Плата и међуљудски односи највише утичу на одабир посла, где се изгубила љубав према занату

Најновије истраживање Инфостуд-а о очекивањима запослених у Србији и оних који посао траже показује да висина плате остаје и даље најважнији фактор код 66 одсто испитаника. Милош Турински рекао је за РТС да верује да ће се међуљудски односи вратити на прво место чим се економска ситуација стабилизује.

Милош Турински наводи да ће наредне године бити тачно деценија како на тржишту рада недостају квалификовани радници.

"Ми смо имали ситуацију да се заправо обрнуло тржиште рада 2015. године када је већа понуда била управо из зоне са средњом стручном спремом, и то је само расло из године у годину. Нема ни младих који су заинтересовани да буду шегрти, макар и на пар месеци да науче посао. Ко има занат, има руке злата вредне", рекао је Турински.

"Имали смо ситуацију да се за водоинсталатера нуди почетна зарада од 2.000 евра и могућност становања, уколико нисте из Београда", наводи Турински.

Када се помињу очекивања, Турински каже да се увек очекује више од оног што се има.

"Велики број људи живи испод онога што заправо очекује. Када смо урадили неки просек свих испитаника, добили смо цифру да се у просеку очекује 1.0000 евра за плату. Што опет говори да је то неки републички просек који би за све наше грађане био више мање довољан", наводи Турински.

Није битно само за колико радимо, него и са ким

Сем зараде, на високом месту су међуљудски односи.

"Међуљудски односи су се држали високом на првом месту десет година. Плата се попела само у последње две године, како је почела економска криза, инфлација и слично. Верујем да ће се међуљудски односи вратити на чело, чим се ситуација стабилизује", предвиђа саговорник Београдске хронике.

Турински саветује садашње осмаке да не прате нужно савете родитеља, који у већини случајева гласе да упишу након средње школе факултет како не би остали без посла.

"Ситуација више није таква. На првом месту треба да прате своје срце, љубав према одређеном занимању, колико год да је перспективно", истиче Туриснки.

Своје срце је послушао и Никола Јовановић, који је још као мали знао да ће да буде аутомеханичар кад порасте. Данас жели да заврши Електотехнички факултет и има доста нових кола.

Без алата нема ни заната, а без занатлије нема ни мераклије

На Каленић пијаци 85-годишњи чика Славко и даље ради као месар.

Прецизан и окрета, седам деценија се бави овим послом, и како каже поново би га одабрао.

 

недеља, 29. децембар 2024.
5° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње