Читај ми!

Небојша Челик, како преживети модерна времена

6. епизода: Љубав и Тиндер

Редакција дечијег програма Радио-телевизије Србије у трећој сезони едукативног серијала Небојша Челик под називом Модерна времена бави се проблемима данашњих адолесцената, покушавајући да форматом и визуелним језиком ову тему прилагоди циљној групи коју чине сами адолесценти али и њихови родитељи. Тема шесте епизоде овог серијала под називом Љубав и Тиндер истражује изазове савременог друштва и реакције младих на ову појаву.

Десанка Нагулић клинички психолог и сарадница на пројекту, између осталог, износи следеће податке: У пракси се срећу и функционалне партнерске везе   остварене преко социјалних мрежа али за сада, наведено је још увек недовољно испитано подручје. Психолошки ризик, када су млади у питању (уз предности које може пружити усамљенима и несигурнима у првим корацима ка савладавању психосексуалним компетенцијама) је да се убрзава психосексуално сазревање, да се губе реално доживљене емоционалне нијансе прерастања контакта у "нешто важно и значајно" да се покадкад промискуитетно уђе у потрагу за стално новим и "бољим" партнером, да се сексуалност и љубав посматрају као забава а не као потреба за блискошћу и повезаношћу. Наравно, велики су ризици да партнерска веза остане на нивоу онлајн љубави на даљину ("Love game - Just click away") и да се можда развије и до нивоа интернет порнографије итд.

Тим поводом као гошћа епизоде Љубав и Тиндер у документарном сегменту је Сандра Силађев - глумица,специјални саветник за љубав XXI века.

Главне улоге тумаче: Иван Ђорђевић - Џуди, Јелена Ђокић, Драган Петровић Пеле, Иван Зарић, Јелена Велковски, Стефан Бундало, Александар Кецман и Мина Николић

Екипу Јутјубера играју: Антонела Васић, Ана Стевић, Вања Јовановић, Вања Станковић, Димитрије Стајић, Ена Кристина Матошевић, Јана Окиљ, Катарина Јовановић, Марија Жеравица, Марко Милошевић, Саша Нићифоровић, Сара Пејчић.

Бластерси изводе оригиналну нумеру: Не гледај у овај прозор

На самом крају епизоде мс психолог Федор Мунижаба оцењује и закључује: "... оно што потенцијално може особи у будућности бити проблем, је да виртуелни свет постане замена за реални, а не само средство за олакшавање функционисања у реалитету. Принципи комуникације се разликују између живог и електронског контакта па порука односно слика коју шаљете или примате не мора бити реална због озбиљне разлике у пријему вербалног и невербалног садржаја. Наиме невербални садржај, који је јако значајан, се углавном губи у електронској комуникацији. Уз то налази кажу да се истинска интимност и блискост постиже далеко лакше и чешће у контакту "очи у очи", него посредно "на даљину". Од једнаке важности је и да имамо прилику да увежбавамо своје вештине и стичемо компетенције у реалном свету, а то може изостати ако се непропорционално више посвећујемо виртуелном."

Сценарио и режију потписује редитељ Милутин Петровић.

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње