петак, 08. апр 2022, 21:50
Будућност маште или јесмо ли креативни
"Ако човек не може да постигне нове и оригиналне адаптације у својој околини једнако брзо као што наука може променити ту околину, наша култура ће пропасти".
Психолог Карл Роџерс помиње адаптацију али мисли на машту. Јер, једна од функција маште је, сматрају психолози, способност адаптације, прилагођавања, нарочито у околностима противуречности, тензија и турбуленција. За тај спасоносни ефекат маште, међутим, знају и филозофи и уметници и научници али само неки од њих имају способност стваралачке маште, моћ да покрену имагинативни процес који ће резултовати креацијом. И тада добијамо креативност.
Ново издање Часа анатомије посвећујемо машти и креативности у савременом тренутку. Питању неопходности маште у свакодневици, њеној "адаптивној" функцији али и важније од тога, креативној. Модерно доба инсистира на креативности, та реч има велику фреквентност а све више је занимања која носе у свом имену реч креативан. Шта је присутније у савременој реалности, машта као способност прилагођавања турбулентној стварности на свим нивоима или способност креације која у себи носи активну улогу промене те стварности а тако и одржавања културе и цивилизације. Да ли би великих уметничких дела и научних остварења било без стваралачке енергије маште и има ли савремена сложена стварност потенцијал за креацију као стваралачку и авангардну снагу. Каква је будућност маште а какву будућност има креативност?
У емисији ће о томе разговарати Ирена Ристић са Факултета драмских уметности у Београду и Ирина Деретић са Филозофског факултета Универзитета у Београду а о искуственим основама инспирације и креативне имагинације, редитељ Борис Лијешевић, песникиња Ана Марија Грбић и уметник Алекса Гајић
Ауторка и уредница емисије: Марија Ненезић
Ауторка прилога: Јована Јанковић
Режија: Маја Мандић
Autor:
РТС
Учитељи су и ученици, уметници су и критичари, актери на културној сцени су истовремено и аналитичари те сцене. [ детаљније ]
Коментари