Читај ми!

Јелица Путниковић о могућим санкцијама НИС-у: Цене неће отићи у небеса, грејања ће бити

Оснивач портала “Енергија Балкана“ Јелица Путниковић каже за РТС да Србија неће бити суочена са озбиљним енергетским проблемима, чак и ако дође до америчких санкција НИС-у. Наглашава да ће, у случају прекида снабдевања преко Јадранског нафтовода, постојеће залихе, које су довољне за више од два месеца, обезбедити стабилност. Ако криза потраје, деривати ће се, како каже, додатно увозити.

Јелица Путниковић, поводом најаве могућих америчких санкција Нафтној индустрији Србије (НИС) због руског удела власништва, сматра да Србија неће бити суочена са озбиљним енергетским проблемима, чак и ако до санкција дође.

"Мислим да цене неће отићи у небеса, јер подсећам да ми, поред НИС-а, који има своје бензинске пумпе, имамо и мађарски МОЛ, аустријски ОМВ и грчки Хеленик петрол, који највише деривата купују из НИС-а, односно, из рафинерије нафте у Панчеву, али такође и увозе", истиче Путниковићева.

Наглашава да ће, у случају прекида снабдевања преко Јадранског нафтовода, постојеће залихе, које су довољне за више од два месеца, обезбедити стабилност. Ако криза потраје, деривати ће се, како каже, додатно увозити.

"Иначе, Србија већ дуже време, од почетка украјинске кризе, одређује највише малопродајне цене горива, тако да држава неће дозволити да бензин буде дупло скупљи. Неки људи су ме питали да ли ће литар горива коштати 400 динара. Мислим да постоје људи који ову информацију користе да плаше народ. Ми смо преживели и санкције деведесетих", сматра саговорница РТС-а.

Говорећи о значају политичких веза са Мађарском, Путниковићева је подсетила на пројекат изградње нафтовода према Мађарској и нафтовода "Дружба".

"То је нафтовод који иде са територије бившег Совјетског Савеза, али одатле може да се транспортује и друга нафта, а не само руска. Подсећам, ово је одлука коју је администрација председника (Џозефа) Бајдена донела још пре избора у Америци. Сумњам да би Трамп то прихватио. С друге стране, Србија је у септембру потписала међудржавни споразум о енергетској сарадњи са Америком", подсећа Путниковићева.

"Нећемо се смрзнути"

Наводи и да се у медијима често појављују геополитички наративи који имају за циљ застрашивање.

"Подсећам да је НИС пре две године био мета напада, када је из Хрватске стигла информација да ЈАНАФ неће транспортовати руску нафту. Тада је НИС објаснио да увози мање количине руске нафте, јер економска логика налаже куповину јефтиније ирачке нафте", сматра уредница портала Енергија Балкана.

На питање шта би било најгоре што се може десити, Путниковићева је рекла да би то био прекид испоруке нафте преко ЈАНАФ-а.

"ЈАНАФ има само два велика клијента – Србију и Мађарску. Прошле године су Мађари протестовали због високих трошкова транспорта које је одредила Хрватска, а чак је и мађарска влада интервенисала да се те цене смање", указује саговорница.

Новинарка је подсетила на податак да је НИС 2008. продат за 400 милиона евра у оквиру уговора између Владе Србије и руског "Гаспрома", питајући колико би данас коштало евентуално враћање већинског власништва.

Занимљиво јој је, каже, да су критичари политичари који су тада били део коалиције странака која је чинила власт у Србији и учествовала у продаји НИС-а.

"Подсетићу да су у Москву на потписивање тог фамозног уговора отишли и Коштуница и Тадић. Била је то необична ситуација, јер је правило да два шефа државе не могу бити на истом месту, али су Руси направили изузетак. Уговор је потписао Велимир Илић, који је у то време био министар за инфраструктуру, а не енергетику. То јасно показује да је продаја НИС-а била више политичка прича него економска", сматра Путниковићева.

Истиче да се и данас може расправљати о томе да ли је НИС могао бити продат по вишој цени.

"Можда смо могли да га продамо мађарском МОЛ-у, али погледајмо пример Хрватске. Тамо су модернизовали своје рафинерије и сада извозе гориво у Мађарску, па чак и у Босну. НИС је улагао у рафинерију у Панчеву, која је сада једна од најмодернијих у Европи и остварује профите. Они који сада критикују што НИС вади домаћу нафту требало је о томе да размишљају пре него што су га продали", истиче саговорница. 

Путниковићева напомиње да Србија има резерве нафте и гаса довољне за грејну сезону и да грађани не треба да страхују.

"Грејање ћемо имати јер гаса имамо. 'Гаспром' је власник гасовода и подземног складишта у Банатском Двору, али имамо и резерве у Мађарској. Нећемо се смрзнути", закључује Јелица Путниковић.

недеља, 19. јануар 2025.
-1° C

Коментари

Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом
Predmeti od onixa
Уникатни украси од оникса
Ruzmarin
Рузмарин – биљни еликсир младости, чува наше памћење и отклања болове