Читај ми!

Постхуманизам и ренесанса

Програмер и оснивач Фејсбука, Марк Закерберг, изјавио је 2010. године да приватност више није друштвена норма.

Изненађење није да се са ером умреженог света помера и однос приватног и јавног али векови изградње права на приватност, индивидуалност и слободу индивидуалног деловања, свакако су гарант тих слобода. Када и зашто настаје рез и каква је природа процеса који води до њега?

Ново издање емисије Час анатомије посвећујемо актуелном времену које се све чешће назива постхуманим. Од тренутка када је човек заменио теоцентрични свет и постао нови господар живота, раног хуманизма 14. века, преко просветитељског, нововековног до турбулентног 20. смењују се хумане и антихумане тенденције развоја друштава.

Међутим, појам постхуманог садржи много више од дихотомије хумано/нехумано и аналогно/дигитално. Нова, виртуелна реалност и извесност вештачке интелигенције само су један аспект постхуманизма. Какви су остали аспекти и каква је ренесанса потребна.

О постхуманизму и ренесанси 21. века у емисији ће разговарати филозофи Јован Чекић и Миша Ђурковић а придружиће им се и уметник, теолог и филозоф Давор Џалто.

Уредница емисје: Марија Ненезић
Режија: Маја Мандић

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње