Читај ми!

Зашто приватни сектор нуди више бонуса и флексибилности – од борбе за тринаесту плату до недостатка радне снаге

Иако су плате у јавном сектору и даље више и сигурније, примичу се зараде и у приватном сектору. Небојша Атанацковић из Уније послодаваца изјавио је за РТС да је тржиште рада почело да функционише у правој мери, што је предност за раднике, али не и послодавце. Милош Турински са портала "Инфостуд" истиче да је приватни сектор сада примамљивији због бенефиција и флексибилности рада.

Просечна нето плата у јавном сектору износила је 100.912 динара, у поређењу са 97.581 динаром у приватном сектору, што је у просеку за 3,4 одсто више, кажу последњи подаци Републичког завода за статистику.

Небојша Атанацковић, гостујући у Јутарњем програму РТС-а, рекао је да је напокон тржиште рада почело да функционише у правој мери, нема више онога да се једном запослите и ту сачекате пензију. Разлози зашто функционише тржиште рада су и у ниском наталитету, све је мање нових генерација које долазе, а те нове генерације имају могућности да бирају где ће да раде, за који износ и под којим условима. То је, истиче, предност за раднике, али не и за послодавце.

"Јер, знате и сами колика је тешко пронаћи мајстора, керамичара, на пример или водоинсталатера. Дошло је до одређеног дисбаланса јер јавни сектор има ограничења у томе колико новца може да очекује из заједничких средстава", истиче Атанацковић.

Тринаеста плата и посао за странце

Према речима Атанацковића, тринаеста плата је начин на који послодавци у међусобној конкуренцији задржавају квалитетне раднике.

"Више није примерено да послодавац једино гледа како ће да повећа профит и смањи трошкове", наводи Атанацковић, додајући да никада нисмо имали нижи проценат незапослености, па је тешко наћи радника који одговара потребама послодаваца.

Атанацковић указује да управо зато расте број странаца који добијају дозволе за рад у нашој земљи како привреда не би трпела.

Милош Турински истиче да понуда посла и потражња за кандидатима, односно њихов недостатак, утичу на висину зараде.

"Видимо све већу потражњу за радницима. Послодавац, у борби са преосталим квалификованим кадром, повећава услове рада, односно висину зараде, па се зато смањује јаз. Имамо веће плате у приватном сектору него што је очекивано за тржиште рада у Србији. На нивоу просека, међутим, јаз је изједначен", напомиње Турински.

Примамљиви бонуси и повишице

Турински каже да су у јавном сектору плате фиксне и редовне, док у приватном има више могућности за повишице и бонусе.

"Поједине компаније у Србији дају и четрнаесту плату. У приватном сектору су веће флексибилности у томе шта компаније нуде, односно пакети бенефиција које нуде уз зараду. Можете и брже да напредујете од државних фирми, што зависи од вашег учинка. Више флексибилности има у радном времену код приватника“, наводи Турински.

Указује и да према истраживању Инфостуда, младима је посао у јавном сектору на трећем месту од четири понуђена, док је на првом месту рад у страним компанијама које послују на домаћем тржишту.

"Није само плата у питању, већ и култура и пакет бенефиција. На другом месту бирају предузетништво, а тек на трећем могућност да раде у државним фирмама. Није више само зарада и стабилност посла у питању, већ и начин живота, односно како се компанија односи према вама и шта нуди", наводи Турински, додајући да радника фали у готово свим занатским пословима.

Гост Јутарњег програма каже да је прошле године више од 70.000 страних радника добило дозволу за рад, што је значајан раст, напомињући да наша земља има велики проблем због недостатка квалификованих радника.

уторак, 07. јануар 2025.
13° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње