Читај ми!

Звук

Да ли сте знали да смо сви ми акорд, да се слонови боје звука пчела, да су шкампи и китови највеће галамџије, а да делфини чују своје рођаке на чак 20 километара раздаљине? Занимљиво је и да звук може да лечи, али и штети. Управо то је наша овонедељна тема, звук.

Звук је изузетно брз - кроз ваздух путује брзином од чак 1.120 km на час, а његову јачину животиње перципирају на различити начин. Како животиње чују, али и на који начин природа комуницира звуковима откриће нам професор др Љиљана Томовић са Биолошког факултета у Београду. О изгледу нашег слушног апарата, његовом утицају на здравље, и животу појединаца у свету тишине, разговараћемо са професором др Боривој Бабић са Клинике за Оториноларингологију Клиничког центра Србије. А о филозофском проматрању питања звука и томе шта су рекли Платон, Аристотел и савремени филозофи, више ће нам рећи професор др Владимир Гвозден са Филозофског факултета у Новом Саду.

О природи звука, акустици, тону, боји, висини упитаћемо физичара који ће нам представити и врло занимљиве илустрације наше данашње теме. То је Вук Јовићевић, координатор Фестивала науке и Научног центра Феномен.

Најјачи звук икада забележен је онај створен приликом ерупције вулкана Кракатау, а слух су том приликом изгубили људи на удаљености од чак 160 km. Бука може да створи здравствене проблеме, а у великој мери утиче и у психолошком смислу. Више о томе рећи ће нам психијатар и психотерапеут Оливер Видојевић из Института за ментално здравље.

Шта је акустика, а шта хармонија и тон, како се ствара музика и у каквој су рођачкој вези музика и звук рећи ће нам аранжер, продуцент, гитариста, певач, диригент и композитор доцент Александар Седлар.

А у нашој публици седе гости који су се доказали у вештини да познате поп нумере изведу акапела и тиме покажу како гласом могу да створе звук и мелодију. То је Попхор Крсманац. Са њима у друштву је и човек који својим гласом може да створи звук инструмената, мајстор за бит бокс, Игор Срећковић!

Ове недеље ћемо се лепо забавити, сазнати много тога и уживати у добром звуку. Пратите Студио знања!

Аутор и уредник серијала "Студио знања": Зоран Живковић
Уредник и водитељ емисије: Винка Мариновић
Ководитељ: Ивана Миленковић
Редитељ: Дарко Камарит

Студио знања – Нешто сасвим другачије

Autor:
РТС

Студио знања се вратио на мале екране! Од 8. априла 2022, петак вече око 22 и 30, и суботу поподне у 13 часова, можете провести уз квалитетну општеобразовну емисију Студио знања. [ детаљније ]

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње