Читај ми!

АРХИВ.dоc: Покретне слике једног живота

Сећање на Небојшу Поповића

Небојша Поповић, уредник у Радио телевизији Србије, аутор емисије "Други век", филмски критичар и уредник филмског програма КЦБ-а (Краљево, 8. август 1958 - Београд, 3. октобар 2015)

У Телевизију Београд дошао је 1982, са дипломом Филолошког факулета а у Телевизији у пракси прошао све "школе" које новинар може да прође. Почео је са цепањем вести са телекса, затим прошао напоран, стресан рад у Информативном програму, Београдској хроници, био је уредник "Вести", емисије "24 часа", уредник и водитељ Трећег дневника. Од 1985. ради у Редакцији за културу из које телевизијску публику информише о филмским дешавањима у свету и код нас. Од октобра 2000. до 2002. био је уредник Филмског програма РТС-а.

Био је аутор серије "Други век", која се емитовала од 19. јануара 1998. до његове смрти и представља праву антологију најзначајнијих, српских и светских филмских стваралаца. Поред "Другог века" био је и један од уредника недељног магазина из културе "Метрополис".

Добитник је награде Института за филм "Златно перо" за ангажован и критички приказ филма "Кажи зашто ме остави" Олега Новаковића, који је емитован у Дневнику Телевизије Београд 10. октобра 1993.

Као члан међународне секције филмских критичара ФИПРЕСЦИ Србија, учествовао је у раду жирија на многим страним и домаћим фестивалима. Небојша Поповић је од 2005. био гост-уредник у Културном центру Београда, у прекретном тренутку за ДКЦ-а. Својим избором филмова и покретањем бројних фестивала, пре свега европских кинематографија: шведског, финског, норвешког филма, Нордијске панораме, Шпанског метра, Гете феста, савременог аустирјског, швајцарског, пољског, португалског филма и многих других, као и значајним доприносом Слободној зони, Фестивалу ауторског филма, Белдоксу, Фесту, Кратком метру... учинио је да Дворана Културног центра Београда заиста постане програмски профилисан биоскоп доброг филма. У жељи да сачувају успомену на Небојшу Поповића и наслеђе које је оставио, 2016. године Филмски центар Србије, Радио-телевизија Србије, Културни центар Београд, Југословенска конотека, Отворени универзитет Суботица/Фестивал евопског филма Палић, Удружење грађана "Палић у свет“/Фестивал ауторског филма, Фонда Б92/Фестивал "Слободна зона“, Међународни фестивал документарног филма "Белдокс“ и чланови породице основали су награду која носи његово име, за допринос промоцији и критичком промишљању филмске уметности и културе. Награда се додељује сваког 11. јануара у Дворани Културног центра Београд, уз филмски маратон најбољих филмова протекле године по избору претходног добитника.

Покретне слике једног живота - Уз чланове породице осликавању једног богатог живота и каријере и употпуњавању слике Небојше Поповића, придружили су се сарадници, колеге, који су са њим радили дуги низ година и чији су се послови, путеви, интересовања и заједнички пројекти преплитали са његовима дуги низ година Како се Небојша Поповић покретни сликама бавио на разноврсне начине у два века, надамо се да ће ова емисија помоћи да се успомена на њега и његов богат радни век пренесе и на трећи.

- Учесници: Весна Јањевић Поповић, Лара Сеизовић, Радослав Зеленовић, Мирјана Митровић, Весна Даниловић

- Сниматељ Милан Илић, асистент Милан Ресавац, сниматељ звука Златко Станојевић, расветљивач Предраг Борковић, организатор Гордана Грдановић, графичка обрада Никола Ивановић, компјутерски дизајн и анимација Драган Буловић, музички сарадник Силвија Милошевић, дизајн и обрада звука Марко М. Вучковић, колор корекција Драшко Пејановић, монтажер Нада Додиг Зилџић, уредници Милена Јекић Шотра, Маријана Цветковић, редитељ Ивана Стивенс

- Снимано 05.10.2023, премијерно емитовање; Редакција документарног програма-Историографија, уредник Мухарем Баздуљ

 

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње