Право на сутра: Косовске минијатуре у доба короне

Након избијања пандемије коронавируса, свакодневни живот у српским срединама на централном Косову, улази у колотечину - према правилима која се мењају спорадично и прилагођавају препорукама из два центра - Београда и Приштине.

То субјективно може створити осећај додатне конфузије, може се доживети као изазов и подстицај чак, а опрезни све сматрају додатном заштитом.

Од првог сусрета са ковидом 19, страхује се од урушавања здравствених система широм планете. У средини, попут косовске, која већ 20 година трпи последице великих друштвених и историјских ломова с краја прошлога века, брига о здрављу становништва посебно је важна, али и крхка. Довољно је погледом обухватити и схватити да је хватање у коштац са вирусом који је непознаница и за оне који раде у далеко бољим условима - велики изазов.

Ипак, одговорни из Клиничко болничког центра Приштина у Грачаници, тврде да је епидемиолошка ситуација на централном Косову под контролом.

Екипа серијала „Право на сутра" бавила се и последицама пандемије на остале сегменте живота на овим подручју - на пољу куктуре, али и школства.

За разлику од ученика у централној Србији, за ђаке у косовским школама улазак у учионице је одложен две седмице. Учионице су празне. У здању Основне школе „Миладин Митић" у Лапљем селу, затичемо само запослене.

Док битка против короне траје на глобалном нивоу, мештани у неким српским срединама на Косову и даље страхују и за безбедност. Након последњег инцидента у селу Бабин Мост, страх се додатно увукао.

Ауторка и уредница: Татјана Манојловић
Редитељ: Бојан Воркапић
Сниматељ: Александар Агбаба
Монтажа: Весна Грба
Реализација: Биљана Ердељан

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње