Право на сутра: Живети уз сећање на нестале

Живети са сећањем на нестале је агонија за породице, немоћне да сазнају судбину својих ближњих. Велика туга учинила је незамисливо - спојила је припаднике два народа у заједничком настојању да расветле шта се десило њиховим најдражима, а који се и двадесет година након ратних дешавања воде као нестали.

Говорити о несталима у рату можда је једно од највећих искушења за све који се залажу да се у временима када се удаљавамо од трагичних дешавања - усредсредимо на успостављање нормалног, достојанственог, безбедног живота.

„Предрасуде и стереотипи се морају ставити по страни како би се дошло до истине и пронашли се остаци оних који се још увек воде као нестали, а правда мора бити задовољена", истичу представници Ресурсног центра за нестала лица, кровног удружења из Приштине, које окупља више организација Срба и Албанаца са подручја Косова и Метохије.

Људи који живе са ранама које не зацељују протоком времена, већ извесно време заједно покушавају да дођу до информација о судбини несталих чланова породица и сродника, али и на сопственом оснаживању, како би наставили живот са том боли.

Сведочења о изазовима и ужасима рата, о критичним тренуцима нестанка најмилијих, увек су ново отварање рана.

Бајрам, који је изгубио сина и Милорад брата, пружили су руку један другом и подстакли сународнике да удружени иду даље. Није било једноставно, али се показало могућим и дало резултате.

Њихов коректан однос према медијима и јавности, упркос болном проблему са којим су суочени већ две деценије, није остао незапажен, па су недавно постали лауреати „Белог божура" - признања косовске подружнице Удружења новинара Србије.

„Њихова посвећеност и залагање да се проблем несталих адекватно третира и да буде видљив, јесте значајан допринос свеукупном друштвеном амбијенту. Удружење новинара Србије на Косову њихов ангажман види и као део борбе за решавање судбине отетих и несталих новинара на Косову", истакнуто је приликом уручења признања лауреатима.

Исповести неких од представника породица несталих нашле су се у спомен књизи објављеној на три језика - српском, албанском и енглеском. Да сведочи и упозори, да се слично не деси никада више, а да се од тражења истине не одустане.

Ауторка и уредница емисије: Татјана Манојловић
Редитељ: Бојан Воркапић
Сниматељ: Александар Агбаба
Монтажа: Весна Грба
Реализација: Марина Пејчић

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње