Студенти ПФНС у блокади незадовољни одлуком Наставно-научног већа
Студенти Правног факултета у Новом Саду, који су у блокади, реаговали су на одлуку Наставно-научног већа тог факултета да усвоји План надокнаде наставе у летњем семестру школске 2024/25.
У објави на инстаграм налогу су нагласили да је таква Одлука већа у супротности са "вољом пленума", чија се, како кажу, "суштина одгледа у томе да Факултет у блокади остаје све до потпуног испуњења захтева".
На позив Наставно-научног већа се о Плану надокнаде наставе изјасне путем анкете, студенти у блокади су саопштили да сумњају у легитимност такве анкете.
"Никакве анкете, биће како планум каже", закључили су у објави.
Опширније
Краће
Наставно-научно веће Правног факултета у Новом Саду: Наставне активности треба да почну 5. маја 2025. године
Наставно-научно веће Правног факултета у Новом Саду усвојио је на седници Одлуку којом је усвојен План надокнаде наставе у летњем семестру школске 2024/25 за коју је гласало 20 од 22 члана већа.
Према Одлуци све наставне активности треба да почну 5. маја 2025. године, а да је План надокнаде донет у складу са Законом о високом образовању, Законом о раду и свим другим релевантним прописима.
На истој седници Већа донета је Одлука да се омогући свим студентима Правног факултета у Новом Саду да се изјасне о усвојеном Плану надокнаде наставе.
"Имајући у виду ванредне околности, које су наступиле услед блокаде зграде Факултета и уважавајући једнака права свих студената гарантована Уставом и законом, изјашњавање студената ће бити организовано преко Студентског сервиса преко којег Факултет редовно комуницира са својим студентима и којем сваки студент има приступ преко персонализованог налога, на основу корисничког имена и лозинке, уз све мере техничке заштите које постоје на овом сервису. Овај систем онемогућава било какву злоупотребу изјашњавања", наглашава се у саопштењу објављеном на сајту факултета.
Наглаша се да ће изјашњавање бити спроведено у периоду од уторка 22. до петка 25. априла 2025. године, а да ће о тачном времену почетка изјашњавања студенти ће бити обавештени СМС поруком.
Истиче се да ће само збирни подаци о резултатима изјашњавања бити објављени.
Опширније
Краће
Студенти у блокади дочекују бициклисте из Стразбура
Студенти у блокади дочекују групу бициклиста која је возила до Стразбура у догађају под називом "Церемонија за хероје".
Најављују да ће дочек бити организован на Варадинском мосту у уторак у 20 часова.
Опширније
Краће
Нишки студенти дочекани у парку Светог Саве
Нишки студенти који су пешице и бициклима ишли у Нови Пазар и Краљево стигли су Ниш.
Њихове колеге студенти у блокади дочекали су их у парку Светог Саве. Док су их чекали са најмлађима су осликавали ускршња јаја.
Опширније
Краће
Завршен протест студената у блокади испред Скупштине Војводине
Протест који су студенти у блокади и група грађана организовали данас испред зграде Скупштине Војводине током заседања завршен је пошто су се учесници после одавања поште страдалима на Железничкој станици у Новом Саду разишли.
У неколико наврата зграду, коју је обезбеђивала полиција, гађали су јајима.
Током протеста била је блокирана и раскрсница код Бановине.
Девета седница Скупштине Војводине завршена је усвајањем девет тачака дневног реда после више од пет и по сати расправе.
Опширније
Краће
Протест испред ЈКП "Водовод и канализација" у Новом Пазару
Због вређања студената током блокаде 12. априла на кружном току Шестово у Новом Пазару, испред градског ЈКП Водовод и канализација окупили су се грађани и студенти који су желели да разговарају са лицима која су их вређала, која су, како тврде, запослена у тој установи.
Врата су била закључана током окупљања, а све је прошло без инцидената.
Шеснаест минута тишине у Скупштини Војводине
У Скупштини Војводине одржана је 16-минутна тишина за жртве пада надстрешнице на Железничкој станици у Новом Саду, а посланици опозиције стајали су испред клупе председавајућег са транспарентима са натписом "Одговараћете сви".
За клупом председавајућег није било никога, док је већина присутних посланика владајуће коалиције седела.
Седница је, како јавља 021, настављена после паузе претресом четврте од десет тачака дневног реда, која се односи на намеру приступања АП Војводине Међународној асоцијацији франкофоних регија.
Опширније
Краће
У Шапцу одата пошта страдалима у паду надстрешнице
Шапчани и даље свакодневно блокадом раскрснице између библиотеке и музеја подсећају на студентске захтеве и подршку до испуњења.
Шеснаест минута тишине за настрадале у паду настрешице у Новом Саду студената, матураната, просветних радника, грађана, активиста.
Фото: РТС
Студенти праве буку око сале Скупштине Војводине
Полиција обезбеђује улаз са обе стране Скупштине Војводине, а студенти тренутно браве буку око сале покрајинског парламента, јавља дописник РТС-а.
Студенти у блокади код Скупштине Војводине
Новосадски студенти у блокади окупили су се код Скупштине Војводине, уочи почетка седнице покрајинског парламента, испред којег је постављен кордон полиције у пуној опреми за разбијање демонстрација.
Део студената и грађана који их подржавају стигао је до задњег улаза Скупштине Војводине, у коју је претходно ушао велики број припадника Жандармерије.
Студенти носе велике макете јаја са сликама председнице Владе Војводине Маје Гојковић, председника Скупштине Војводине Јухаса Балинта и директора РТС-а Драгана Бујошевића.
Као један од повода за окупљање навели су то што је председница покрајинске Владе Маја Гојковић била на два отварања Железничке станице у Новом Саду, те истакла да је реч о најбезбеднијој станици.
Студенти је стога сматрају одговорном за страдање 16 људи у паду надстрешнице 1. новембра 2024. године.
Осим тога, студенти су као разлог за окупљање навели и то што је председник Скупштине Војводине Балинт Јухас наредио обезбеђењу да изгура новинаре са последње седнице одржане у децембру.
Седница Скупштине Војводине почиње у 10 часова, а покрајински посланици расправљаће о седам тачака.
Између осталог, одлучиваће о извештају о управљању јавном својином АП Војводине, о годишњем извештају покрајинског заштитника грађана и о извештају о пословању Фонда за европске послове, као и о предлозима за израду просторних планова и предлог о намери приступања Међународној асоцијацији франкофоних регија.
Испред Скупштине Војводине могу се видети ограде које су постављене у среду поподне.
Опширније
Краће
Незаконита блокада објеката Радио-телевизије Србије због које су запослени онемогућени да уђу на своја радна места траје од понедељка у 22 сата. РТС прилагођава програмску шему због отежаних околности рада.
Студенти у блокади настављају са акцијама док њихови захтеви не буду испуњени. Протестују пет месеци, тражећи одговорност за пад надстрешнице зграде Железничке станице у Новом Саду 1. новембра и погибију 16 људи.
Група од 80 студената у блокади, која је 3. априла ујутру кренула бициклима пут Стразбура, стигла је у тај град да би у "центру европске правде предали документ о кршењу права у Србији", европским званичницима скренула пажњу на студентске захтеве и тренутну ситуацију у Србији. Прошли су кроз кључне европске градове, Салбург, Минхен, Улм, Штутгарт, Карлсруе. У Стразбур су стигли 15. априла. У седишту Европског парламента примили су их европарламентарци, а у Савету Европе предали су писмо заменику генералног секретара Бјорну Бергеу.
Истовремено, протест је одржан у Краљеву, где су пешке дошли студенти из Аранђеловца, Ужица, Ваљева, Пожеге, Чачка.
Блокадама и обустави наставе претходних месеци придружили су се матуранти великог броја гимназија и средњих стручних школа у Србији.
Комеморативним скуповима у више градова у Србији 1. априла обележено је пет месеци од пада надстрешнице у Новом Саду, средњошколци и наставници на три и по сата блокирали су мост "Газела".
Последње суботе у марту одржан је шесточасовни протест испред Информера.
Грађани и студенти окупили су се 24. марта, на годишњицу почетка НАТО бомбардовања Савезне Републике Југославије, испред Генералштаба и Уставног суда у Београду. Изразили су незадовољство због тога што је Генералштабу одузет статус културног добра.
У недељу, 23. марта, у Новом Саду је био Дан жалости због смрти Вукашина Црнчевића, који је после четири месеца и три недеље подлегао повредама задобијеним у паду надстрешнице.
У Чачку је истог дана одржан протест грађана на који су их позвали студенти Факултета техничких наука у блокади због догађаја од суботе, 22. марта, на Градском тргу када су, како су навели, нападнути студенти тог факултета. Неколицина учесника протеста разбила је врата градске управе у Чачку и ушла у зграду. Полиција је саопштила да је идентификовано шест особа. Окупљени су током протеста шетали градским улицама, правили буку и гађали јајима седиште Градског одбора СНС-а.
У Нишу је у петак увече 21. марта дошло до инцидента испред места где је требало да буде одржана трибина Српске напредне странке. Окупљени грађани су чланове СНС-а гађали јајима, каменицама и поливали водом. Нападнут је градоначелник Ниша Драгослав Павловић као и други чланови СНС-а који су хтели да присуствују страначкој трибини. Тада су приведена и тројица студената.
Студенти су претходних дана пружили и подршку просветарима који су протестовали испред Министарства просвете и зграде РТС-а у среду 19. марта. Просветни радници траже од Јавног сервиса да о њиховим захтевима извештава објективно, истинито и правовремено, као и да "стану на страну грађана" и извештавају о њиховим захтевима у Другом дневнику. Протест су подржали и средњошколци, као и део радника РТС-а.
Студенти и грађани су у понедељак 17. марта после Ургентног центра у Београду, протестовали испред Министарства здравља, пошто је Ургентни центар осудио "ширење панике" о здравственом стању људи после инцидента у Улици краља Милана када је још необјашњен звучно-ваздушни удар уплашио и растерао демонстранте у петнаестоминутном одавању поште настрадалима у Новом Саду. Ургентни центар је навео да је радио "уобичајено", а амбуланте "нису биле преплављене" пацијентима са симптомима "звучног удара".
Велики број грађана из целе земље одазвао се на студентски протестни скуп под слоганом "15. за 15" у центру Београда 15. марта.
Иако је првобитно Скупштина Републике Србије била најављена за централно место окупљања, Трг Славија је у два наврата током дана проглашен за алтернативно место централног програма скупа "15. за 15", из безбедносних разлога – због окупљених око Удружења Студенти 2.0 који су боравили и тог дана у
И поред тога, на више локација у центру Београда дошло је до инцидената и међусобне туче једног дела учесника протеста, а данима после протеста јавност је заинтересована за случај у Улици краља Милана када је петнаестоминутна тишина која је почела у 19.00 прекинута четири минута раније због звучно-ваздушног удара о којем сведоче очевици, међу којима је одређен број затражио лекарску помоћ.
Док се у делу јавности спекулише о употреби звучног средства за разбијање демонстрација, полиција, Војска и БИА, демантују да је тако нешто употребљено 15. марта.
Студенти у блокади су 11. марта у 21 сат окончали 22-часовну блокаду улаза у зграду Радио-телевизије Србије у Таковској 10 и Абердаревој 1, која је почела 10. марта, око 22.30. Истовремено, била је блокирана и зграда Радио-телевизије Војводине.
Наставили су са блокадама факултета и ректората после студентско-радничког протеста "Раме уз раме – студенти и радници" који је одржан за викенд. У Нишу је одржан студентски протест "Ружа правде", док су је у Новом Саду био протест под називом "Шта жене знају са јајима".
Два дана раније је организована шетња "Кругом двојке" у Београду и протест испред зграде РТС-а.
Део студената у блокади и грађана који су били на протесту испред РТС-а дошли су до Пионирског парка и скандирали и звиждали окупљенима у Удружењу "Студенти 2.0" који, како наводе, желе да похађају наставу и који су од четвртка под шаторима у Пионирском парку. Кордон полиције стајао је између две групе студената и грађана.
Поред свакодневних протестних шетњи и одавања поште настрадалима у паду надстрешнице на Железничкој станици у Новом Саду, широм Србије, одржан је и велики протест "Студентски едикт" у Нишу, 1. марта, четири месеца после пада надстрешнице у Новом Саду када су студенти из више праваца у вишедневном маратону пешке стигли у Ниш на протест који је трајао 18 сати.
Протест у Нишу уследио је после великог скупа студената из целе земље под називом "Сретнимо се на Сретење" у Крагујевцу.
Претходно, поводом 100 дана од пада надстрешнице у Новом Саду, студенти су и 9. фебруара, седмочасовном блокадом београдског моста Газела још једном позвали надлежне институције на одговорност.
Када се навршило три месеца од трагедије на Железничкој станици, 1. и 2. фебруара, организована је и студентска блокада Моста слободе у Новом Саду, која је трајала 27 сати.
Неколико дана пре, истим поводом, студенти су организовали једнодневну блокаду београдске Аутокоманде.
У међувремену – студенти, професори универзитета у Србији као и наставници основних и средњих школа, ђаци и матуранти широм градова Србије – настављају и са протестима и блокадама зграда факултета и ректората, основних, средњих школа и гимназија.
Један од повода за оставку премијера Милоша Вучевића 28. јануара је и напад на студенте испред страначких просторија Српске напредне странке у Новом Саду, у ноћи између 27. и 28. јануара. Нападачи су тада тукли студенте палицама и песницама. Студенткиња која је том приликом теже повређена имала је интервенцију на Клиници за максилофацијалну хирургију УКЦБ.
У блокадама су најмање 63 факултета пет државних универзитета, више приватних факултета и неколико високих струковних школа.
Потписима студентске захтеве су подржали одређен број судија Апелационог суда у Београду, Привредног апелационог суда, Првог основног суда у Београду, Вишег суда у Београду, Основног суда у Обреновцу, као и Адвокатска комора Србије, која је била у тродневном штрајку, а потом и у једномесечном штрајку. Акцијама, протестима и обуставом рада подршку пружају и пољопривредници, лекари, глумци, позоришта и друге културне установе и појединци. Скупови подршке студентима у међувремену су организовани и у региону, али и у српској дијаспори по градовима и светским метрополама.
Блокадама и обустави наставе придружили су се матуранти великог броја гимназија и средњих стручних школа.
Протестима и обуставама рада прикључиле су се и основне школе широм Србије, као и наставници незадовољни договором који су репрезентативни синдикати направили са Владом Србије.
Коментари