петак, 22. окт 2021, 23:50
Постхуманизам и ренесанса
Програмер и оснивач Фејсбука, Марк Закерберг, изјавио је 2010. године да приватност више није друштвена норма.
Изненађење није да се са ером умреженог света помера и однос приватног и јавног али векови изградње права на приватност, индивидуалност и слободу индивидуалног деловања, свакако су гарант тих слобода. Када и зашто настаје рез и каква је природа процеса који води до њега?
Ново издање емисије Час анатомије посвећујемо актуелном времену које се све чешће назива постхуманим. Од тренутка када је човек заменио теоцентрични свет и постао нови господар живота, раног хуманизма 14. века, преко просветитељског, нововековног до турбулентног 20. смењују се хумане и антихумане тенденције развоја друштава.
Међутим, појам постхуманог садржи много више од дихотомије хумано/нехумано и аналогно/дигитално. Нова, виртуелна реалност и извесност вештачке интелигенције само су један аспект постхуманизма. Какви су остали аспекти и каква је ренесанса потребна.
О постхуманизму и ренесанси 21. века у емисији ће разговарати филозофи Јован Чекић и Миша Ђурковић а придружиће им се и уметник, теолог и филозоф Давор Џалто.
Уредница емисје: Марија Ненезић
Режија: Маја Мандић
Autor:
РТС
Учитељи су и ученици, уметници су и критичари, актери на културној сцени су истовремено и аналитичари те сцене. [ детаљније ]
Коментари