Читај ми!

Крај филозофије?

"Да би живео сам, човек мора бити животиња или Бог, каже Аристотел. Недостаје трећи случај: ваља бити и једно и друго – филозоф“.

Овај Ничеов афоризам из књиге "Сумрак идола“ заправо сублимира његову идеју о аполонском и диониском и даље, о филозофу као јединству ова дрва принципа. Такође, имплицира и идеју сукоба, тензије, кроз јединство супротности. У сваком случају, филозоф је за Ничеа биће висине "добровољни живот усред леда и на високим планинама, трагање за свим страним и достојним упитности у људском постојању“.

Хиљадама година, без обзира на развојни пут филозофије, њене различите, понекад супротстављене школе мишљења и методологије, филозофија је била и остала хуманистичка дисциплина која трага за мудрошћу кроз истину, добро и лепо. Све су ове категорије прошле кроз различите интерпретативне и мисаоне концепте све до наших дана пост-изама али без сумње фигурирају као услов опстанка човекове цивилизације.

Филозофија је такође не само академска дисциплина, она је и предмет изучавања у школама. Ускоро се, међутим, неће предавати у средњим стручним школама. Ново издање емисије Час анатомије, трагом ове вести, актуализује причу о филозофији, њеним успонима и падовима и анализира савремено доба које воли да "филозофира“ али. По свему судећи, не воли филозофе. Зашто?

Гости емисије су филозофи Ненад Цекић управник Одељења за филозофију Филозофског факултета у Београду и Никола Ачански докторанд Филозофског факултета у Новом Саду

Ауторка и уредница емисије: Марија Ненезић

Ауторка прилога: Јована Јанковић

Режија: Маја Мандић

 

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње