петак, 17. дец 2021, 22:53
Цивилизација сликовнице
Савремена цивилизација уверена је да о својим давним прецима зна довољно и да јој то знање обезбеђује континуирано праћење развоја живота на Земљи. Управо су први цртежи били знакови које су потоње генерације дешифровале кроз време.
Питање је, међутим, да ли би сазнање о прошлом само на основу визуелне идентификације било довољно да није било и писаних трагова и због чега се први цртежи непрестано проучавају а знање о њима допуњује. Када позната реченица тврди да једна слика вреди 1000 речи и тако даје значај и примат визуелном над вербалним, можемо ли бити уверени у то?
Ново издање емисије Час анатомије испитује тврдњу о доминацији визуелног садржаја у савременој култури и цивилизацији. Дигитална револуција, масовна култура, маркетинг, развој визуелних технологија, кључна су места наше свакодневица која поткрепљују тврдњу о владавини слике. Са друге стране, говори се о кризи вербалних садржаја, књизи најпре. Да ли је прогресија вербалног садржаја нужно знак његове доминације и како би свет изгледао када би се ослободио од вишка речи? Потискује ли слика реч и какве то последице има на развој свакодневице и културе или се успоставља нека нова, до сада невиђена, хармонија између речи и слике.
У емисији о томе ће разговарати професорка Филолошког факултета у Београду Рајна Драгићевић и уметник Славимир Стојановић Футро а своје ставове исказаће и млади game art аутори.
Уредница: Марија Ненезић
Режија: Маја Мандић
Autor:
РТС
Учитељи су и ученици, уметници су и критичари, актери на културној сцени су истовремено и аналитичари те сцене. [ детаљније ]
Коментари