. априла.
Француски председник је оценио да вакцине дају резултат и да ће Европа бити континентални лидер у свету по производњи вакцина, откривши да ће 250.000 људи учествовати у вакцинацији Француза.
"Особе старије од 60 година моћиће да се вакцинишу од 16. априла, а они изнад 50 година од 15. маја", поручио је Макрон.
Грчка влада је потврдила да ће отворити малопродајни сектор 5. априла са одређеним рестриктивним мерама, рекао је министар за кризна питања Никос Хардалијас.
Mинистар је најавио и да ће од недеље 3. априла моћи да се у једном аутомобилу нађе цела породицa или највише три особе из различитих домаћинстава, уколико желе да путују у друге регије ради спортских активности, пренела је агенција АНА.
Одлука о отварању школа биће донета следеће недеље, додао је министар.
Турска је забележила рекордан број оболелих од коронавируса од почетка пандемије - 39.302 на око 240.000 урађених тестова, показали су подаци министарства здравља.
Влада је ублажила мере раније у току месеца, али је број оболелих порастао, пренео је Ројтерс.
У понедељак је председник Реџеп Тајип Ердоган саопштио да се мере пооштравају, укључујући и локдауне за викенд током Рамадана, који почиње за две недеље.
Министарство здравља је саопштило да су данас преминуле 152 особе, а број жртава ковида од почетка пандемије је 31.537.
Након што је Штаб цивилне заштите објавио да је од Националног штабра затражено одобрење за строжије мере, међу којима је и обавезно ношење маски на отвореном, надлежни су саопштили да се од те одлуке одустало.
В.д. градоначелнице Јелена Павичић Вукичевић преузела је управљање загребачким Штабом, сменивши тако Оливеру Мајић која је досад управљала тим телом и поништила је одлуку о обавези ношења маски на отвореном, преноси Индекс.
"Желим да вас обавестим да преузимам вођење Штаба Града Загреба, одговорна сам особа у Загребу и не бежим од одговорности. Жао ми је што је дошло до узнемиравања Загрепчана објавом о обавезном ношењу медицинских маски на отвореном. Ово је прилика да позовем све наше суграђане да се придржавају епидемиолошких мера, носе маске у затвореном и дезинфикују предмете", рекла је в.д. градоначелница.
Такву одлуку влада је донела након што је Kомитет за уставно право оценио да је предлог неуставан осим што је сасвим нејасан, преноси Ројтерс.
Због наглог ширења епидемије влада Финске је прошле недеље предложила локдаун за Хелсинки и још четири града у којима би грађанима било дозвољено да напуштају своје куће само у ограниченом броју случајева.
Стадион "Француска" у северном делу Париза, који је био домаћин финала Светског првенства у фудбалу и рагбију, биће претворен у велики вакцинациони центар.
Радници на стадиону "Француска" су данас боравили на спортском објекту и постављали шаторе за вакцинацију, пренео је Ројтерс.
На стадиону ће се, иначе, одржати финале купа у мају, затим финале плеј-офа у рагбију, а најављен је и концерт америчке певачице Лејди Гаге у јулу. Верује се да неће бити препрека да се ти догађаји одрже, јер ће вакцинациони пуктови бити постављени ван терена и свлачионица.
На стадиону ће вакцинација почети 6. априла, а циљ је да се недељно вакцинише око 10.000 људи, док ће око 150 медицинских радника бити задужено за имунизацију.
Агенција ТАС преноси да је међу вакцинисанима који су се заразили после вакцинације 76 одсто имало благе или асимптоматске форме ковида-19.
У саопштењу се подсећа да процес развијања имунитета након вакцинације варира од особе до особе, па се грађанима који су вакцинисани препоручује да поштују и стриктно спроводе рестриктивне мере.
Ову вест саопштио је Димас Kовас, председник државног бимедицинског института, наводи агенција.
У Бразилу већ кружи опасни сој вируса, П.1, који, према ранијим тврдњама научника може да изазове реинфекцију код особа које су прележале корону у проценту између 25 и 61 одсто.
Белгија би требало или да укине све антиепидемијске рестрикције у року од 30 дана, или да их артикулише кроз законе, пресудио је суд у Бриселу у случају који је покренула непрофитна организација Белгијска лига за људска права.
Та организација је у више наврата тражила од владе да не уводи рестриктивне мере преко министарских декрета, без сагласности законодаваца.
У Белгији су на снази ноћни полицијски час, забрана међународних путовања која нису неопходна и друге антиепидемијске мере.
У извештају АП се наводи да је суд одлучио да ће држава Белгија морати да плаћа казне од 5.000 евра дневно уколико не спроведе одлуку суда у року од 30 дана.
Влада премијера Александера Де Кроса ради на тзв. пандемијском закону који ће бити представљен законодавцима.
Белгија има 11,5 милиона становника и у њој је регистровано 876 хиљада случајева ковида-19 и скоро 23 хиљаде смртних случајева међу инфициранима корона вирусом.
(Танјуг)
Коронавирус је трећи узрок смрти у Сједињеним Америчким Државама у 2020. години, саопштио је Центар за контролу и превенцију болести (ЦДЦ).
Центар за контролу и превенцију болести је у недељном Извештају о морбидитету и морталитету навео да је ковид трећи узрок смрти, иза срчаних болести и канцера, и забележено је око 375.000 смртних случајева, пренео је Фокс њуз.
"Највећи број смртних случајева је забележен међу Афроамериканцима, домороцима САД и староседеоцима Аљаске", наводи се у саопштењу Центра за контролу и превенцију болести.
Процентуално, највећи број преминулих је међу мушкарцима и старијим особама од 85 година.
(Танјуг)
Министарка цивилних послова у Савету министара Анкица Гудељевић рекла је да неће бити пооштравања мера при уласку у БиХ, као ни увођења обавезног пи-си-ар теста.
Гудељевићева је појаснила да је одлука донесена на основу мишљења струке.
"Дошли смо до закључка да нема потребе за увођењем пи-ци-ар теста и за ограничавањем уласка у БиХ, јер се свакако држављанима БиХ не може ограничити кретање", рекла је Гудељевићева након састанка који је председавајући Савјета министра Зоран Тегелтија одржао са премијерима и министрима здравља Републике Српске и Федерације БиХ, пренели су сарајевски медији.
Француска влада разматра затварање школа на период од четири недеље, који би укључивало недељу дана учења на даљину и три недеље распуста, јавила је телевизија БФМ.
У Францукој су већ затворене неке неесенцијалне продавнице и важи ограничење колико људи далеко могу да путују, а полицијски час је уведен у најтеже погођеним регионима 20. марта.
(Танјуг)
"Ситуација је озбиљна. Ширење инфекције је на високом нивоу", рекао је Лофвен на конференцији за новинаре, пренео је Ројтерс.
Шведска агенција за здравље затражила je од владе да одложи претходно најављено ублажавање рестриктивних мера, које је подразумевало повећање броја посетилаца у забавним парковима, на концертима и фудбалским утакмицама.
Европска агенција за лекове саопштила је да још није утврдила ниједан фактор ризика као што су старост, пол или претходна историја појаве крвних угрушака за случајеве стварања крвних угрушака пријављених након имунизације вакцином против ковида 19 АстраЗенеке.
ЕМА је поновила да предности вакцине премашују ризике, пренео је Ројтерс. Она је, пак, упозорила да људи треба да буду свесни ретке могућности појаве крвних угрушака и морају одмах да потраже лекарску помоћ у случају појаве симптома.
Сви други, невакцинисани Британци, неће моћи да путују на Малту, јер је Велика Британија и даље на "црвеној листи" ризичних земаља, преноси Би-Би-Си и подсећа да сваке године око пола милиона Британаца летује на Малти.
За туристе из Велике Британије планира се дозвола доласка и у Турску, без потврда о вакцинацији и негативном тесту, али тек када се дозволе туристичка путовања.
Путовање у Грчку биће дозвољено странцима уз потврду о вакцинацији и скоро урађеном негативном тесту, док ће путицима који планитрају да летују на Kипру бити потребна потврда да су примили обе дозе вакцине.
Kурц је, уочи састанка са амбасадором Русије Дмитријем Љубинским, објаснио да су досадашњи веома интензивни разговори о детаљима протекли веома добро.
Указао је, у изјави новинарима, да се финални договор не може још очекивати.
Русија Аустрији нуди милион доза "спутњик В" вакцине, од којих би прва испорука требало да буде 300.000 доза у априлу, а након тога пола милиона у мају и 200.000 почетком јуна.
Председник Јужноафричке Републике Сирил Рамафоса је рекао да алкохол има улогу у подстицању немарног понашања, преноси Би-Би-Си.
У баровима и ресторанима и даље се могу послуживати пића.
Верска окупљања су, такође, ограничена на 50 одсто капацитета ако су у затвореном.
Трансмисија коронавируса је релативно ниска у Јужноафричкој Републици, након што је други талас достигао врхунац у јануару.
Ручна машина "Спектра ЛИТ" елиминише потребу за сложеном лабораторијском опремом, пренео је израелски дневник "Тајмс оф Израел".
То значи да би особље на аеродрому које тренутно има задатак да сакупља узорке и шаље их у лабораторије једноставно имало машину при руци и могло путницима да дâ резултате након само 20 секунди анализе.
Систем, који је тестиран у 36 болница широм света, добио је одобрење Европске директиве о медицинским уређајима за верзију теста за брис, што му омогућава да почне да се користи широм Европске уније.
"Ово је важна прекретница за брзо тестирање", рекао је Ејал Зимлихман, лекар у Медицинском центру Шеба, који је помогао у развоју технологије, за израелски дневник.
Зимлихман је рекао да "Спектра ЛИТ" има релативно високу тачност – 70 до 80 процената и да ће бити врло јефтин.
Од четвртка баште кафића биће отворене, а грађани ће моћи да се крећу ван места становања до 22 сата у Подгорици, Бару, Kолашину, Мојковцу, Бијелом Пољу, Андријевици, Пљевљима, Беранама, Улцињу и Цетињу.
Kако је рекла министарка Јелена Боровинић Бојовић ове мере ће важити до 9. априла.
У осталим општинама мере остају непромењене.
Привредни субјекти (продавнице, бутици), уместо до 20, од четвртка ће радити до 21 сат. Тржни центри остају затворени.
Забрана међуградског саобраћаја у периоду од петка од 21 час до понедељка у пет часова остаје на снази.
Украјина је регистровала рекордни дневни биланс од 407 смртних случајева од последица ковида 19 у протекла 24 сата, са инфекцијама које ће вероватно још расти током наредне једне до две недеље, рекао је министар здравља те земље.
Како је најавио градоначелник Кијева Виталиј Кличко, престоница Украјине са највећом стопом заразе у земљи од 41 милиона становника, постоји могућност ограничавања јавног превоза и затварања школа и вртића.
Додао је да су капацитети градских ковид болнице попуњени до 80 одсто.
Велики скок инфекција прошле седмице, на рекордних 18.132 у једном дану, подстакао је скоро половину региона у земљи да уведе строго закључавање.
Максим Степанов, украјински министар здравља, написао је на Фејсбуку да је током последња 24 сата забележено 11.226 нових инфекција, што је померало укупно 1.674.168 од почетка пандемије пре нешто више од годину дана.
Претходни дневни максимум од 362 смртна случаја забележен је 25. марта. Од почетка пандемије преминуло је укупно 32.825 Украјинаца.
(Гардијан)
Власти Хрватске донеле су нове епидемијске мере које се односе на забрану тренирања у затвореном, осим за врхунске спортисте, о ограниченом раду дечјих играоница у затвореном и привремена одлука о ограничењу преласка границе.
Нове мере ступају на снагу у поноћ и важиће до 15. априла, с тим да у ходу могу бити мењане.
Kако је саопштено на конференцији за новинаре, од сутра ће за улазак у Хрватску бити потребне потврде о негативном антигенском тесту или потврда о вакцинацији, односно прележаном ковиду која ће важити најдуже 180 дана.
Изузетак су деца до седам година.
(Танјуг)
Вакцина "Фајзер-Бионтека" против ковида 19 изузетно је ефикасна код адолесцената од 12 до 15 година, можда чак и више него код одраслих, наводи се у заједничком саопштењу америчке и немачке комапнијe којe су заједно развиле цепиво.
Заводу за јавно здравство Федерације БиХ пријављено је 4.114 узорака, од којих је 1.286 позитивно на коронавирус.
До сада је тестирано укупно 543.007 узорака, а вирус је потврђен код 111.402 особе.
Од почетка пандемије у Федерацији БиХ излијечено је 88.896 пацијената. Тренутно је активно 18.797 случајева.
Укупан број смртних исхода на подручју Федерације БиХ је 3.709.
Од последњег извјештаја о епидемиолошкој ситуацији у Републици Српској, обављено је тестирање 1.379 лабораторијских узорака, а коронавирус потврђен је код 601 особе.
Преминуло је још 29 особа од последица ковида 19.
До сада су у Републици Српској потврђена 53.483 случаја коронавируса, а умрло је укупно 2.674 особа.
У Републици Српској се од коронавируса до сада опоравило 38.311 особа, а тестирано је укупно 231.635 особа.
Укупан број хоспитализованих у Републици Српској је 1.265, међу којима су на респиратору 104 особе.
У Брчко дистрикту БиХ тестирано је 157 особа а позитивно је 85, преминуле су три особе.
Опоравило се девет заражених.
(klix.ba)
Број активних случајева у Хрватској данас је 11.306, међу којима је 1.337 пацијената на болничком лечењу, од тога су на респиратору 144 пацијента.
Од 25. фебруара 2020. укупно су 271.632 особе заражене новим коронавирусом, од којих је 5.947 преминуло, укупно се опоравило 254.379 особа од тога 920 у последња 24 сата.
У самоизолацији је тренутно 29.706 особа.
До данас су укупно тестиране 1.549.854 особе, од тога 10.622 у последња 24 сата.
Закључно с 30. мартом утрошено је 463.003 дозе вакцина, а имунизовано је 374.399 особа. Прву дозу примило je 287.228 особа, док је другу дозу добио 87.171 грађанин.
(index.hr)
Подаци министарства здравља показали су да је Пољска пријавила 653 смртна случаја. Према извештају Ројтерса, забележено је и 32.874 новозаражених.
(Гардијан)
У протекла 24 часа, у Словенији је од 7.206 узорака, позитивано на коронавирус било је 1.558.
Преминуло је још седам особа.
У болницама се налази 500 оболелих, међу којима је 111 на интензивној нези.
Опоравио се 66 пацијената.
Trend obolelosti s koronavirusom v na dan 30. 3. 2021 (00:00-24:00):
— Vlada Republike Slovenije (@vladaRS) March 31, 2021
- Št. testiranj: 7206
- Št. pozitivnih: 1558 (21,6 %)
- Št. hospitaliziranih: 500
- Št. oseb na intenzivni negi: 111
- Dnevno št. odpuščenih iz bolnišnice: 66
- Št. umrlih: 7
- 7-dnevno povprečje: 996 pic.twitter.com/ZtSwCArK0t
Влада Мађарске саопштила је да је регистровала 302 смртна случаја повезана са коронавирусом, што је највећи дневни биланс од почетка пандемије, а за 24 сата регистровано је 6.700 новозаражених.
Од почетка епидемије, у Мађарској је од последица ковида 19 умрло 20.737 људи, а било је инфицирано укупно 652.433 особе.
Због доминантног британског соја вируса, број активних случајева расте и достигао је 224.761, док се од коронавируса опоравило 406.935 људи.
Повећава се и број оболелих на болничком лечењу. У здравственим установама је 12.346 ковид пацијената, док се 1.492 болесника налази на механичкој вентилацији.
У Мађарској је до сада вакцинисано 2.011.029 грађана, док су 753.187 особе примиле и другу дозу цепива, што Мађарску сврстава на друго место у ЕУ по 20,5 процената вакцинисаног становништва.
До сада је вакцинисано три четвртине становништва старијег од 65 година који су се регистровали за цепљење.
Из Русије је у Будимпешту јутрос стигло нових 250.000 доза вакцине "спутњик В", саопштио је на Фејсбук страници Петер Сијарто, министар спољних послова Мађарске.
"Да нисмо купили 1,1 милион вакцина из Русије и исто толико из Kине, били бисмо у великом проблему са вакцинацијом. Да смо слушали Брисел и да нисмо купили вакцине са истока, много Мађара остало би без цепива", нагласио је Сијарто.
Рестриктивне противеоидемијске мере су на снази до 8. априла, а Влада сматра да се попуштање може очекивати тек када се вакцинише бар 2,5 милиона људи.
То је још једна промена става о употреби вакцине. У почетку је немачка Комисија за вакцине одобрила употребу цепива британско-шведске компаније само особама млађим од 65 година, наводећи недовољне податке о његовим ефектима на старије људе. Потом је вакцина одобрена за све старосне групе 4. марта.
Млађи, укључујући оне који су већ примили прву дозу, и даље ће имати могућност да приме вакцину "Астра-Зенеке" након што их је њихов лекар саветовао о ризицима, преноси магазин Шпигел.
Око 2,7 милиона људи у Немачкој примила је прву дозу вакцине "ваксзервија", који је нови назив завакцину "Астра-Зенеке", а око 800 њих је добило другу дозу.
Институт "Пол Ерлих", немачко медицинско регулаторно тело за вакцине, забележио је 31 случај церебралних венских тромбоза код оних који су примили убод, од којих се 19 догодило заједно са мањком крвних плочица (тромбоцитопенија).
Двадесет девет случајева односи се на жене млађе од 70 година.
(Гардијан)
Према најновијем истраживању, процењено би да 54,7 одсто популације у Енглеској имало позитиван тест на антитела на коронавирус из узорка крви узетих до 14. марта.
Студија је спроведена на основу резултата тестова крви узетих из насумично одабраног узорка особа старих 16 година и више, који се користе за испитивање антитела против коронавируса.
Указује на да је програм вакцинације у Великој Британији успешан, са 30 милиона људи који су примили најмање једну дозу цепива против ковида 19.
У Велсу би се проценило да би 50,5 одсто популације имало позитиван тест на антитела на коронавирус, док је тај број за Шкотску био 42,6, а за Северну Ирску 49,3.
Анкета о инфекцијама такође је пронашла разлике у позитивности антитела између региона у Енглеској. Преко 60 одсто појединаца на северозападу има антитела на коронавирус, у поређењу са 50,3 на југоистоку.
Показало се да је старосна доб такође фактор повећања антитела. Више од 76 одсто старих 70 и више година има позитиван тест на антитела у Великој Британији. Виши нивои антитела забележени у старијим старосним групама одражавају високу стопу вакцинације код старијих људи.
(Гардијан)
Најмање девет људи има позитиван тест на коронавирус у кинеском граду на граници са Мјанмаром, рекли су тамошњи здравствени званичници.
Први случај је идентификован у понедељак, а накнадно тестирање блиских контаката и других открило је друге.
Пет су кинески држављани, четворица су држављани Мјанмара, наводи се у извештају који је објавила локална здравствена комисија.
Званичници града Руили, са око 210.000 становника, рекли су да ће сви становници бити тестирани на ковид и да ће морати да остану у карантину недељу дана. Стамбени комплекс у коме су пронађене заразе је "закључан".
Кина је у великој мери искоренила ширење коронавируса у земљи и предузимала је строге мере кад год се појави ново жариште. Руили је затворио сва предузећа, осим супермаркета, апотека и пијаца.
Сједињене Државе и 13 других земаља изразиле су сумње у извештај Светске здравствене организације о пореклу коронавируса, после боравка стручњака СЗО у Вухану.
Велика Британија и САД су међу 14 држава, укључујући Аустралију и Канаду, које имплицитно оптужују Кину да "ускраћује приступ потпуним, оригиналним подацима и узорцима".
(Гардијан)
Највише заражених коронавирусом, према подацима портала worldometers.org, регистровано је у Сједињенима Америчким Државама – 31.97.054. Број преминулих у тој земљи премашио је пола милиона – 564.138.
На другом месту је Бразил, где су инфициранe 12.664.058 особа, а преминуло је 317.936 оболелих.
Следе Индија са 12.149.335 заражених (трећа по броју умрлих са блинасом од 162.502), па Француска (преко 4,58 милиона) и Русија (4,53 милиона), која је шеста у свету по броју смртних случајева – 98.442. Више умрлих од Русија бележе Велика Британија и Италија – 126.670, односоно 108.879.
Према порталу ourworldindata.org, просечно највише вакцина против ковида на 100 становника даje Израел – 115,19.
Следе Сејшели и Уједињени Арапски Емирати са 98,15, односно са 82,24. На четвртом месту је Чиле (51,82), а одмах иза је Велика Британија, која је и прва у Европи са 50,26.
Бахреин је шести са просечно 43,9 вакцинисаних на 100 становника, а седме САД (43,6).
Осми на свету су Малдиви (43,27), за којим долази Малта (40,9). Бутан је десети у свету са 35,6.
Коментари