Читај ми!

Чекајући званичну одлуку о санкцијама НИС-у – шта Србија може да уради да задржи енергетску стабилност

Док пакује кофере пред повратак Доналда Трампа у Белу кућу, одлазећа Бајденова администрација шаље поруку Београду да би НИС 1. јануара могао да се нађе под санкцијама због руског власништва. Београд, чекајући и званично обавештење, каже министарка енергетике, пажљиво прати односе Русије и Америке и тражи решење како би се очувала енергетска стабилност.

Ако се од 1. јануара НИС нађе под санкцијама и дође до прекида у снабдевању преко Јадранског нафтовода, Србија неће бити суочена са озбиљним енергетским проблемима, кажу упућени. Резерве нафте су довољне за више од два месеца.

"Србија има резерве сирове нафте и деривата. Неће 1. јануара наступити хаос на пумпама. Има људи који су искористили ту информацију да плаше народ да ће сада бити страшно", сматра Јелица Путниковић, оснивач портала Енергија Балкана.

Према њеним речима, економски ће сигурно погодити и НИС и државу, јер НИС "пуни" буџет са око 10 процената.

"Преживели смо санкције деведесетих година. Држава и људи су се и тада сналазили. Мислим да неће доћи до такве ситуације да поново имамо пластичне канте на улицама", указује Путниковићева.

Стручњак за енергетику Миодраг Капор каже да Србија мора да откупи деонице по фер тржишној цени или да позове трећу страну да учествује у тој куповини.

"Та трећа страна не сме бити под санкцијама. Након тога, може да се настави уобичајено пословање. У свим другим опцијама нам се не пише добро", наводи Капор.

"НИС национални ресурс, али..."

Промена власништва донела би више мира и просперитета у Србији и региону, кажу из америчке амбасаде за Јуроњуз.

"НИС је драгоцен национални ресурс за Србију који је вредео више од две милијарде долара у 2008. години, када је 'Гаспром' купио више од половине акција за мали део њихове тржишне вредности. Сада је најпрофитабилнија компанија у Србији", кажу у Амбасади САД.

Истичу да руски власници НИС-а "користе свој део профита да финансирају бруталну агресију против Украјине и угрожавају стабилност на Балкану и широм Европе, а не да инвестирају у будућност Србије".

Нафтна индустрија Србије је и пре две године била на мети – шест месеци након почетка рата у Украјини, најављене су санкције НИС-у.

"Сетимо се да је из Хрватске стигла информација да 'Јанаф' неће транспортовати руску нафту, а потом из нашег Министарства и НИС-а да увозе мање количине нафте из Русије, те да се заправо купује ирачка нафта која је јефтинија на тржишту", напомиње Путниковићева.

Последице по Србију

Ако Америка озваничи санкције НИС-у, то би имало тешке последице по Србију, каже министарка енергетике Дубравка Ђедовић Хандановић.

"Пажљиво пратимо односе САД и ЕУ са Русијом, па и када је у питању увођење санкција Гаспром банци. Обезбедили смо довољне количине гаса, радимо на проширењу складишта у Банатском Двору и изградњи нових гасних интерконекција са Русијом и Северном Македонијом, које ће омогућити још већу доступност гаса", наводи министарка.

Влада ће, каже, наставити да тражи начине да заштити своје економске интересе и да очува енергетску стабилност.

понедељак, 16. децембар 2024.
7° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње