петак, 14. јан 2022, 23:10
Уметност и стварност у доба колере
Писац егзистенцијализма, Албер Ками, давне 1947. године објавио је свој чувени роман Куга. Он је данас део историје светске књижевности који у егзистенцијалистичком кључу промишља важне појаве модерног света.
Када Планета данас улази у трећу годину пандемије вируса корона, немогуће је не подсетити се Камија и његове Куге управо због егзистенцијалистичког одговора на болест која се најпре јавља као мистерија, затим као део свакодневице а када због тог осећања свеприсутности постане "монотонија и апстракција" како би то рекао приповедач код Камија, отвара простор за испитивање свих отворених и скривених маханизама који покрећу појединца и друштво у симбиози са болешћу. Открива се егзистенција тренутка као део шире слике света у његовој етичкој и естетичкој равни. Ново издање Часа анатомије анализира ту раван у савременом тренутку. На који начин је актуелна пандемија утицала најпре на уметност и уметничке праксе, на појединца и на колектив и како изгледа егзистенција времена садашњег. Како се очитава у језику, уметности, култури у ширем смислу и да ли заиста можемо говорити о прекретници која преиспитује време пре и антиципира време после "колере" 21. века.
Гости у студију су социолингвисткиња Јелена Филиповић и песник Гојко Божовић
Уредница емисије: Марија Ненезић
Режија: Маја Мандић
Autor:
РТС
Учитељи су и ученици, уметници су и критичари, актери на културној сцени су истовремено и аналитичари те сцене. [ детаљније ]
Коментари