Читај ми!

Култура гомиле

Године 1951. Хана Арент написала је обимну студију "Извори тоталитаризма" а у Америци се појавила књига социолога Дејвида Рисмана "Усамљена гомила - студија о промени америчког карактера".

У оба случаја, реч је о анализи друштвених процеса и утицају који контекст има на појединца и колектив коме појединац припада. Под условом да постоји чврст класни, национални или културни оквир као ослонац. Када се он дестабилизује, настаје промена која појединца "ослобађа" истовремено га подређујући друштву контроле и надзора.

Савремени контекст масовних медија, дигитализације те непрекидне фрагментације стварности и мишљења о њој, утиче на превредновање не само идеје и праксе колектива већ и идеје појединца и слободе која му припада као и односа појединца и колектива.

Ново издање Часа анатомије анализира "промену карактера" човека данашњице и околности које су утицале на то. Да ли још увек можемо говорити о тројству високе, популарне и масовне културе, деловању у култури и друштву као изразу свесног опредељења за неки чин а против другог, постоји ли симбиоза индивидуалног и општег или смо достигли највиши степен фрагментације и индивидуализације да можемо говорити само о гомили без јасног правца кретања и култури гомиле која у таквој реалности настаје.

Гости Часа анатомије: социолог Душан Ристић и теоретичар уметности Милош Ћипранић

Ауторка и уредница емисије: Марија Ненезић
Режија: Маја Мандић

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње