Читај ми!

Око 40.000 људи нестало у рату у бившој Југославији, још се трага за 11.000

Међународна комисија за нестала лица представила је базу података активних случајева несталих на подручју бивше Југославије. Та јавно доступна база података покренута је уз подршку влада Велике Британије и Немачке. На територији бивше Југославије, сматра се, нестало је још 11.000 људи.

Након три деценије од сукоба, за трећином оних који су нестали током ратова у бившој Југославији још се трага. Само на територији јужне српске покрајине 1608 особа се и даље води као нестало. Без обзира на националност, сви нестали део су ове јавне базе.

"Дошло се до једне базе која ће помоћи не само нама у процесу тражења и у представљању овог тешког наслеђа сукоба на простору бивше Југославије, јер је ово база која је све исто третирала. И порука је да према свим жртвама имамо исти однос", истиче Вељко Одаловић, председник Комисије за нестала лица.

Алат за размену података

База несталих креирана је у оквиру Берлинског процеса. У наредном периоду очекује се да она буде алат за размену података, као и номинацију нових и закључивања старих случајева.

"Због природе оружаних сукоба због којих је дошло до великог померања становништва и расељавања становништва са ових простора, изазови коју су се десили у обједињавању информација су на овај начин превазиђени", указује Самира Крехић, шефица Програма Међународне комисије за Западни Балкан.

Заменик амбасадорке СР Немачке у Србији, Карстен Мајер-Вифхаузен истиче чврсто уверење те државе, да је решавање случајева лица несталих у оружаним сукобима основна цивилизацијска потреба, како би се унапредило заједничко разумевање о страхотама рата као и о томе да је туга породица на свим странама сукоба иста.

Још се трага за 11.000 несталих 

Током оружаних сукобава на простору бивше Југославије нестало је око 40.000 људи а још се трага за њих 11.000, подаци су Међународне комсије за нестала лица.

Највећи број несталих региструје Босна и Херцеговина, затим Хрватска и јужна српска Покрајина.

петак, 04. април 2025.
17° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом