Читај ми!

Где ће нам душа

"Једна од најстаријих и најдостојанственијих хипотеза...“ писао је Фридрих Ниче у 19. веку о души, a негде у 4. веку пре нове ере Аристотел је записао "Истраживање душе бисмо с правом могли ставити на прво место“.

За разлику од Платона који се бринуо о бесмртности душе, Аристотел је о души говорио као о нематеријалном формалном начелу које телу и телесном даје облик.

О души овде и сада, о њеном обликотворном својству за живот, не за смрт. Од тада до данас, о души се размишља у филозофској, религијској, уметничкој и психолошкој равни. Такође и наука даје свој допринос размишљању о души.

Ново издање Часа анатомије посвећено је анализи тог развојног пута идеје о души све до савремене психе која такође постаје предмет интердисциплинарних студија. О чему говоримо када говоримо о души, како се она разумевала кроз векове, зашто је говор о души заправо говор о комплетном хуманом развоју који нeпрекидно преиспитује концепт живота и смрти, етичког и естетичког, слободе и неслободе, прошлости, садашњости али и будућности. Шта преостаје човеку ако једног дана буде напустио мисао о души и духовном начелу и да ли је то уопште могуће?

Гости емисије су психотерапеуткиња Ања Радоичић Вучићевић и филозоф Дамир Смиљанић

Ауторка и уредница емисије: Марија Ненезић

Режија Маја Мандић

 

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње