Читај ми!

Еко перспективе: Виноградарство 21. века

У виноградима широм Србије откривено је 11 нових, аутохтоних сорти винове лозе за које до сада свет није знао. Ово откриће само је део великог пројекта "Валоризација генетских ресурса винове лозе у Србији, геномски приступ за виноградарство 21. века“.

У Српској академији наука и уметности представљени су резултати студије о геномској карактеризацији старих сорти винове лозе у виноградима Србије и утврђивању њихове аутохтоности. То је била прилика да разговарамо са научницима који су радили на овом истраживању и у емисији Еко перспективе-Виноградарство 21. века забележимо сведочења о изузетним открићима и благу које чувају стари српски виногради.

Пројекат је покренуо Биолошки факултет Универзитета у Београду, а у њему су учествовале бројне институције; Пољопривредни факултети из Београда и Новог Сада, Институт за мултидисциплинарна истраживања у Београду, Департман за биологију и екологију Природно-математичког факултета у Новом Саду, а део истраживања обављен је на Институту за вино и винову лозу Универзитета у Ла Риохи у Шпанији. Директор чувене институције, проф. др. Хозе Мартинез Запатер, презентовао је резултате истраживања и за гледаоце РТС објаснио како прошлост може да трасира пут будућности захваљујући примени најсавременијих геномских технологија.

Уредник: Наташа Нешковић

 

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње