ЕУ: Забринути смо због извештаја о инцидентима против демонстраната и очекујемо њихову брзу истрагу
Европска унија пажљиво прати унутрашњу политичку ситуацију у Србији, забринута је због инцидената против демонстраната и очекује брзу истрагу ових догађаја, саопштено је у Бриселу.
"Забринути смо због извештаја о инцидентима против демонстраната и очекујемо њихову брзу истрагу. Слобода окупљања је основно европско право и мора бити заштићено и коришћено на миран начин, уз поштовање владавине права и јавног реда", изјавио је портпарол Европске комисије Гијом Мерсије.
Портпарол је нагласио да Европска комисија пажљиво прати развој догађаја у Србији и "велике демонстрације студената и других група".
У контескту приступних преговора Србије са ЕУ, Мерсије је позвао "све политичке актере да се врате дијалогу и уздрже од изазивања тензија".
"Сви актери треба да се конструктивно ангажују у међупартијском политичком дијалогу, што ће омогућити да се пажња и енергија врате на реформе у кључним областима владавине права, људских права и усклађивања са законодавством ЕУ, како би се убрзао процес приступања ЕУ. То би било у складу са прокламованим циљем српског руководства и са интересима грађана Србије", закључио је портпарол Европске комисије.
EPA-EFE/OLIVIER MATTHYS
Протести студената и средњошколаца у Новом Пазару
Протести студената и средњошколаца у Новом Пазару испред Државног Универзитета.
Студенти и средњошколци поновили су захтеве колега са осталих Универзитета у Србији.
Након обраћања, организована је мирна шетња као и петнаестоминутни помен жртвама трагедије у Новом Саду.
Опширније
Краће
У Ваљеву подршка студентима у блокади
У Ваљеву су и данас ђаци и професори у 11.52 блокирали Улицу Вука Караџића испред школе и 15-ом тишином одали пошту настрадалима у Новом Саду.
Потом су блокирали централну раскрсницу у Ваљеву и петнаестоминутном буком подржали студенте у блокади.
Подршка просветарима и из Крагујевца
Студенти, средњошколци, грађани,окупили су се на крагујевачом Ђачком тргу на протесту "Застани за будућност, наставници зову на јавни час."
На скуп је позвала Унија синдиката просветних радника Крагујевца.
Одржано је и петнаест мунут тишине за настрадале у паду надстрешнице на Железничкој станици у Новом саду.
Прочитано је писмо подршке студената у блокади просветним радницима у којем им пружају подршку да истрају у својим захтевима и поручују да стоје уз њих и да нису сами.
Матуранти Прве крагујевачке гимназије, од јутрос су блокирали школу. О даљим потезима кажу, одлучиће на пленуму.
RTS
Студенти и ђаци у Зрењанину уз просветаре
Студенти Техничког факултета који су у блокади и матуранти подржали су на протесту који је организован у центру Зрењанина просветне раднике који су обуставили рад у школама. Овом приликом је прочитно и писмо подршке бивших ученика зрењанинске гимназије.
Такође је истакнуто да је део просветних радника требало да присуствује протесту у Београду, али су у томе спречени јер име је превозник отказао уговорену вожњу.
Након окупљања у центру организована је протестна шетња до платоа испред Kултурног центра у коме се налази школска управа, где су представници студената Техничког факултета позвали присутне на наредне протесте које организују.
Окупљање је завршено петнаестоминутном тишином.
Блокада раскрснице код смедеревске гимназије
Део просветних радника и грађани, окупили су се испред смедеревске гимназије у 11.52, како би одали пошту страдалима у Новом Саду и пружили подршку студентима.
Они су на 15 минута блокирали раскрсницу код гимназије, а након тога су кренули у шетњу до зграде Регије, односно седишта Подунавског управног округа.
Скуп је неколико дана раније најавио новоосновани Форум смедеревских школа.
RTS
И данас одржана блокада код техничких факултета у Београду
Део студената неколико факултета блокирао је и данас у 11.52 минута на 18 минута Булевар краља Александра код техничких факултета у Београду.
Одали су пошту за 15 погинулих у паду надстрешнице на Железничкој станици у Новом Саду и троје погинулих у Рашки.
У знак подршке студентима у блокади и њиховим захтевима, адвокати у Србији од данас су обуставили рад на седам дана.
У петак поподне је одржан протест студената и грађана испред зграде РТС-а.
Студенткиња Правног факултета повређена је у четвртак током блокаде у Рузвелтовој улици, када је возач аутомобила налетео на њу и носио је на крову, након чега је пала и повредила се. Девојка је збринута у болници. Возачу аутомобила је одређен притвор до 30 дана и њему ће се судити за убиство у покушају. И дан касније, такође један аутомобил покушао да прође кроз масу током блокаде код Правног факултета. Срећом нико није повређен.
Део студената у Београду, Новом Саду и Нишу наставио је са блокадама зграда факултета и ректората поводом трагедије на Главној железничкој станици у Новом Саду, у којој је погинуло 15 људи, а тешко су повређене још две особе, после великог студентског и грађанског протеста испред Уставног суда у Београду, 12. јануара, у оквиру акције "Важно је имати (У)став".
Захтеви студената у блокадама су објављивање целокупне документације о реконструкцији Железничке станице, одбацивање оптужби против ухапшених и приведених студената, активиста и грађана на претходним протестима поводом трагедије у Новом Саду, подношење кривичних пријава против свих нападача на студенте, професоре и грађане и повећање буџета за факултете за 20 одсто.
Представници власти сматрају да су испунили све захтеве, док студенти у блокадама истичу да ниједан од захтева није испуњен у потпуности.
У блокадама су најмање 63 факултета пет државних универзитета, два приватна факултета и четири високе струковне школе.
Блокадама и обустави наставе до почетка зимског школског распуста придружили су се матуранти великог броја гимназија и средњих стручних школа. Поједине средње школе и гимназије одржавале су током распуста јавне часове на којима одају пошту страдалима на Железничкој станици у Новом Саду.
Иако је данас требало да почне друго полугодиште у основним и средњим школама, део школа у Србији потпуно је обуставио наставу.
Матуранти новосадске Гимназије "Јован Јовановић Змај" обуставили су блокаду зато што су, како наводе, испуњени сви захтеви осим извињења директора.
Студентске блокаде факултета и ректората почеле су крајем новембра, пошто су академци са Факултета драмских уметности (ФДУ) у Београду физички нападнути испред зграде факултета током одавања поште страдалима у новосадској трагедији.
Коментари