У свету 120 милиона присилно расељених, Србија мигрантима успутна станица

Рекордних 120 милиона људи у свету присилно је расељено пре свега због постојећих и нових конфликата у Судану, Конгу, Мјанмару, Појасу Газе, Украјини. Сирија остаје и даље највеће глобално жариште са око 13,8 милиона избеглих у земљи и ван њених граница, подаци су УНХЦР-а на Међународни дан избеглих.

Међу онима који су морали да напусте домове а којих је данас толико да би могли да населе један Јапан је и Махмуд Шалаби - једини преживели најгоре бродске катастрофа на Медитерану. У бродићу који се пре годину дана преврнуо надомак Грчке биле су стотине људи а тела његових 16 пријатеља никада нису пронађена.

"Нико не жели да прихвати да су мртви јер још нису чули никакве вести о њима нити знају шта им се десило. Чланови породице су звали свог рођака и тај телефон је звонио. Зато размишљају како то када је телефон у мору, како може да звони и да се људи јављају на тај број. Јављају се и говоре страним језицима, не арапским", каже Махмуд Шалаби из Египта.

У импровизованим или претрпаним бродовима, несигурним гуменим чамцима, многи и даље крећу у потрагу за сигурнијим животом. Грчка обалска стража на мети је оптужби да када се чамци приближе обали не помаже. За нехуман однос критикована је и Мађарска која је пре неколико дана због свог поступања изгубила спор.

одсетићу Европски суд правде је оценио да је мађарско понашање представља кршење прописа, директиве о азилном поступку и директиве о враћању људи и захтевао је да Мађарска одступи ово сада је извршна мера коју је комисија ЕУ тражила", објашњава Радош Ђуровић из Центра за заштиту и помоћ тражиоцима азила.

У прихватним центарима у Србији је 475 миграната, већина из Сирије, Авганистана, Пакистана, Марока. Они који одлуче да остану или не могу да наставе пут помоћ добијају и кроз програм интеграције изгеглица.

"Компаније али и Национална служба за запошљавање нас подржавају како би људи који долазе са одређеним искуством могли да раде у Србији, науче језик, да нађу живот и не буду терет за систем социјалне заштите", истиче представник УНХЦР у Србији Суфијан Ађали.

На светски дан избеглица подршка и за више од 53.000 породица избеглих и интерно расељених у Србији. После више од три деценије и даље је доста оних који нису решили стамбено питање нити повратили имовину.

"Скоро 600.000 грађана из Хрватске, БиХ, је дошло у Србију, ако погледамо тај број у односу на број становника можемо рећи да је сваки десети становник Србије у једном тренутку био избеглица", наглашава наташа Станисавњевић из Комесаријата за избеглице и миграције.

Иран, Турска, Немачка, тренутно збрињавају највећи број избеглица, подаци су УНХЦР-а.

петак, 22. новембар 2024.
0° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње