Премијер присуствовао литургији у новосадском Саборном храму
Председник Владе Србије Милош Вучевић присуствовао је свечаној литургијској прослави празника Васкрсења Христовог у новосадског Саборном храму.
"Заједно са старијим сином и својим најближим сарадницима присуствовао сам свечаној литургијској прослави празника Васкрсења Христовог у новосадском Саборном храму. Светом архијерејском литургијом началствовао је Преосвећени епископ бачки Иринеј. Уз наискреније васкршење честитке, нашем великом бачком архијереју владики Иринеју посебно захваљуљем на топлом гостопримству и увек искреној срдачности", написао је Вучевић на свом Истаграм налогу.
Вучевић је још једном честитао празник.
"Користим прилику да још једном српском роду који данас празнује Христову победу живота над смрћу, честитам најсветлији празник над празницима традиционалним хришћанским поздравом Христос Воскресе", додао је Вучевић.
Јутарња литургија у Храму Светог Саве
У Храму Светог Саве у Београду служи се јутарња литургија уз присуство великог броја верника.
Владика Теодосије служио ускршњу литургију у манастиру Грачаница
Владика рашко-призренски Теодосије са свештенством служио је Васкршњу литургију у манастиру Грачаница у присуству великог броја верника, представника локалне самоуправе и канцеларије за Косово и Метохију.
За највећи хришћански празник из порте манастира у Грачаници верници су пожелели мир и благостање.
"Да живимо у миру и заједно, на нашим просторима где и јесмо. Да да Господ мира и благостања и да живимо у слози", рекао је Миодраг Живић за Танјуг.
Како каже Душан Борисављевић, за Србе који живе на КиМ "симболика је веома битна".
"Да би били спашени, морамо да страдамо. Ми овде страдамо годинама и чекамо да будемо спашени. Да живимо у љубави и благостању овде са својим породицама још најмање 500 година", рекао је Борисављевић.
Један од верника пожелео је да празник прославимо са својим породицама и пријатељима, и да "ширимо љубав а не рат, ни овде, ни било где у свету".
Поноћној васкршњој литургији у Грачаници присуствовао је и заменик директора Канцеларије за Косово и Метохију, Борислав Тајић који је поручио да је Србија увек била и увек ће бити уз свој народ на простору КиМ и да ће учинити све да тако и остане.
"Учинићемо све кроз институције државе Србије, са сваког радног места, ма где били, али и из поштовања себе и свог идентитета да тако буде и остане. То се ничим не сме забранити, поготово директору Канцеларије Петру Петковићу, ни никоме другом, поготово када је разлог нашег присуства овде, да се буде тамо где припадамо, крај свог народа на КиМ", рекао је Тајић.
Тајић је додао да у тешким временима када мноштво и моћ јаких диктирају своја правила, плаћамо скупу цену нашег опстанка.
"Овде где нас наша вера води на челима љубави, братољубља и човекољубља, мира и суживота пружимо руке упућене свима који на тим основама желе сарадњу и договор међу људима и народом", додао је Тајић.
Директору Канцеларије за Косово и Метохију Петру Петковићу приштинске власти забраниле су да на Ускрс буде са народом на Косову и Метохији.
Посета начелника Генералштаба манастиру Студеница
Начелник Генералштаба Војске Србије генерал Милан Мојсиловић присуствовао је, са сарадницима, јутарњој васкрсној служби и литургији у Храму Успења Пресвете Богородице у манастиру Студеница, одакле је честитао Ускрс.
Генерал Мојсиловић је потом разговарао са игуманом манастира архимандритом Тихоном и монасима, саопштила је Министарство одбране.
Мојсиловић им је захвалио на указаној добродошлици и гостопримству и изразио задовољство што је био у прилици да Васкрс проведе у једном од најстаријих и најугледнијих српских манастира.
Братству манастира, у којем су молитве за српски род узносили Свети Сава и његов отац Свети Симеон, начелник Генералштаба пожелео је добро здравље, истичући да њихов несаломиви дух и несебична љубав према духовној служби представљају пример и надахнуће припадницима Војске Србије да и даље храбро и пожртвовано служе својој отаџбини Србији.
Свим припадницима Војске Србије и грађанима Републике Србије који славе Васкрс, начелник Генераштаба је из Студенице упутио искрене и срдачне честитке, уз жеље за добро здравље, просперитет, личну и породичну срећу.
Војска Србије
Патријарх Порфирије поручио је на васкршњој литургији да сви треба да васкрснемо изнутра као појединици, али и као народ и свакога дана будемо бољи и имамо међусобно разумевање.
Порфирије се на крају празничне архијерејске литургије кратко обратио верницима и честитао им Васкрс.
"Нека је срећан и благословен, браћо и сестре, данашњи дан и празник - да смо сви благословени, благословом васкрслог Христа. И његовим благословом да васкрснемо и ми изнутра, да увек заједно будемо његови. Да васкрснувши у њему, васкрснемо и као појединци, али и као народ. Свакога дана, да будемо бољи од себе. Живели, нека Бог да добро здравље, љубав и међусобно разумевање - Христос васкрсе", поручио је патријарх Порфирије.
Васкрс је највећи хришћански празник јер суштина хришћанског учења означава Христово васкрснуће из мртвих, као победу вере и живота над смрћу.
У православним хришћанским црквама се на Васкрс отварају Царске двери на олтару, чиме се симболично указује да је Исус својим васкрсењем победио таму и смрт и отворио рајска врата и пут спасења читавом људском роду.
Према јеванђељима, догађај се збио на гробу Христовом, а радосну вест је женама мироносицама, "Марији Магдалени и другој Марији", саопштио архангел Гаврило.
Васкрс је покретан празник, који се одређује према природном календару и увек се везује за недељу са одступањем од 35 дана - од 4. априла до 8. маја.
Васкршње славље је за вернике крај Великог поста, а први мрсни залогаји су васкршња јаја која се, према древном обичају, фарбају у црвено као симбол проливене крви Христове.
Јаје је симбол обнављања природе и живота
Према предању, прва јаја је цару Тиберију поклонила Марија Магдалена, која је у Рим дошла са поруком о васкрсењу.
Јаје је симбол обнављања природе и живота и као што бадњак горећи на огњишту даје посебну чар божићној ноћи, тако исто васкршње црвено јаје значи радост и за оне који га дају и за оне који га примају.
Верници, по устаљеној традицији, васкршња јаја боје на Велики петак, када се, иначе, ништа друго не ради, већ су наше мисли упућене на догађај Христовог невиног страдања и понижења, од људи, на Голготи и Јерусалиму.
Прво обојено јаје, оставља се на страну до идућег Васкрса и зове "чуваркућа".
Хришћани Васкрс славе три дана, па су у календару СПЦ црвеним словом обележени Васкршњи понедељак и Васкршњи уторак.
У СПЦ православни верници размењују поздраве - Христос васкрсе! Ваистину васкрсе!
Коментари